Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


3. Asphodelo-Quercetum roboris (Borhidi & Járai-Komlódi 1959) Borhidi 1996 (94. kép) (Genyőtés cseres-tölgyesek)
Bas.: Quercetum petraeae-cerridis asphodeletosum Borhidi & Járai-Komlódi 1959, Asphodelo-Quercetum robori-cerris Borhidi ex Soó 1969 (10. §).
Hazánkban a szubmediterrán klímahatásokat mutató területen elterjedt; az alacsony dombvidékeken plakor helyzetben vagy enyhe lejtőkön előforduló zonális erdőtársulás. A kontinentális Potentillo-Quercetum illír elemekben gazdag helyi változatának tekinthetjük. Pleisztocénkori, homokos, kavicsos üledéken, enyhén savanyú, homokos erdőtalajon alakulhat ki.
Jó növekedésű, zárt lomkoronájú tölgyerdő. Cserjeszintje közepesen vagy gyengén fejlett, gyepszintje nagy borítású, fajgazdag. Lombkoronaszintjében a kocsányos tölgy (Quercus robur) és a csertölgy (Q. cerris) dominál. Közéjük néhol gyertyán (Carpinus betulus) és vadkörte (Pyrus pyraster) elegyedik. Gyakoribb cserjéi az egybibés galagonya (Crataegus monogyna), a kökény (Prunus spinosa), a fagyal (Ligustrum vulgare), a kutyabenge (Frangula alnus), a veresgyűrűsom (Cornus sanguinea) és a boróka (Juniperus communis).
Aljnövényzetében száraz tölgyes fajok, pl. a fehér pimpó (Potentilla alba), a felemáslevelű csenkesz (Festuca heterophylla), a borsfű pereszlény (Clinopodium vulgare), a közönséges méreggyilok (Vincetoxicum hirundinaria), a bérci here (Trifolium alpestre), a citromkocsord (Peucedanum oreoselinum), a közönséges galaj (Galium mollugo), a sarlós gamandor (Teucrium chamaedrys), a soktérdű salamonpecsét (Polygonatum odoratum), a tarka nőszirom (Iris variegata) és a borzas ibolya (Viola hirta), valamint a mezofil erdei fajok, pl. az erdei pajzsika (Dryopteris filix-mas), a fekete zászpa (Veratrum nigrum), az ösztörűs veronika (Veronica chamaedrys), a fénytelen galaj (Galium schultesii) és a gumós nadálytő (Symphytum tuberosum) elegyednek. Helyi karakterfajai a szubmediterrán genyőte vagy királyné gyertyája (Asphodelus albus) és az epergyöngyike (Muscari botryoides).
DDt (Belső-Somogy–Zala) NyDt (Vas–Bakonyalja).
Genyőtés cseres-tölgyes (Asphodelo-Quercetum roboris) Bakonyalján, a Széki-erdőben, tarka nőszirommal (Iris variegata) és baracklevelű harangvirággal (Campanula persicifolia).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave