Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


4. Loto-Potentilletum anserinae Vicherek 1973 (Szoloncsák lúdlegelő)
Morvaországból, Szlovákiából és a Fertő mellékéről közölt társulás, amely erős legeltetés és nitrofilizáció hatására jön létre és a nedves, tavasszal, sőt időnként őszszel is vízállásos szoloncsák rétek degradált változatát képviseli. Hazai elterjedése még tisztázandó; minden valószínűség szerint előfordul a Mezőföld és a Kiskunság szoloncsákjainak faluszéli libalegelőin, egyelőre azonban nem tanulmányozták állományait.
Domináns fajai a tarackos vagy fehér tippan (Agrostis stolonifera) mellett a fülemüleszittyó (Juncus articulatus), a kúszó boglárka (Ranunculus repens) és a libapimpó (Potentilla anserina). Rendszeresen találunk benne legeltetést jelző és nitrofil fajokat, amilyen a subás farkasfog (Bidens tripartitus) és a réti peremizs (Inula britannica). Talajának felszíne iszapos, vizenyős és gyengén szikesedő, amit jól jelez a sziki szittyó (Juncus gerardii), a sziki kerep (Lotus glaber), a sziki pitypang (Taraxacum bessarabicum), a vízi menta (Mentha aquatica), a réti bolhafű (Pulicaria dysenterica), az eperhere (Trifolium fragiferum) és a sziki kígyófű (Triglochin maritimum).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave