Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


2. Luzulo forsteri-Quercetum Borhidi et Kevey 1996 (Mecseki mészkerülő tölgyes)
Syn.: Querceto-Luzuletum Horvát A. O. 1957 non Hilitzer 1932 (31. §).
A Mecsek hegység mezofil mészkerülő tölgyese, amely a gyertyános-tölgyesek övében alakul ki, 300–500 m tengerszint feletti magasságban, északias kitettségben, nem túlságosan meredek lejtőkön, elsősorban permi homokkövön kifejlődött, mély podzoltalajon.
Viszonylag magas, (18–25 m) koronaszintű erdők, jól záródó felső és gyér második koronaszinttel, cserjeszint nélkül és fejlett gyepszinttel. A mohaszint gyengén fejlett vagy teljesen hiányzik.
A koronaszintben a kocsánytalan tölgy (Quercus petraea) uralkodik, elegyesen, szálanként bükk (Fagus sylvatica), cser (Quercus cerris) és aranytölgy (Qu. dalechampii) fordul elő. Gyepszintjében uralkodik a fehér perjeszittyó (Luzula luzuloides), állandó kisérő fajok a hegyi csenkesz (Festuca drymeia), a réti csormolya (Melampyrum pratense), az olasz és az erdei hölgymál (Hieracium sabaudum és H. sylvaticum). A közép-európai mészkerülő tölgyestől (Deschampsio flexuosae-Quercetum) megkülönbözteti néhány szubmediterrán faj jelenléte, amilyen a virágos kőris (Fraxinus ornus), a cser (Quercus cerris), az ezüsthárs (Tilia tomentosa), az atlanti-mediterrán elterjedésű pirítógyökér (Tamus communis) és a délvidéki perjeszittyó (Luzula forsteri). Akcidens elemekként a szórványosan előforduló Carpinion-fajok említhetők.
DDt Mecsek (Jakab-hegy, Misina: Lámpás).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave