Mészáros Ernő

A környezettudomány alapjai


4.1. keret. A tengervíz pH-jának kiszámítása
A tengervíz pH-ja az oldott gyenge savak erős bázisokkal való semlegesítésének eredményeképpen alakul ki. A víz két gyenge savkomponense egyrészt a légköri szén-dioxid elnyelésből származó szénsav, másrészt a bórtartalmú kőzetek oldódásából képződő bórsav. A gyenge savak oldják a velük érintkező kőzeteket, így erős bázisos kationok kerülnek a vízbe, ami a pH növekedéséhez vezet. A természetes vizeknek ezért mindig van bizonyos alkalinitása. A pH kiszámításakor induljunk ki a következő feltételekből. A víz a légkörrel egyensúlyban van, amelyben a szén-dioxid parciális nyomása 0,324 hPa, az oldott bórsav koncentrációja CB = 4,1 · 10–4 M, a víz alkalinitása pedig Alk = 10–3 ekv/l. A rendszerben az alábbi egyensúlyokat tételezzük fel (a K egyensúlyi állandók megfelelő kézikönyvből nézhetők ki, lásd Stumm és Morgan, 1970; míg [H2CO3*] a [CO2(aq)] és a [H2CO3] összegével egyenlő):
ahol az adatok 0,5 M ionerősségre vonatkoznak. Az egyes kémiai formák egyensúlyi koncentrációja tehát a következő:
[OH] = Kv[H+]–1
[CO32–] = KH · (K1 · K2)–1 · p(CO2) · [H+]–2
[HCO3] = KH · (K2)–1 · p(CO2) · [H+]–1
[HCO3*] = KH · p(CO2)
[B(OH)4] = K3 · [B(OH)3 · [H+]–1
A fenti egyensúlyi összefüggéseknek a mérlegegyenletek által megadott korlátozó feltételek mellett kell teljesülniük. A vizsgált rendszerben ezek az egyenletek protonra és bórsavra az alábbi módon írhatók fel:
[H+] – [OH] – [HCO3] – 2 · [CO32–] – [B(OH)4] = – Alk
[B(OH)3] + [B(OH)4] = CB
Ha a fenti egyensúlyi összefüggéseket ezekbe a mérlegegyenletekbe helyettesítjük, akkor két ismeretlent ([H+], illetve [B(OH)3]) tartalmazó két egyenletet kapunk. Az egyenletrendszer megoldása a következő hidrogénion-koncentrációt eredményezi:
[H+] = 5,46 · 10–9
A légkörrel egyensúlyban lévő adott összetételű tengervíz pH-ja tehát 8,26, ami jól közelíti a valóságban mért értéket.

A környezettudomány alapjai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 549 1

A környezettudomány az emberi tevékenység és a környezet kapcsolatának, általában a környezeti törvények megismerésének tudománya. Alapvető feladata az életet befolyásoló külső tényezők változásainak nyomon követése, ezek gazdasági és szociális következményeinek feltárása, az emberi tevékenység és a környezetet ért emberi hatások összekapcsolása megfigyelések, illetve matematikai modellek segítségével. Jelen kötet célja a földi környezet kialakulásának és jelenlegi állapotának leírása, az ember és környezete kapcsolatának természettudományos tárgyalása. Ennek megfelelően ismerteti a környezeti változások rövid történetét, röviden vázolja a légköri és a szárazföldi környezetre vonatkozó ismereteket, valamint az óceánok geológiai, fizikai, kémiai és biológiai tulajdonságait. Végül tárgyalja a különböző környezeti tartományok kölcsönhatásait, a legfontosabb földi elemek és vegyületek biogeokémiai körforgalmát. A könyv elsősorban a környezettudomány hazai kutatását és oktatását kívánja elősegíteni, de ajánlható minden érdeklődőnek, aki környezetünk problémáit tudományos elmélyültséggel kívánja megismerni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/meszaros-a-kornyezettudomany-alapjai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave