Kiss Judit (szerk.)

Nemzetközi segélyezés a 21. század elején

Új irányok, új lehetőségek


1.2. táblázat. A költségvetés-támogatás definíciói
Szervezet
Definíció
Kanadai Nemzetközi Fejlesztési Ügynökség
(Canadian International Development Agency)
A költségvetés-támogatás a fogadó ország intézményeinek közvetlenül nyújtott programalapú támogatás, amelyet a recipiens ország a saját költségvetésének részeként és a saját pénzügyi rendszereit használva költ el.
Egyesült Királyság nemzetközi fejlesztési szervezete
(Department for International Development, DfID)
A szegénységcsökkentő költségvetés-támogatás (poverty reduction budget support, PRBS) a pénzügyi segélyek egyik formája, amit közvetlenül a partnerkormány kincstárának nyújtanak. Célja a partnerkormány növekedést ösztönző programjainak támogatása, a szegénységcsökkentés, a költségvetés korrekciója, valamint az intézmények erősítése.
Dán nemzetközi fejlesztési ügynökség
(Danish International Development Agency, DANIDA)
A költségvetés-támogatás a donorország kormánya által a partnerország számára nyújtott pénz, melynek célja a közkiadások bővítése a fogadó országokban, valamint a hitelfelvételek csökkentése. A donor által nyújtott pénzeszközöket a partnerkormány összevonja saját forrásaival, így a kifizetés minden esetben a partnerkormány saját pénzügyi irányítási rendszerén keresztül történik.
Világbank
A költségvetés-támogatás a középtávú programok támogatására szolgál, és rendszeres, közvetlen támogatást biztosít a kedvezményezett ország költségvetése számára. Ezt a fogadó ország saját pénzügyi rendszerén keresztül használja fel. A támogatás elsődleges célja a szegénységcsökkentéssel párosuló növekedés megvalósítása, a fiskális és makrogazdasági stabilitás elősegítése és a források hatékonyabb állami elosztása.
Közvetlen költségvetés-támogatás esetén a fejlesztési ügynökségek pénzügyi támogatást nyújtanak makroszintű politikák támogatására és a fogadó ország kormányzati költségvetése számára. A politikai és intézményi reformokat tartalmazó, valamint azok megvalósítására irányuló program célja, hogy ösztönözze a növekedést, és fenntartható módon csökkenjen a szegénység. E támogatást a partnerkormány saját elszámolási és közbeszerzési rendszerét használva nyújtja (így azok a támogatások nem tartoznak a költségvetés-támogatás körébe, amelyeket nem a partnerország pénzügyi rendszerét használva folyósítanak), valamint nem kapcsolódik meghatározott projekttevékenységhez. A donorok a támogatást a recipiens kormány kincstárába utalják, ezáltal a partnerországgal megosztják a felelősséget.

Nemzetközi segélyezés a 21. század elején

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 344 2

"Kiss Judit és szerzőtársainak könyve igazi hiánypótló munka. Egyrészt, mert több mint 10 éve nem jelent meg nemzetközi fejlesztési segélyezéssel foglalkozó magyar nyelvű tudományos kötet. Másrészt a könyv több olyan témát is tárgyal, amelyek eddig nem szerepeltek a hazai tudományos kutatásokban. Ilyenek az innovatív finanszírozás, a "post-development", a civil szervezetek szerepe, továbbá az új, nem tradicionális donorok (mint például Kína vagy India) motivációi és hatása a nemzetközi fejlesztési rendszerre. Ezek mind olyan témák, amelyek jelentős új eredményekkel járulnak hozzá a magyar fejlődéstanulmányok több évtizedes hagyományaihoz.

A kötet rendkívül hasznos lehet a felsőoktatásban, különösen a nemzetközi kapcsolatok mesterképzésein, de a nemzetközi fejlesztéssel foglalkozó gyakorlati szakemberek is sokat meríthetnek belőle."

Szent-Iványi Balázs (Aston University és Budapesti Corvinus Egyetem)

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-nemzetkozi-segelyezes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave