Kengyel Ákos (szerk.)

Európai uniós politikák


Az önálló vállalkozók és a társaságok letelepedési joga

A letelepedés jogának tartalmát a Szerződés (EUMSZ 49. cikk) – a többi alapszabadsághoz hasonlóan – a legáltalánosabb módon határozza meg: tilos a valamely tagállam állampolgárainak egy másik tagállam területén történő szabad letelepedésére vonatkozó minden korlátozás. A szabad letelepedés magában foglalja a jogot gazdasági tevékenység önálló vállalkozóként történő megkezdésére és folytatására, illetve társaságok alapítására és irányítására. Ez egyben meghatározza a letelepedési jog alanyait is: egyrészt az uniós polgársággal rendelkező természetes személyek (önálló vállalkozók), másrészt a jogi személyek (valamely tagállam jogszabályai alapján létrehozott társaságok). A személyek szabad mozgásának a joga az önálló vállalkozók letelepedési jogával együtt biztosítja a személyek teljes körének EU-n belüli szabad mozgását. A munkavállalók szabad mozgásának a jogát az különbözteti meg az önálló vállalkozások letelepedési jogától, hogy míg a munkavállaló nem önálló gazdasági tevékenységet folytat (a munkáltató irányítása és utasítása szerint dolgozik), addig a letelepedési jog önálló gazdasági tevékenységet feltételez.

Európai uniós politikák

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 542 2

A könyv gazdasági, társadalmi, politikai, történelmi és jogi szempontokat is figyelembe véve elemzi az európai integrációs folyamat keretében létrehozott szakpolitikák működését. Az egyes politikák vizsgálata során a szerzők rávilágítanak az uniós szintű fellépés indokaira, bemutatják a politika céljait, a szabályozási keretek fejlődését és értékelik az adott szakpolitika működésének következményeit. Emellett a kötet tágabb összefüggésrendszerbe is elhelyezi az egyes szakpolitikák vizsgálatát. Az integrációs folyamat fejlődéstörténetét, az Európai Unió intézményrendszerét, a belső piac szabályozását bemutató fejezetek megalapozzák a szakpolitikák elemzését, ugyanakkor a záró fejezetek az uniós szintű költségvetésnek a szakpolitikai célok elérésében játszott szerepét, a strukturális reformok szükségességének szakpolitikai összefüggéseit vizsgálják meg.

A szerzői munkaközösség – Kengyel Ákos egyetemi tanár (Jean Monnet Chair, Budapesti Corvinus Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Tanszék) vezetésével – a kötet elkészítésével hozzá kíván járulni a hazai felsőoktatásban az európai tanulmányok terén folytatott oktató- és kutatómunka további fejlődéséhez. A könyv adott részei az alap- és mesterszakok, valamint a doktori képzés keretében is jól felhasználhatók az európai integrációs folyamattal foglalkozó szakirányú kurzusokhoz, elsősorban a nemzetközi tanulmányok, a nemzetközi gazdaság, a gazdaságpolitika, a jog és a politikatudomány területén. A kötet természetesen az európai integráció iránt érdeklődő szélesebb olvasóközönség számára is értékes és hasznos ismereteket nyújt az Európai Unió céljainak jobb megértéséhez.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kengyel-europai-unios-politikak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave