Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


4. Salici cinereae-Sphagnetum recurvi (Zólyomi 1934) Soó 1955 (Tőzegmohás fűzláp)
Syn.: Salicetum cinereae Zólyomi 1931 p.maj.p., Salicetum cinereae sphagnetosum Zólyomi 1934.
Edafikus reliktum lápcserjés társulás, amely az Alföld és a Középhegység jó vízellátottságú, lefolyástalan völgyeiben, vagy kisebb lokális mélyedéseiben alakul ki. Az alapkőzettől független társulás, amelynek léte és fennmaradása egyedül a megfelelően alacsony tápanyagtartalmú, mészszegény vízellátástól függ. Talaja láptalaj, amelyet az anaerob bomlási folyamatok, a tőzegesedés jellemez, aminek következtében a felvehető tápanyagtartalom csekély.
Megjelenését tekintve cserjés fűzláp, amelynek cserjeszintje 2–5 m magas, 50– 80%-os zártságú, néhány elszórt facsemetével. Aljnövényzetét többnyire a vízigényes, lápi fajok jellemzik. Mohaszintjében a tőzegmohák dominálnak.
A társulás domináns fajai a rekettyefűz (Salix cinerea) és a füles fűz (S. aurita). Jellemzői a szőrös nyír (Betula pubescens), a rezgő nyár (Populus tremula) és a konstans kutyabenge (Frangula alnus). A tőzegmohákat több faj (Sphagnum centrale, Sph. palustre, Sph. platyphyllum, Sph. recurvum, Sph. squarrosum) is képviseli. A gyepszintben fáciesképzők a dárdás nádtippan (Calamagrostis canescens), a zsombéksás (Carex elata), a csőrös sás (Carex rostrata) és a nád (Phragmites australis). Számos védett ritkaság is él itt, amilyen a gyapjasmagvú sás (Carex lasiocarpa), a kereklevelű harmatfű (Drosera rotundifolia), a taréjos pajzsika (Dryopteris cristata), a tőzegeper (Comarum palustre), a vidrafű (Menyanthes trifoliata), a vékony gyapjúsás (Eriophorum gracile) és a hüvelyes gyapjúsás (E. vaginatum).
Kifejezetten ritka társulás. A Beregi-síkon (Csaroda), a Dél-Dunántúlon (Baláta-tó), az Őrségben (Fekete-tó, Szőce) és a Középhegység néhány pontján (Egerbakta, Kelemér, Sirok, Öcs, Zalaszántó) fordul elő.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave