Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


4. Euphorbio-Quercetum (Knapp 1942) Hübl 1959 (Alpokalji molyhos tölgyes)
Meleg, délies kitettségű lejtőkön, alacsony tengerszint feletti magasságban kialakult edafikus erdőtársulás, amelynek alapkőzete a dolomithoz hasonló mállási tulajdonságokkal rendelkező Lajta-mészkő. Talaja kalciumban gazdag fekete rendzina. Lombkoronaszintje 60–80%-os borítású és 8–12 m magas. Alatta gyakran egy második lombkoronaszint is kialakul. Cserjeszintje igen fejlett, gyakran szintén kétrétegű. Gyepszintje 70% feletti borítású.
Domináns fafajai a molyhos tölgy (Quercus pubescens), a csertölgy (Q. cerris) és a virágos kőris (Fraxinus ornus). Leggyakoribb cserjefajai az egybibés galagonya (Crataegus monogyna), a sóskaborbolya (Berberis vulgaris), a bibircses kecskerágó (Euonymus verrucosus) és a kökény (Prunus spinosa). A társulás különlegessége néhány, az Alpok lábaira jellemző faj: az ökörszem (Buphtalmum salicifolium), a szögletes kutyatej (Euphorbia angulata), a dunántúli imola (Centaurea fritschii) és a sziklai benge (Rhamnus saxatilis). Állományaiban főleg tölgyesfajok uralkodnak, mint a pusztai szélfű (Mercurialis ovata), az ernyős margitvirág (Chrysanthemum corymbosum), a bablevelű varjúháj (Sedum maximum), a borsfű pereszlény (Clinopodium vulgare), a soktérdű salamonpecsét (Polygonatum odoratum), a dombi ibolya (Viola collina), a piros gólyaorr (Geranium sanguineum), az egyenes iszalag (Clematis recta), a taréjos csormolya (Melampyrum cristatum), a közönséges méreggyilok (Vincetoxicum hirundinaria), a tollas szálkaperje (Brachypodium pinnatum), a szarvas kocsord (Peucedanum cervaria), és a sárga koronafürt (Coronilla coronata).
A Soproni-dombvidéken fordul elő (Szárhalmi erdő).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave