Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Salici pentandrae-Betuletum pubescentis (Zólyomi 1931) Soó 1955 (Babérfüzes nyírláp)
Syn.: Betuletum pubescentis Zólyomi 1931 (36. §), Betuletum pubescentis salicosum pentandrae Soó 1934.
Edafikus társulás, amely az alföldi termőhelyeken mindig jó vízellátottságú, lefolyástalan mélyedésben alakul ki, és az esetek jelentős részében fenyő-nyír kori állapotokat őrző reliktum növényszövetkezet.
Az alapkőzettől független, egyedül a megfelelő, alacsony tápanyagtartalmú vízellátástól függ. Talaja láptalaj, amelyet az anaerob bomlási folyamatok, a tőzegesedés jellemez. Ennek következtében a felvehető tápanyagtartalma igen csekély.
A bokorfüzeseknél előrehaladottabb szukcessziós állapotot képvisel. Alacsony, 8–10 m magas, közepesen záródott lombkoronaszintje van. A cserjeszintje szintén közepesen fejlett. Az aljnövényzet összborítása változó. Mohaszintje fejlett, lombos mohákban gazdag.
A lombkoronaszintet a babérlevelű fűz (Salix pentandra) és a szőrös nyír (Betula pubescens) alkotja. Jelen van a közönséges nyír (B. pendula) is. A cserjeszintet a hamvas fűz (S. cinerea) uralja, másik állandó faja a kutyabenge (Frangula alnus). A gyepszint domináns fajai a dárdás nádtippan (Calamagrostis canescens), a mocsári sás (Carex acutiformis) és a tőzegpáfrány (Thelypteris palustris). Kiegészítő fajok a közönséges lizinka (Lysimachia vulgaris), az ebszőlő csucsor (Solanum dulcamara) és a vízi peszérce (Lycopus aquaticus). Védett fajai a mocsári kocsord (Peucedanum palustre), a lápi nádtippan (Calamagrostis stricta), a csomorika (Cicuta virosa), a tőzegeper (Comarum palustre), a kipusztult szibériai hamuvirág (Ligularia sibirica), a zergeboglár (Trollius europaeus) és a mocsári angyalgyökér (Angelica palustris).
Ritka társulás. Csak a Hanságból és a Nyírségből ismertek állományai.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave