Kiss Judit (szerk.)

Stratégiaváltás a világgazdaságban


Következtetések

A világgazdasági válságot megelőző néhány évben Japánban az alacsony gazdasági növekedés exportvezérelt volt. A válságot követően a globális kereslet korábbi bővülési üteme nem tért vissza, amely alapjában ásta alá az exportra való túlzott/egyoldalú támaszkodás továbbfolytatását. Japán jövőbeli gazdasági növekedése nagymértékben attól függ majd, hogy mennyire és milyen gyorsan lesz képes a strukturális reformok által a belső keresletet élénkíteni. Nemcsak Japán, hanem az exportvezérelt növekedési modelljét követő Kelet-Ázsia (főleg Kína) gazdasági növekedése kiegyensúlyozásra szorul, amely nemcsak a belső keresletre, hanem a regionális belső keresletre való nagyobb támaszkodást (ezzel párhuzamosan a fejlett nyugati piacoktól való kisebb függést) is jelenthet. Japán esetében már látszik, hogy 2009 óta a fogyasztási cikk exportjának magasabb hányada kerül Kelet-Ázsiába. A gazdasági növekedés kiegyensúlyozását szolgálhatják a kelet-ázsiai régiót lefedő mega szabadkereskedelmi egyezmények (pl. RCEP83, TPP) is.

Stratégiaváltás a világgazdaságban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 268 1

A gazdasági növekedés mind a közgazdaságtan, mind az általános közvélemény számára az egyik legfontosabb és leginkább vitatott téma. A növekedési stratégia ezért a gazdaság- és külgazdaság-politika egyik központi kérdése. Vajon az exportorientáció vagy a belső kereslet növelése segítette/segíti-e jobban a növekedés beindítását a 2008-as világgazdasági válságot követően?

E könyv hat ország – Brazília, Dél-Korea, India, Japán, Kína és Törökország – exportösztönző és importhelyettesítő gazdaságpolitikáiról ad kiváló elemzést. A következtetések a döntéshozók és a gazdaságpolitika alakítói számára egyaránt hallatlanul érdekesek és tanulságosak. Bár Magyarország mint EU-tagállam sajátos helyzetben van az elemzett hat országhoz képest, az egyes tanulmányok tanulságai teljes mértékben relevánsak a magyar gazdaságpolitika szempontjából is. A kérdést érintő gazdag irodalom alapos feldolgozása a szűkebb szakmai érdeklődők számára is hasznos és érdekes olvasmány.

Palánkai Tibor, akadémikus

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-strategiavaltas-a-vilaggazdasagban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave