Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


4. Sphagno squarrosi-Alnetum Sol.-Gorn. ex Pried. 1997 (Tőzegmohás égerláp)
Elterjedésének súlypontja a Baltikum, Közép-Európa, Dél-Skandinávia és Északnyugat-Oroszország területére esik. Termőhelyére jellemző, hogy (a Carici elongatae-Alnetummal szemben) a talajvízszint állandóan a felszín közelében (±5 cm) található, alacsony pH-értékű és oligotróf-mezotróf jellegű. Ezek a körülmények (amelyek Magyarországon elsősorban az úszólápokon jöhetnek létre) a tőzegképződésnek kedveznek.
Az erdő koronaszintje alacsony, amelyet a mézgás éger (Alnus glutinosa) alkot, alatta gyakran sűrű cserjeszint alakulhat ki a szukcesszió előző stádiumát képviselő fűzláp egyedeiből. Jellemző a többé-kevésbé összefüggő tőzegmoha-szőnyeg.
A cserjeszintet nálunk főként az enyves éger, a rekettyefűz (Salix cinerea), kisebb mértékben a kutyabenge (Frangula alnus) alkotja. A gyepszintben jellemző a vidrafű (Menyanthes trifoliata) és a tőzegpáfrány (Thelypteris palustris). Gyakori kísérőjük a villás sás (Carex pseudocyperus), a békaliliom (Hottonia palustris) és a közönséges lizinka (Lysimachia vulgaris). Az állományok szélében megjelenik a tőzegeper (Comarum palustre). A mohaszintet elsősorban a Sphagnum squarrosum szőnyegszerű állománya alkotja.
Jelenleg biztosan: DDt (Somogy: Baláta-tó). Nagyon ritka.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave