Domokos László

Ellenőrzés - a fenntartható jó kormányzás eszköze


Az innovációs stratégia kapcsolatrendszere az ÁSZ szervezetében

A kiindulópont, hogy az innovációs stratégia – mint funkcionális stratégia – az intézményi stratégiából vezethető le, a szervezet víziójával, küldetésével és alapértékeivel való összhang megteremtése tehát elsődleges. Amikor egy szervezet innovációs tevékenységet végez, változtatások végrehajtását kezdeményezi, újdonságot adaptál, azzal a szervezetfejlesztési céloknak igyekszik eleget tenni. Az ilyen módon az ÁSZ-nál kialakított „jó gyakorlatok” később önálló ÁSZ-termékekké válhatnak, vagy beépülhetnek a már létező termékcsírákba, melyek célja a hazai és nemzetközi téren való brandépítés, presztízsnövelés, a pozitív irányú változások elindítása más hazai szervezeteknél (pl. az ellenőrzötteknél), vagy más nemzetközi számvevőszékeknél (pl. pártok ellenőrzése). Napjainkban pedig nem nagyon van olyan terület, ahol lehet digitalizáció nélkül fejleszteni, vagyis ma már az ipar 4.01 technológiák adaptálására kell helyezni a hangsúlyt. A folyamatos tanulás („öntanuló szervezet”) és a felhalmozott tudás megosztása együttesen lehetővé teszik, hogy szervezetünk a külső és belső változásokra reagáló innovatív és „mintaadó szervezetté” váljon, amivel megvalósítjuk az innovációs stratégiai célunkat. Végezetül pedig minden egyes újítás, változtatás végigvitele, minden innovációs stratégiai cél megvalósítása inputot jelent az intézményi stratégiában szereplő célok aktualitásáról, az éves felülvizsgálathoz. (20. ábra).

Ellenőrzés - a fenntartható jó kormányzás eszköze

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 474 6

„Okleveles közgazdászként végeztem 1988-ban a Janus Pannonius Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karán, 1991-ben szakközgazdászként a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem Továbbképző Intézetében. 1988-1990 között osztályvezető voltam, majd az azt követő négy évben Békéscsaba Megyei Jogú Város alpolgármestereként dolgoztam. 1995-1998 között gazdasági tanácsadóként tevékenykedtem, majd a Békés Megyei Önkormányzat elnökének tisztségét láttam el 1998-2002, valamint 2006-2010 között. 1998 és 2010 között országgyűlési képviselőként töltöttem be hivatásom.

Kutatási területem a jó kormányzás fenntartása, különös tekintettel a jó kormányzás eszközeire, amiben a számvevőszékek mint garantőr szervezetek jelennek meg. 2017-ben szereztem doktori fokozatot a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen, ugyanebben az évben a Nankingi Ellenőrzési Egyetem és a Miskolci Egyetem díszdoktorává avattak. Tudományos tevékenységemet számos folyóiratcikk jegyzi, 2019 óta a Miskolci Egyetem címzetes egyetemi tanárává neveztek ki. 2010 óta az Állami Számvevőszék elnökeként látom el hivatásom, emellett 2011-től a Magyar Pénzügyi-Gazdasági Ellenőrök Közhasznú Egyesületének elnöke és a Költségvetési Tanács tagja vagyok.

A könyv a jó kormányzás megteremtésének alapvető értékei, alapelvei között bemutatja a változások menedzselésének kereteit. Könyvemet azoknak ajánlom, akik mélyebb ismereteket szeretnének gyűjteni a jól irányított állam működéséről, garantőr-szervezetéről és az ellenőrzésről mint a fenntartható jó kormányzás eszközéről.”

Hivatkozás: https://mersz.hu/domokos-ellenorzes-a-fenntarthato-jo-kormanyzas-eszkoze//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave