Mezősi Gábor

Természeti veszélyek

és hatásaik csökkentése


4.1. táblázat. A Saffir–Simpson-féle hurrikánokhoz kapcsolódó szélsebességi skála (Montz et al., 2017 alapján)
Kategória
Tartós szél sebessége (km/h)
Példa a várható károkra
1
119–153
Kisebb károk: a jól megépített házak tetőinek és ereszcsatornáinak esetleges sérülései; az átázott lejtőn csuszamlások megindulása, faágak letörése, légvezetékek károsodása és az ebből fakadó áramkimaradások akár több napig is.
2
154–177
Közepes károk: a jól megépített házak jelentős tetősérülései; csuszamlások, sekély gyökérzetű fák kifordulása a földből, eltorlaszolt utak, kiterjedt áramkimaradások több napon vagy heteken át.
3
178–208
Jelentős károk: a jól megépített otthonok és azok alapjainak súlyos károsodása; sok fa kidőlése: sok eltorlaszolt út: áramszünetek és a víz kimaradása több napon vagy heteken át.
4
209–251
Hatalmas károk: a jól megépített otthonok súlyos károsodása: a tetőszerkezet elvesztése; a legtöbb fa kidőlése: elektromos vezetékek leszakadása, az utak járhatatlanná válása, elektromos áramkimaradások több héten vagy hónapokon keresztül.
5
>252
Katasztrofális károk: Jól megépített otthonok megsemmisülnek (falai összedőlnek), fák kidőlnek, az elektromos vezetékek leszakadnak, az utak eltorlaszolódnak vagy kimosódnak, vízvezetékek meghibásodása, áramkimaradások több héten vagy hónapokon keresztül.

Természeti veszélyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 625 2

A könyv az egyre nagyobb társadalmi és gazdasági károkat okozó geofizikai, meteorológiai, hidrológiai és biológiai jellegű természeti veszélyekkel foglalkozik. Ezeknek a veszélyeknek a kialakulását, valamint az élő és élettelen környezetben kiváltott hatásukat mutatják be az egyes fejezetek. Az összeállítás szintetizálja a természet- és társadalomföldrajzi megközelítést, és feltárja a káros hatások mérséklésének lehetőségeit, továbbá a globális jelenségek mellett azokra a folyamatokra összpontosítja a figyelmet, amelyek Európában és Nyugat-Ázsiában a legjellemzőbbek.

A szerző amellett érvel, hogy megfelelő ismeretekkel és felkészültséggel a természeti veszélyek szerteágazó, klímaváltozással összefonódó hatásai csökkenthetők. Művében bőségesen támogatja digitálisan elérhető szakmai információkkal az olvasót, hogy ezzel is segítse a természeti veszélyek felismerését és kezelését. A kötet jól használható a témával foglalkozó hallgatók, oktatók, szakemberek, érdeklődők és a döntéselőkészítésben érdekeltek számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/mezosi-termeszeti-veszelyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave