Nagy Sándor Gyula, Kutasi Gábor (szerk.)

Gazdaságdiplomácia

Elmélet és gyakorlat felkészülő diplomatáknak


A világgazdaság a globalizáció új szakaszában

A világgazdaság olyan komplex rendszerként értelmezhető, amelyik különböző, bizonyos fokig autonóm, de egymással összekapcsolt, többszintű és intenzitású függőségi viszonyban lévő részekből áll. A világgazdaság globális szintű mennyiségi adatai lényegüket tekintve az államok gazdasági tevékenységének, folyamatainak összességét és a köztük lévő kapcsolatok hálózatának alakulását tükrözik. A kapcsolatok hálózata fejlődésük és politikájuk kölcsönhatásait, kölcsönös függőségük következményeit közvetíti. Az információs hálózatokon, a világkereskedelem és a nemzetközi pénzügyek rendszerén, a nemzetközi migráción és a nemzetközi vállalatok értékláncain keresztül gyűrűznek tovább a pozitív és negatív tendenciák, gyorsabb vagy lassúbb növekedések, recessziók, válságok. Globális válság például a világgazdaság lényeges zavaraként fogható fel, amelyik akadályozza vagy lehetetlenné teszi meghatározó funkcióinak ellátásához szükséges működését. Történelmi tapasztalatok szerint a világgazdaság mint társadalmi meghatározottságú rendszer akkor kerülhet válságba, ha keretei között különböző területek válságai halmozódnak, beépített stabilizátorai, rendező erői nem vagy nem elég hatékonyan működnek, és a politika rendelkezésére álló eszközei nem képesek visszaállítani a rendszer érdek- és értékviszonyait fenntartó működőképességét. A válság nem azonos az adott rendszer felbomlásával, azonban elősegítheti azt, ha alapvető szereplői nem vagy nem megfelelően kezelik folyamatait. A válság területi és ágazati kiterjedtsége ugyancsak fontos kérdések. Kibontakozhat válság egy vállalat vagy intézmény keretében, szektorban, országban vagy térségben, illetve ölthet globális méreteket.

Gazdaságdiplomácia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 598 9

A külgazdasági attasék kiemelt szerepet játszanak Magyarország gazdasági érdekeinek képviseletében és üzleti kapcsolatainak bővítésében. Ebből következően az ő felkészültségükön is múlik, hogy a magyar vállalkozások milyen mélységben és sikerrel férnek hozzá a világ gazdasági lehetőségeihez. E felkészültség sokrétű: többek között makrogazdasági, üzleti, vállalkozói, külkereskedelmi, adózási, projektmenedzselési, protokoll-, időgazdálkodási vagy éppen információszerzési és -elemzési ismereteket is igényel. A szerzők törekvése az volt, hogy az egyes fejezetek végen található összefoglaló kérdések, kiemelt kulcsfogalmak, hasznos információforrások és minél több esettanulmány segítse a folyamatok es összefüggések megértését, valamint az átadott ismeretek készségszerű, gyakorlati alkalmazhatóságát.

A jövendő külgazdasági attasék számára mindehhez nyújt segítséget a kézikönyv, amely a Külgazdasági es Külügyminisztérium által alapított Magyar Diplomáciai Akadémia, a Külügyi es Külgazdasági Intézet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, valamint a Budapesti Corvinus Egyetem oktatóinak támogatásával és közreműködésével készült el több mint két év odaadó munkáját követően.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-kutasi-gazdasagdiplomacia-elmelet-es-gyakorlat-felkeszulo-diplomataknak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave