Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


2. Genisto pilosae-Quercetum petraeae (Magyar 1933) Zólyomi et al. ex Soó 1963 (93. kép) (Középhegységi rekettyés-tölgyesek)
Általában a tölgyes zónában, ritkábban nagyobb magasságban, töredékesen a bükkös zónában is előforduló edafikus tölgyes erdőtársulás. Általában északias kitettségben, meredek, 25–30°-os lejtők felső harmadában alakul ki, de nagyobb magasságban megjelenhet a déli oldalon is.
Eruptív kőzeten az alapkőzet hatására kialakuló társulás. Talaja podzolosodó, barna erdőtalaj, amely nagy mértékben kőzettörmelékes lehet. Az erős erózió gyakran a teljes humuszos réteget elviszi.
Alacsony, rossz növekedésű fákból álló, lazán záródó koronaszintje 8–10 m magas. Cserjeszintje gyengén fejlett, az aljnövényzet borítása csekély. A kriptogám szint borítása nagy, a talajt gyakran száraz zuzmószőnyeg borítja.
A lombkoronaszintben a kocsánytalan tölgy (Quercus petraea) uralkodik, állományába a legszárazabb termőhelyeken olykor szálanként molyhos tölgy (Q. pubescens) elegyedik. A gyepszintben általában a selymes rekettye (Genista pilosa) dominál. Fajkészlete a cseres-tölgyesek igénytelenebb fajaiból tevődik össze, ilyen a nagy cickafark (Achillea distans), az ernyős margitvirág (Chrysanthemum corymbosum), a sárga gyűszűvirág (Digitalis grandiflora), az enyvesszegfű (Viscaria vulgaris) és a bókoló habszegfű (Silene nutans), valamint a mészkerülő, erdei fajokból, amilyen a fehér perjeszittyó (Luzula luzuloides), az erdei nádtippan (Calamagrostis arundinacea), a juhsóska (Rumex acetosella) és az orvosi veronika (Veronica officinalis) tevődik össze. Ehhez száraz gyepi elemekként ezüstös hölgymál (Hieracium pilosella), közönséges bábakalács (Carlina vulgaris) és ágas homokliliom (Anthericum ramosum), réti fajokként pedig illatos borjúpázsit (Anthoxanthum odoratum), réti margitvirág (Chrysanthemum leucanthemum) és macskatalp (Antennaria dioica) járulnak.
ÉK (Mátra), DK (Visegrádi-hg., Budai-hg.).
Középhegységi rekettyés-tölgyes (Genisto pilosae-Quercetum petraeae), Szilvásvárad fölött, a Bükkben.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave