Project Management Institute

Agilis gyakorlati útmutató


5.1. táblázat. Agilis fájdalompontok és megoldási lehetőségek
Fájdalompont
Megoldási lehetőségek
Nem világos cél vagy küldetés a csapat számára
Agilis projektalapító okiratban rögzítsük a célt – a jövőképet, a küldetést és küldetés tesztet.
Nem világos együttműködési megállapodások a csapat számára
Agilis csapatalapító okiratban rögzítsük az összehangolást – az értékeket, az elveket és az együttműködési megállapodást.
Nem világos csapat kontextus
Agilis csapatalapító okiratban rögzítsük a kontextust – a határokat, az eszközöket, ami mellett elköteleztük magunkat és a lehetőségek elemzését.
Nem világos követelmények
Segítsük a szponzorokat és az érintetteket a termékvízió kialakításában. Mérlegeljük termék roadmap összeállítását specifikáció alkalmazásával, például felhasználói történet megfeleltetés és hatástérkép készítés használatával. Hívjuk össze a csapatot és a termékgazdákat, hogy tisztázzuk az elvárásokat és a követelmények értékét. Fokozatosan bontsuk le a roadmap-et kis, konkrét követelményeket tartalmazó hátraléklistára.
Gyenge felhasználói élmény
A fejlesztési csapat alkalmazzon felhasználói élmény tervezési gyakorlatokat korán, és gyakran bevonva a felhasználókat.
Pontatlan becslés
Csökkentsük a történetek méretét a történetek feldarabolásával. A becsléshez a teljes csapattal közösen használjunk relatív becslést. Mérlegeljük agilis modellezést vagy spike-ok alkalmazását, hogy megértsük a történetet.
Nem világos beosztás vagy a munka előrehaladása
Segítsünk a csapatnak megtanulni, hogy önállóan menedzselje a munkáját. Vegyük fontolóra kanban táblák használatát a munkamenet bemutatására. Mérlegeljük napi standup megtartását, hogy végigmenjünk a táblán, és lássuk, melyik munka hol tart.
A csapat akadályokkal küzd
Egy támogató vezető segíthet tisztázni ezeket az akadályokat. Ha a csapat nem látja a lehetőségeit, mérlegeljük coach alkalmazását. Néha a csapatnak jelezni kell magasabb szinten az akadályt, ha a csapat és a támogató vezető nem képes elmozdítani.
Késedelmes munka vagy munkatorlódás miatt nem eléggé finomított termék-hátraléklista tételek
A termékgazda és a csapat együtt dolgozza ki a felhasználói történeteket. Hozzunk létre definíciót, ami alapján előkészítettnek tekintünk egy történetet. Fontoljuk meg a történetek felosztását kisebb történetekre.
Hibák
Mérlegeljük technikai gyakorlatok használatát, amelyek működnek az adott környezetben. Néhány lehetőség: páros munka, kollektív termékgazdaság, átfogó tesztelés (tesztvezérelt és automatikus teszt megközelítés) és határozott definíció arra, hogy mi tekinthető „kész”-nek.
A munka nincs befejezve
A csapat határozza meg a történetekhez a „kész” definícióját, beleértve az elfogadási kritériumokat. Továbbá rendeljünk kiadási kritériumot a projekthez.
Technikai elmaradás (alacsony szintű kód minőség)
Strukturális átalakítás (refactoring), agilis modellezés, átfogó tesztelés, automatikus kód minőségelemzés, „kész” definíció.
Túl sok komplexitás a termékben
Szoftver- és nem szoftver jellegű terméknél egyaránt bátorítsuk a csapatot, hogy mindig feltegye a kérdést „Mi a legegyszerűbb megoldás, ami működhet?” és alkalmazzuk az „Elengedhetetlen az egyszerűség, azaz az elvégzetlen munkamennyiség maximalizálásának művészete” agilis alapelvet. Ezek segítenek csökkenteni a bonyolultságot.
Lassú vagy előrelépés nélküli csapatmunka folyamat
Mindegyik visszatekintésbe legfeljebb három elem javítását fogadjuk be. Kérjük meg a támogató vezetőt, hogy segítsen a csapatnak megtanulni, hogy integrálja ezeket az elemeket.
Túl sok előzetes munka vezet utómunkához
A sok előzetes munka helyett mérlegeljük spike-ok beiktatását a csapat számára, hogy lehetőség nyíljon a tanulásra. Továbbá, a projekt elején mérjük fel az átlagosan folyamatban lévő munkamennyiséget (WIP – work in progress), hogy lássuk, mik a csapat lehetőségei, hogy értéket szállítson tervek helyett. Rövidítsük az iterációkat, és hozzunk létre erős definíciót arra, hogy mi tekinthető „kész”-nek.
Félresiklott kezdés, elvesztegetett ráfordítások
Kérjük meg a termékgazdát, hogy váljon a csapat integrált részévé.
Nem hatékonyan rangsorolt termék-hátraléklista tételek
Rangsoroljuk az érték alapján, beleértve a késés költségét osztva az átfutási idővel (CD3 – Cost of Delay Devided by Duration), és további értékmodelleket.
Sietség/várakozás – egyenetlen munkafolyamat
Tervezzük meg a csapat kapacitását, és nem többet. Kérjük meg az embereket, hogy fejezzék be egyszerre több feladat végzését, és kérjük azt, hogy kizárólagosan a csapathoz tartozzanak. Kérjük meg őket, hogy az egész csapat dolgozzon párokban, csoportokban – képességektől függetlenül.
Lehetetlen igények az érintettektől
A támogató vezetés dolgozzon együtt az érintettekkel (és esetleg a termékgazdával).
Váratlan vagy előre nem látható késések
Kérjük meg a csapatot, hogy gyakrabban jelentkezzen be, használja a Kanban-táblákat, hogy lássa a munka folyamatát, és a folyamatban lévő munka korlátait, hogy megértse az igényeknek a csapatra vagy termékre gyakorolt hatását. Továbbá kövessük az akadályokat és az akadályok elhárítását egy akadálytáblán.
Elszigetelt csapatok keresztfunkcionális csapatok helyett
Kérjük meg a projektben részt vevő embereket, hogy keresztfunkcionális csapatokká szerveződjenek. Használjuk a támogató vezetés készségeket, hogy segítsünk a menedzsereknek megérteni, hogy az agilitás miért igényel keresztfunkcionális csapatokat.

Agilis gyakorlati útmutató

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 059 948 8

Jelen könyv a Project Management Institute (PMI) Agile Practice Guide című kötetének magyar nyelvű kiadása. Ez a hazánkban hiánypótló könyv a projektmenedzsment gyorsan fejlődő és terjedő innovatív irányzata, az agilis projektmenedzsment aktuális összefoglalását adja. Segít megérteni, értékelni és felhasználni az agilis és a hibrid megközelítéseket. Gyakorlati útmutatást nyújt arra vonatkozóan, hogy mikor, hol és hogyan alkalmazzák az agilis megközelítéseket, valamint praktikus módszereket és eszközöket biztosít a szakemberek és szervezetek számára, hogy növeljék agilitásukat.

A kiadványt más PMI standardokkal összehangolva állították össze, ideértve a Project Management Body of Knowledge (PMBOK® Guide) hatodik kiadását is. A könyv a Project Management Institute és az Agile Alliance® együttműködésének eredményeképpen az agilis megközelítés state-of-theart bemutatását tartalmazza (Scrum, Lean, Kanban, Scrumban stb.), és mint ilyen, nem hiányozhat egyetlen projektvezető könyvespolcáról sem.

Translated by PMI Budapest,

Hungarian Chapter

Hivatkozás: https://mersz.hu/project-management-institute-agilis-gyakorlati-utmutato//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave