Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


3. Scillo vindobonensis-Ulmetum Kevey in Borhidi & Kevey 1996 (Közép-dunai tölgy-kőris-szil liget)
Syn.: Fraxinetum excelsioris Soó 1936 p.p. (36. §), Ulmeto-Fraxineto-Roboretum Zsolt 1943 (10. §), Querco-Ulmetum Járai-Komlódi 1958 (31. §), Fraxino pannonicae-Ulmetum pannonicum Soó 1963 p.p. (34. §), Fraxino pannonicae-Ulmetum submecsekense A. O. Horvát 1969 (34. §).
A közép-dunai és Dráva-menti ligeterdőkben szórványosan több szubmediterrán jellegű növény jelenik meg. Ilyen a lombkoronaszintben a magyar kőris (Fraxinus angustifolia subsp. pannonica) és az ezüst hárs (Tilia tomentosa), a cserjeszintben a jerikói lonc (Lonicera caprifolium), a fekete és a degeni galagonya (Crataegus nigra, C. x degenii). A gyepszint nevezetességei a kisvirágú és az illatos hunyor (Helleborus dumetorum, H. odorus), a magas csukóka (Scutellaria altissima), valamint a borostás sás (Carex strigosa), a fürtös gyűrűvirág (Carpesium abrotanoides), a kockás liliom (Fritillaria meleagris), a szártalan kankalin (Primula vulgaris), a szúrós csodabogyó (Ruscus aculeatus) és a pirítógyökér (Tamus communis).
A hagymás és gumós növények e társulásokban is jellegzetes kora tavaszi aszpektust hoznak létre, amelynek legfontosabb tagjai, sőt egyben tömegesen fellépő fáciesalkotó tagjai a medvehagyma (Allium ursinum), a berki és a bogláros szellőrózsa (Anemone nemorosa, A. ranunculoides), az odvas keltike (Corydalis cava), a salátaboglárka (Ficaria verna), a sárga tyúktaréj (Gagea lutea), a hóvirág (Galanthus nivalis), a galambvirág (Isopyrum thalictroides), az alpesi és a dunai csillagvirág (Scilla drunensis, S. vindobonensis).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave