Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Mercuriali-Tilietum Zólyomi & Jakucs in Zólyomi 1958 (Törmeléklejtő-erdő)
A bükkös zónában meredek, sziklás, törmelékes lejtőkön északias kitettségben vagy exponált tetőkön kialakuló edafikus erdőtársulás. Az alapkőzet többnyire mészkő, ritkábban andezit. A dolomiton rendszerint szárazabb ökológiájú társulás (Primulo veris-Tilietum platyphyllae) helyettesíti. Talaja a törmelék közt felgyülemlett fekete humusz. A talaj felszíne sziklás, a fák a sziklák közé ékelődve nőnek. Az egyedek közepes növekedésűek, néha hamar elágazók, lombkoronaszintjük zárt. Cserjeszintje fejlett. Aljnövényzeti borítása változó, nagyban függ a talaj kőtartalmától.
Domináns fafaja a nagylevelű hárs (Tilia platyphyllos), a magas kőris (Fraxinus excelsior) és a korai juhar (Acer platanoides). A cserjeszintben tömeges a húsos som (Cornus mas). Aljnövényzetében uralkodó faj az erdei szélfű (Mercurialis perennis) és az egyvirágú gyöngyperje (Melica uniflora). A társulás érdekességei a melegkori reliktum Waldstein-pimpó (Waldsteinia geoides), valamint az apró tyúktaréj (Gagea minima), az erdei békaszem (Omphalodes scorpioides) és a fénylő gólyaorr (Geranium lucidum). Nagy a nitrofiton fajok száma, ilyen pl. a nagy csalán (Urtica dioica), a nehézszagú gólyaorr (Geranium robertianum) és a falgyom (Parietaria erecta). Gazdag a kora tavaszi geofiton aszpektus, összetétele, amelynek tagjai a hóvirág (Galanthus nivalis), a bogláros szellőrózsa (Anemone ranunculoides), az odvas keltike (Corydalis cava), a kapotnyak (Asarum europaeum), a galambvirág (Isopyrum thalictroides) valamint a hagymás fogasír (Dentaria bulbifera) és még számos üde, erdei faj. Dunántúli típusát, amelyet a bozontos csukóka (Scutellaria columnae) és a bókoló fogasír (Dentaria enneaphyllos) jelenléte különít el, Scutellario columnae-Tilietum platyphylli néven önálló társulásként is kezelhetjük.
DK és ÉK.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave