Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


5. Betulo pubescenti-Sphagnetum recurvi Zólyomi 1931 (Tőzegmohás nyírláp)
Feltehetően szubkontinentális elterjedésű, átmeneti lápi sajátosságokat mutató növénytársulás, amelynek hazája Észak- és Kelet-Európában van, ahol kontinentális dagadólápok, illetve dagadóláp-töredékek peremén található.
Lombkorona-, cserje-, gyep- és mohaszintre különülő társulás, amelynek mohaszintjében valamelyik tőzegmohafaj (Sphagnum sp.) domináns.
Felső szintjét a fatermetű szőrös nyír (Betula pubescens), a cserjeszintjében is ez a faj a leggyakoribb, mellette állandó kísérő a kutyabenge (Frangula alnus), az enyves éger (Alnus glutinosa) és a rekettyefűz (Salix cinerea). Gyepszintjében gyakori a közönséges lizinka (Lysimachia vulgaris), a szálkás pajzsika (Dryopteris carthusiana), a békaszittyó (Juncus effusus) és a csertölgy (Quercus cerris), nem ritka a nyúlánk sás (Carex elongata) sem. Az érdekesebb fajok közül a gyapjasmagvú sás (Carex lasiocarpa) és annak hibridje (Carex lasiocarpa x riparia), a hüvelyes gyapjúsás (Eriophorum vaginatum), a vidrafű (Menyanthes trifoliata), a tőzegpáfrány (Thelypteris palustris) stb. említhető.
A mohaszint domináns faja a Sphagnum fimbriatum, a S. fallax vagy a S. flexuosum lehet. Gyakori kísérőjük a Sphagnum palustre var. centrale is. A ritkább fajok közül említést érdemel még a Sphagnum squarrosum, az Aulacomnium palustre és a Calliergon stramineum (Kelemér).
ÉK (Kelemér), A ÉA (Beregdaróc). Nagyon ritka.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave