Mészáros Ernő

A környezettudomány alapjai


4.3. keret. Biológiai folyamatok: az RKR modell
A modell célja, hogy megmagyarázza a planktoni biomassza-termelést az óceánvízben. Alapvető egyenlete a következő:
ahol a jobb oldalon lévő első tag a plankton protoplazmájának (a sejt élő anyagának rendszere) alapanyaga. Ezt az egyenletet eredetileg a szerzők „átlagos” planktonra javasolták, amely mind a fitoplanktont, mind a zooplanktont magába foglalja, amelyben a C/N/P atomok számának aránya 106/16/1-gyel egyenlő. Ez az arány mind a tengeri fitoplanktont, mind bomlástermékeit jól jellemzi.
A folyamat leglényegesebb tulajdonsága, hogy napenergia szükséges hozzá (endoterm), amely a keletkező szerves végtermékben nagy energiájú szénkötésben, illetve a molekuláris oxigénben oxigénkötésben tárolódik. Ez jelenti a légzésnél a heterotróf szervezetek energiáját. Ennek ellenére a folyamat nem reverzíbilis a szó eredeti értelmében. A fordított reakcióban a szerves nitrogén nem nitrátként, hanem ammóniaként szabadul föl:
A keletkező ammóniát a fitoplankton szívesebben használja, mint a nitrátot. A biomassza-termelésnek ezt a formáját újratermelésnek („regenerált produktivitás”) nevezzük, szemben a (4.3.1) egyenlettel jellemzett termeléssel, amelynek neve új produktivitás.

A környezettudomány alapjai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 549 1

A környezettudomány az emberi tevékenység és a környezet kapcsolatának, általában a környezeti törvények megismerésének tudománya. Alapvető feladata az életet befolyásoló külső tényezők változásainak nyomon követése, ezek gazdasági és szociális következményeinek feltárása, az emberi tevékenység és a környezetet ért emberi hatások összekapcsolása megfigyelések, illetve matematikai modellek segítségével. Jelen kötet célja a földi környezet kialakulásának és jelenlegi állapotának leírása, az ember és környezete kapcsolatának természettudományos tárgyalása. Ennek megfelelően ismerteti a környezeti változások rövid történetét, röviden vázolja a légköri és a szárazföldi környezetre vonatkozó ismereteket, valamint az óceánok geológiai, fizikai, kémiai és biológiai tulajdonságait. Végül tárgyalja a különböző környezeti tartományok kölcsönhatásait, a legfontosabb földi elemek és vegyületek biogeokémiai körforgalmát. A könyv elsősorban a környezettudomány hazai kutatását és oktatását kívánja elősegíteni, de ajánlható minden érdeklődőnek, aki környezetünk problémáit tudományos elmélyültséggel kívánja megismerni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/meszaros-a-kornyezettudomany-alapjai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave