Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


3. Anemoni trifoliae-Carpinetum Borhidi & Kevey 1996 (Dél-zalai gyertyános-tölgyes)
Dombvidéki, zonális, illír jellegű gyertyános-tölgyesek, magashegységi fajokkal. Rendkívül fajgazdag, sok védett ritkaságot őrző reliktum társulás, amely a Dráva és a Mura fölött emelkedő löszdombok igen meleg, csapadékos mezoklímájú helyein alkot állományokat, ahol a folyó kavicsos hordalékát elég vastag lösztakaró borítja. Talaja többnyire agyagbemosódásos, barna erdei talaj.
Koronaszintje hasonló a Dél-Dunántúl gyertyános-kocsányos tölgyeseiéhez, azzal a különbséggel, hogy a felső koronaszintből hiányzik az ezüsthárs. A Dél-Dunántúl valamennyi gyertyános-tölgyesétől megkülönbözteti, hogy az alacsony tengerszint feletti magasság ellenére megjelennek és lényeges szerepet játszanak benne a hegyvidéki és kelet-alpesi montán bükkösök jellemző fajai, amilyen a hármaslevelű szellőrózsa (Anemone trifolia), a hármaslevelű fogasír (Dentaria trifolia), az osztrák zergeboglár (Doronicum austriacum) és a pofók árvacsalán (Lamium orvala). Rajtuk kívül jellemző növények még a kisvirágú hunyor (Helleborus dumetorum), a magyar varfű (Knautia drymeia), a magasszárú kocsord (Peucedanum verticillare), a díszes vesepáfrány (Polystichum setiferum), a szártalan kankalin (Primula vulgaris), a bársonyos görvélyfű (Scrophularia scopolii), a pirítógyökér (Tamus communis) és a zalai bükköny (Vicia oroboides).
DDt (Dél-Zala, Zákány-Őrtilos környéke).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave