Héder Mihály, Paksi Dániel

A személyes tudásról

Polányi Mihály filozófiája: a hallgatólagos tudás, az emergencia és a bizalmi program


A személyes tudás tudományon belüli működésének egyik esete

Polányi a fejezet második felében két részletes példát is említ a személyes tudás működésére, melyeket saját tudományterületéről hoz. A szemléletesebb a kémiai arányok törvényének a megállapításához kapcsolódik, vagyis ahhoz a kérdéshez, hogy a kémiai vegyületekben milyen arányban fordulnak elő a különböző elemek. A mérési folyamat ebben az esetben sem formalizálható teljesen, de az arányszámok megállapításával ellentétben itt legalább van még némi lehetőség szabályok megállapítására, amelyek segíthetnek kiszűrni a mérési hibákat. Arra azonban nincs semmiféle előzetes szabály, hogy a vegyületekben előforduló elemek egymáshoz viszonyított arányának egyszerű törteknek kellene lenniük. Éppen ellenkezőleg, sokkal pontosabb (objektívebb) arányszámokat kapnánk, ha nem ragaszkodnánk ahhoz, hogy a viszonyokat kifejező törteknek egyszerűeknek kell lenniük. Az egyszerű arányok választása önkényesnek tűnhet. A pontosság és az objektivitás azt kívánná meg, hogy ragaszkodjunk az olyan típusú eredményekhez, mint a 23/45, és ne egyszerűsítsük azokat önkényesen, szubjektív szempontok alapján pl. 1/2-re. Egy ilyen döntés viszont a tudomány további fejlődése ellenében hatott volna, mivel ezáltal nyílt meg a lehetőség a daltoni atomelmélet megalkotása előtt, amely a későbbiekben világossá tette az egyszerű arányok okát, mélyebb jelentését.

A személyes tudásról

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 583 5

Polányi Mihály Személyes tudás című könyve a huszadik század egyik legfontosabb tudományfilozófiai munkája. A hallgatólagos tudás elképzelése, miszerint „többet tudunk, mint amit el tudunk mondani” széles körben elterjedt. Polányi szerint az emberi tudás se nem objektív, se nem szubjektív, hanem személyes. Ugyanakkor azt, hogy ez mit is jelent pontosan, komoly félreértések és félreértelmezések kísérik.

Polányi gondolatait kizárólag Polányi filozófiai nézőpontja alapján lehet megérteni, amely szakít a filozófiát és a tudományokat ma uraló kritikai, materialista és neodarwini attitűddel. Polányi álláspontja szerint a tudásnak bizalmi alapjai vannak, amelynek a gyökereit az ember evolúciós eredetében (emergencia) találhatjuk meg.

A Személyes Tudásról című könyv a Személyes tudás részletes, szövegközeli elemzését nyújtja, amelyből kirajzolódik, hogy mi is valójában Polányi filozófiája és a személyes tudás elképzelése.

Hivatkozás: https://mersz.hu/heder-paksi-a-szemelyes-tudasrol//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave