Mészáros Ernő

A környezettudomány alapjai


2.6. keret. A nitrogén-monoxid oxidációja a troposzférában
Az alkánok (régebbi nevükön paraffinok) nyílt szénláncú telített szénhidrogének. Ez azt jelenti, hogy a szénatomok csak egyetlen kémiai kötéssel kapcsolódhatnak egymáshoz. Általános képletük: CnH2n+2. Közülük a legegyszerűbb a metán: CH4 és etán: C2H6. Az alkének (régebbi nevükön olefinek) telítetlen szénhidrogének, mivel legalább egy kettős kötést (C=C) tartalmaznak, így képletük CnH2n. Legegyszerűbb ilyen vegyületek az etilén (vagy etén): C2H4, és a propilén (vagy propén): C3H6. Az alkánok inkább biológiai, az alkének inkább közlekedési eredetűek. Az alkének általában reakcióképesebbek, mint az alkánok, mivel kettős szénkötésük könnyen felszakad. Az egyszerűség kedvéért, az alábbi reakciókban a szénhidrogéneket a metán reprezentálja.
A kémiai mechanizmust a szénhidrogének és az OH-gyökök reakciója indítja el, amelyet a keletkezett szerves gyök (esetünkben metilgyök) oxidációja követ:
CH4 + OH → CH3 + H2O
CH3 + O2 + M → CH3O2 + M.
A keletkezett, két oxigént tartalmazó szerves gyök (alkil-peroxil-gyök) egyik oxigénjét a nitrogén-monoxidnak gyorsan leadja és CH3O-gyök jön létre, amely a levegő oxigénjével formaldehidet (HCHO) és hidrogén-peroxil-gyököt (HO2) hoz létre. Ez utóbbi két oxigénatomot tartalmazó gyök egyik oxigénjét az NO-nak szintén gyorsan leadja és újra OH-gyök keletkezik.
CH3O2 + NO → CH3O + NO2 CH3O + O2 → HO2 + HCHO
HO2 + NO → OH + NO2.
A körfolyamatot az alábbi ábra szemlélteti.
A nitrogén-monoxid oxidációjához vezető troposzferikus kémiai körforgalom
Mint látható a körfolyamatban nitrogén-dioxid és formaldehid keletkezik. A formaldehid fotokémiai bomlással hidrogént hoz létre. Ez a folyamat a légköri hidrogén (lásd 2.1. táblázat) legfontosabb forrása. Másrészt az NO2-molekulák fotokémiailag elbomlanak, atomos oxigén, majd ózon keletkezik. Az ózon OH-gyököket hoz létre és a körfolyamat újra indul.

A környezettudomány alapjai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 549 1

A környezettudomány az emberi tevékenység és a környezet kapcsolatának, általában a környezeti törvények megismerésének tudománya. Alapvető feladata az életet befolyásoló külső tényezők változásainak nyomon követése, ezek gazdasági és szociális következményeinek feltárása, az emberi tevékenység és a környezetet ért emberi hatások összekapcsolása megfigyelések, illetve matematikai modellek segítségével. Jelen kötet célja a földi környezet kialakulásának és jelenlegi állapotának leírása, az ember és környezete kapcsolatának természettudományos tárgyalása. Ennek megfelelően ismerteti a környezeti változások rövid történetét, röviden vázolja a légköri és a szárazföldi környezetre vonatkozó ismereteket, valamint az óceánok geológiai, fizikai, kémiai és biológiai tulajdonságait. Végül tárgyalja a különböző környezeti tartományok kölcsönhatásait, a legfontosabb földi elemek és vegyületek biogeokémiai körforgalmát. A könyv elsősorban a környezettudomány hazai kutatását és oktatását kívánja elősegíteni, de ajánlható minden érdeklődőnek, aki környezetünk problémáit tudományos elmélyültséggel kívánja megismerni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/meszaros-a-kornyezettudomany-alapjai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave