Roger Penrose

A császár új elméje

Számítógépek, gondolkodás és a fizika törvényei


70 Van egy fizikailag jól megalapozott és megértett, nagyszerű anyagrész – nevezetesen Carnot, Maxwell, Kelvin, Boltzmann és mások termodinamikája –, amelyet nem osztályoztam. Ez furcsa lehet egyes olvasók számára, de az elhagyás megfontolt volt. Olyan okok miatt, amelyek a 7. fejezetben világosabbá válhatnak, magam eléggé vonakodnék a termodinamikát, úgy ahogy van, a SZUPER osztályba sorolni. Ám sok fizikus feltehetően szentségtörésnek tekintené, ha az ideák e szép és alapvető együttese olyan alacsony osztályba kerülne, hogy csupán HASZNOS lenne! Nézetem szerint a termodinamika, ahogy azt rendesen értjük, olyasmi lévén, amely csak átlagokra vonatkozik, és nem egy rendszer egyedi alkotórészeire – és lévén részben más elméletekből való következtetés –, nem egészen fizikai elmélet abban az értelemben, ahogy itt most beszélek róluk (ugyanez áll az alapot képező matematikai keretre, a statisztikus mechanikára). Ezt a körülményt annak mentségére hozom fel, hogy kitérek a probléma elől, és kihagyom az osztályozásból. Amint azt a 7. fejezetben látni fogjuk, szoros kapcsolatot vélek a termodinamika és egy olyan tárgykör között, amelyet az előbbiekben a HASZNOS osztályba tartozóként említettem meg, nevezetesen a Nagy Robbanásra (ősrobbanásra) vonatkozó standard modellt. A (részben még hiányzó) elképzelések e két sorozatának megfelelő egyesítését, azt hiszem, a megkövetelt értelemben fizikai elméletnek kellene tekintenünk – sőt a SZUPER osztályba tartozónak. Erre a későbbiekben majd vissza kell térnünk.

A császár új elméje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 863 7

Ha azt mondjuk: matematikai fizika, sokan erős késztetést éreznek majd, hogy visszategyék ezt a könyvet a polcra. Pedig ezzel nagy hibát követnének el, mert A császár új elméje éppen a laikus érdeklődőket szólítja meg, amellett, hogy a témában járatosabbaknak is érdekes olvasmányul szolgál. Szórakoztató, könnyen érthető stílusban fedi fel előttünk világunk legnagyobb rejtélyeit - olyan kérdéseket, amelyekről korábban csak alig érthető szaknyelven születtek könyvek.

Roger Penrose, korunk egyik legnagyobb matematikai fizikusa azonban leül az asztalunkhoz, és úgy magyarázza el nekünk a mesterséges intelligenciát, a kvantummechanikát, a relativitáselméletet vagy a kozmológiát, mintha csak a tegnap este látott, izgalmas filmről mesélne. A könyv ezért az elmúlt években igazi klasszikussá vált - és azért is, mert sokak szerint meggyőzően érvel a számítógépek önmagukat meghaladó mesterséges intelligenciájának hívei ellen. Penrose bebizonyítja, hogy az értelem nem egyszerű fizikai törvények alapján működő gép, és az emberi elme mindig is többre lesz képes, mint parányi kapcsolók és huzalok tetszőlegesen bonyolult szerveződése, ezért az embert legyőző mesterséges intelligencia elméletének önjelölt császárai meztelenek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-a-csaszar-uj-elmeje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave