Roger Penrose

A császár új elméje

Számítógépek, gondolkodás és a fizika törvényei


139 A csillagokban a könnyű magok (például hidrogén) nehezebbekké (például héliummá, vagy végül vassá) való egyesülése entrópianyereséggel jár. Eszerint a Földön jelen lévő hidrogénben sok „alacsony entrópia” van, amelynek egy részét végül hasznosíthatjuk a „fúziós” erőművekben a hidrogén héliummá való átalakításával. Az entrópianyerés e módja azért lehetséges, mert a gravitáció képessé teszi az atommagokat arra, hogy összesűrűsödjenek, távol a sokkal nagyobb számú fotontól, amelyek kiszöktek a tér rengetegébe, és most a 2,7 K fokos feketetest-háttérsugárzást alkotják. Ez a sugárzás sokkal-sokkal nagyobb entrópiát képvisel, mint amennyi a közönséges csillagokban az anyagban jelen van, és ha mindez visszasűrűsödne a csillagok anyagába, akkor a nehezebb magok legtöbbje megint szétesne alkotórészeire! A fúzió entrópianyeresége ezért „időleges”, és kizárólag a gravitáció sűrítő hatásának köszönhető. Később látni fogjuk, hogy noha a magfúzió útján elérhető entrópia nagyon nagy ahhoz képest, amit eddig a gravitáció közvetlenül termelt – és a feketetest-háttérsugárzás entrópiája még sokkal nagyobb annál – a dolgok ilyen állása tisztán lokális és időleges. A gravitáció entrópiaforrásai sokkal hatalmasabbak, mint akár a fúzióé, akár a 2,7 K fokos sugárzásé!

A császár új elméje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 863 7

Ha azt mondjuk: matematikai fizika, sokan erős késztetést éreznek majd, hogy visszategyék ezt a könyvet a polcra. Pedig ezzel nagy hibát követnének el, mert A császár új elméje éppen a laikus érdeklődőket szólítja meg, amellett, hogy a témában járatosabbaknak is érdekes olvasmányul szolgál. Szórakoztató, könnyen érthető stílusban fedi fel előttünk világunk legnagyobb rejtélyeit - olyan kérdéseket, amelyekről korábban csak alig érthető szaknyelven születtek könyvek.

Roger Penrose, korunk egyik legnagyobb matematikai fizikusa azonban leül az asztalunkhoz, és úgy magyarázza el nekünk a mesterséges intelligenciát, a kvantummechanikát, a relativitáselméletet vagy a kozmológiát, mintha csak a tegnap este látott, izgalmas filmről mesélne. A könyv ezért az elmúlt években igazi klasszikussá vált - és azért is, mert sokak szerint meggyőzően érvel a számítógépek önmagukat meghaladó mesterséges intelligenciájának hívei ellen. Penrose bebizonyítja, hogy az értelem nem egyszerű fizikai törvények alapján működő gép, és az emberi elme mindig is többre lesz képes, mint parányi kapcsolók és huzalok tetszőlegesen bonyolult szerveződése, ezért az embert legyőző mesterséges intelligencia elméletének önjelölt császárai meztelenek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-a-csaszar-uj-elmeje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave