Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


3. Epipactio atrorubentis-Fagetum Less 1998 (Nőszőfüves sziklai bükkös)
Bas.: Cephalanthero-Fagetum Less 1991 non Oberd. 1957 nec Carici albae-Fagetum Moor 1952 (29. §, 31. §).
A közép-európai orchideákban gazdag, melegkedvelő sziklai bükköst (Cephalanthero-Fagetum) helyettesítő társulás, amely erősen aprózódó, nummuliteses mészkövön, a tölgyes öv viszonylag alacsony tengerszint feletti magasságú, extrazonális, meredek, északi és nyugati törmeléklejtőin alakul ki, ahol a sekély, törmelékes talajt nagyrészt belepi a dolomitmurvára emlékeztető mészkőmálladék.
A rossz növekedésű bükkfák laza, a sziklaerdőkre jellemző 70–80%-os borítású koronaszintet alkotnak. A fajgazdag cserje- és gyepszint egyaránt gyér, mindössze 15%-ig terjedő borítással. A koronaszintben uralkodó bükk (Fagus sylvatica) mellé szálanként korai juhar (Acer platanoides), nagylevelű hárs (Tilia platyphyllos), kocsánytalan tölgyek (Quercus petraea s.l.) és berkenyék (Sorbus aria, S. aucuparia) társulnak. A cserjeszintben a veresgyűrűsom, a mogyoró, a mezei juhar, a bibircses kecskerágó és a hólyagfa fordul elő nagyobb állandósággal. A gyepszintben a bükkös és tölgyes jellegű fajok egyensúlya, illetve a Querco-Fagetea-fajok magas részaránya jellemző. Konstans és jellemző fajai az orchideák, a bíbor és a kislevelű nőszőfű, (Epipactis atrorubens, E. microphylla), a fehér, a kardlevelű és a piros madársisak (Cephalanthera damasonium, C. longifolia, C. rubra) mellett a gyöngyvirág (Convallaria majalis), az egyenes iszalag (Clematis recta), a borzas ibolya (Viola hirta), a magyar repcsény (Erysimum odoratum) és az ükörkelonc (Lonocera xylosteum). A törmelékes, versenymentes felszín lehetőséget nyújt különleges, elterjedésük határán levő növények, főleg termofil déli elemek (Cotinus coggygria, Colutea arborescens, Aconitum moldavicum) reliktum jellegű előfordulására.
ÉK (Bükk).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave