Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


6. Inulo spiraeifoliae-Quercetum pubescentis (Jakucs 1961) Soó & Borhidi in Soó 1971 (Mecseki karsztbokorerdő)
Bas.: Cotino-Quercetum pubescentis inuletosum spiraeifoliae Jakucs 1961.
A dolomit-karsztbokorerdő (Cotino-Quercetum) vikariáns társulása a dél-dunántúli hegyvidékeken, délies, ritkábban keleties kitettségben. Viszonylag kis kiterjedésű, rendkívül fajgazdag, igen nagyszámú védett növényfajt tartalmazó, reliktum jellegű társulás amely főleg mészkőpadokon (triász, júra és kréta) és meredek letöréseken alakul ki, és a viszonylag ritka dolomitkibúvásokon is előfordul.
Talaja sekély, erősen humuszos, sok, nagyméretű kőzettörmeléket tartalmazó rendzina. A társulás fiziognómiája az alapkőzet minőségétől és a lejtő karakterétől függően igen változó. A klasszikus bokorerdőhöz – amely sátorszerűen emelkedő állomány, széles cserjeszegéllyel, és erős polikormonok kialakulásával jellemezhető – leginkább a Mecsek dömörkapui állományai hasonlítanak. A Tubes polikormonjai eltérő szerkezetet mutatnak, viszonylag gyér cserjeszegéllyel. Teljesen eltérő a Szársomlyó állományainak szerkezete, ahol a magas sziklalépcsőjű szerkezet feldarabolja az állományt, s közé magas füvű sziklasztyepp hatol be, amitől a társulás szerkezete sajátos, bokorsztyepp jellegű. Sajátos látvány a fákra, bokrokra dúsan felkúszó pirítógyökér (Tamus communis). A társulás gyepszintje jól fejlett és fajgazdag, az erdő és a gyep küzdelmi zónáját karakterfaj értékű szegélynövények jelzik.
A társulás összetételének sajátos jelleget adnak a középhegységi karsztbokorerdők összetételétől való eltérések. Ilyen a koronaszintben uralkodó molyhos tölgy (Quercus pubescens) mellett az olasz tölgy (Q. virgiliana) gyakori előfordulása, a virágos kőris gyakori uralma mellett az ezüsthárs (Tilia tomentosa) megjelenése. Cserjeszintjében is gyakran a koronaszint fái uralkodnak, igen ritka a cserszömörce (Cotinus coggygria), gyakori viszont a húsos som (Cornus mas), a sóskaborbolya (Berberis vulgaris), a bibircses kecskerágó (Euonymus verrucosus), a fagyal (Ligustrum vulgare), a dudafürt (Colutea arborescens), az ostorménfa (Viburnum lantana), és új elem az aranyeső (Laburnum anagyroides). A gyepszint uralkodó fajai a magyar rozsnok (Bromus pannonicus) és a lappangó sás (Carex humilis), közönséges a méreggyilok (Vincetoxicum hirundinaria), a nagy ezerjófű (Dictamnus albus), a tornyos ikravirág (Arabis turrita), a magyar repcsény (Erysimum odoratum), a piros gólyaorr (Geranium sanguineum) stb.
Speciális elemei a társulásnak a virágos kőris polikormonjához rendszeres gyakorisággal társuló szúrós csodabogyó (Ruscus aculeatus) polikormonjai, a már említett pirítógyökér (Tamus communis) mellett szintén liánként megjelenő jerikói lonc (Lonicera caprifolium), valamint a rendkívül gazdag szegély elemei, amilyen az illatos hunyor (Helleborus odorus), a baranyai peremizs (Inula spiraeifolia), a fényes galaj (Galium lucidum), a sziklai üröm (Artemisia saxatilis), a majomkosbor (Orchis simia), a gérbics (Limodorum abortivum), a sallangvirág (Himantoglossum caprinum), a tarka nőszirom (Iris variegata) és az Orlay-turbolya (Orlaya grandiflora).
DDt Mecsek (Misina: Dömörkapu, Tubes), Villányi-hg.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave