Mészáros Ernő

A környezettudomány alapjai


1.6. keret. A nagy földi dinamika
A 6370 km átmérőjű Föld réteges szerkezetű. A legbelső, a legnehezebb földi elemekből álló magot a köpeny borítja. A köpeny felső részén helyezkedik el az asztenoszféra (a felszíntől lefelé haladva kb. 100 km-nél mélyebben), amelyet megolvadt képlékeny anyag alkot. Az asztenoszféra fölött helyezkedik el a litoszféra, amelynek felső, 10–40 km-es rétegét földkéregnek nevezzük. A litoszféra hatalmas lemezekből áll, amelyek mozognak, csúsznak az alattuk fekvő asztenoszférán. A lemezek mozgásának sebessége elérheti az 1 cm/év értéket. A lemezek mozgását, az ún. nagy földi dinamikát az óceáni hátságoknál feláramló forró magma hozza létre (konvekciós magmaáramlások), amelynek szétáramlása a lemezeket mozgásra készteti. Ebből a szempontból a legismertebb az Atlanti-óceáni hátság, amelynek egyes részei (pl. Izland) kiemelkednek az óceánok vizéből. Bár vulkanikus tevékenység az óceáni hátságoknál is megfigyelhető, vulkánok és földrengések elsősorban a lemezek találkozásakor keletkeznek, amikor az egyik lemez a másik alá süllyed. Két óceáni lemez találkozásakor bármelyik a másik alá süllyedhet, egy óceáni és egy szárazföldi lemez találkozásakor mindig az óceáni lemez bukik alá (a folyamatot szubdukciónak nevezzük). Ha viszont két kontinentális lemez ütközik, akkor hatalmas gyűrődések, hegységek keletkeznek, mint pl. az Alpok és a Himalája, amelyek a földtörténet nem is olyan távoli időszakában az európai és afrikai, illetve az indiai és eurázsiai lemezek összeütközésekor keletkeztek.
A litoszféra lemezek, a „szárazföldek” vándorlását ma már számos megfigyelés bizonyítja a biológiai kövületektől egészen a kőzetek mágnesességére vonatkozó mérésekig. Így pl. az Antarktiszon olyan kövületeket találtak, amelyek sokkal melegebb éghajlaton élt élőlények maradványai. Ez azt jelenti, hogy ez a kontinens a múltban az egyenlítőhöz közel helyezkedett el. A másik érdekes bizonyítékot az ún. „mágneses lábnyomok” szolgáltatják. Vulkánkitörésekkor a felszínre kerülő láva megszilárdul, a benne lévő vas- és titán-oxidok a mágneses térnek megfelelően rendeződnek. A különböző korokból származó leletek így az akkori mágneses tér irányára utalnak. A probléma csak az, hogy másmás szárazföldön mért, adott korra vonatkozó eredmények nem ugyanazt a mágneses pólust jelölik ki. Ha azonban a kontinenseket összetoljuk, akkor a mágneses sarok helyéül ugyanazt a pontot kapjuk.
A lemeztektonikai elmélet alapján azt a következtetést vonhatjuk le, hogy a Földön az óceáni medencék átmeneti képződmények. Ezzel szemben a szárazföldek állandó alakzatok annak ellenére, hogy bolygónk története során időnként szétszakadtak, illetve összeálltak, alapvetően meghatározva bolygónkon a környezeti feltételeket.

A környezettudomány alapjai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 549 1

A környezettudomány az emberi tevékenység és a környezet kapcsolatának, általában a környezeti törvények megismerésének tudománya. Alapvető feladata az életet befolyásoló külső tényezők változásainak nyomon követése, ezek gazdasági és szociális következményeinek feltárása, az emberi tevékenység és a környezetet ért emberi hatások összekapcsolása megfigyelések, illetve matematikai modellek segítségével. Jelen kötet célja a földi környezet kialakulásának és jelenlegi állapotának leírása, az ember és környezete kapcsolatának természettudományos tárgyalása. Ennek megfelelően ismerteti a környezeti változások rövid történetét, röviden vázolja a légköri és a szárazföldi környezetre vonatkozó ismereteket, valamint az óceánok geológiai, fizikai, kémiai és biológiai tulajdonságait. Végül tárgyalja a különböző környezeti tartományok kölcsönhatásait, a legfontosabb földi elemek és vegyületek biogeokémiai körforgalmát. A könyv elsősorban a környezettudomány hazai kutatását és oktatását kívánja elősegíteni, de ajánlható minden érdeklődőnek, aki környezetünk problémáit tudományos elmélyültséggel kívánja megismerni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/meszaros-a-kornyezettudomany-alapjai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave