Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


7. Seslerio hungaricae-Quercetum virgilianae Suba & al. 1982 (99. kép) (Nyúlfarkfüves tölgyes)
Edafikus, reliktum jellegű, sziklai tölgyes a cseres-tölgyes övben, igen meredek dolomitlejtőn. Állományai sekély, erodált rendzinatalajokon, délies kitettségben, exponált meleg lejtőkön, 450–550 m tengerszint feletti magasságban találhatók. Koronaszintje a sziklaerdőkéhez hasonlóan laza szerkezetű, alacsony, csoportosan növő fákkal, amelyet főleg az olasz tölgy (Quercus virgiliana) egyedei alkotnak. A cserjeszint magas és fejlett, a facsoportokat körülvevő állományok szinte összefolynak a koronaszinttel. A domináns cserszömörce (Cotinus coggygria) mellett fontos szerepet játszik a húsos som, valamint a lisztes berkenye (Sorbus aria) és a barkócafával (Sorbus torminalis) alkotott hibridjei (pl. S. semiincisa).
A társulás igen gazdag védett és ritka növényfajokban. A korona- és cserjeszint fenti összetételén kívül jellemző a gyepszint mozaikossága, amely a sziklakibúvások és a mélyebb talajfelszínek eloszlását követi. A mélyebb talajú felszíneket a magyar nyúlfarkfű (Sesleria hungarica) gyepje borítja, amelyben jócskán van tavaszi kankalin (Primula veris subsp. canescens), nagy ezerjófű (Dictamnus albus), sujtár (Laser trilobum) és boldogasszony papucsa (Cypripedium calceolus), míg a sziklakibúvások környékén a félcserjék, pl. a selymes rekettye (Genista pilosa), a patkócím (Hippocrepis comosa) és a henye boroszlán (Daphne cneorum subsp. cneorum) megjelenése jellegzetes.
ÉK Bükk DNy-i részén unikális társulás.
Nyúlfarkfüves tölgyes (Seslerio hungaricae-Quercetum virgilianae) a Bükkben, a Csákpilis-lápán.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave