Mezősi Gábor

Magyarország természetföldrajza


A napfénytartam területi különbségei

A Napból a felszínre érkező sugárzás mennyiségét sok tényező csökkenti, pl. a felét a felhők elnyelik vagy visszaverik, de így is nagyon nagy energiamennyiség jut a felszínre. Bartholy (2000) számítása szerint egy 20 km2-es terület évi sugárzásbevétele megegyezik Budapest évi energiafelhasználásával (mintegy 1011 MJ). A napsugárzás területi eloszlására az jellemző, hogy az Alföld középső részére 10-15%-kal magasabb érték jut, mint az északi vagy nyugati határvidékekre (2.1. ábra), és ezt még az sem módosítja, hogy különböző források – az adatsorok hosszának függvényében – más-más mintázatot jelölnek (MNA 1989, MT 2002, OMSZ 2003). A legmagasabb évi értékek az Alföld középső részén az 5000 MJ-t is meghaladják, míg a nyugati és északkeleti határnál mintegy 500 MJ-lal alacsonyabb a napsugárzás mértéke. A nyári hónapokban 5-6-szor akkora energia érkezik a felszínre, mint a téliek során. A legmagasabb értékek mégsem júniusban, hanem júliusban mérhetők a jóval kisebb felhőborítottság miatt.

Magyarország természetföldrajza

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 058 976 5

Magyarország természeti földrajzáról sok nézőpontból számos igényes összefoglalás készült már, ezek azonban sok esetben nem elégítik ki maradéktalanul a természetföldrajzi megközelítést.

Mezősi Gábor könyvének újdonsága abban áll, hogy a természeti tényezők kapcsolódási rendszerének regionális értelemben való megfogalmazására vállalkozik. Azaz a kötetben főként nem a tájakról esik szó, amelyek maguk is integrált egységek, hanem annak - regionális szintű - elemzéséről, hogy az egyes tényezők milyen hatáskapcsolatban állnak egymással.

A könyv ennek megfelelően két nagyobb gondolatkör köré rendezi a mondanivalót. Az első rész Magyarországra vonatkozóan az általános természetföldrajzi kérdéseket tárgyalja, alapvetően elméleti jelleggel. A tárgyalás az egyes tényezőkhöz kapcsolódik, és kiterjed a kialakulás, az alapállapot, a hatófolyamatok, a természetes változási tendenciák elemzésére.

A második, regionális tartalmú rész alkalmazott, gyakorlati jellegű. A bemutatás középpontjában a táji konfliktusok, a környezeti értékek és veszélyek, a sajátos táji adottságok szerepelnek, valamint a hatáskapcsolatok vizsgálata, beleértve a hatások következményrendszerének vázlatát is.

E műfajában újszerű feldolgozás túlmutat a klasszikus ismereteken, egyes szegmenseiben integrált igényű kérdések megválaszolására is vállalkozik, és szándékai szerint tudományos szempontból valóban a földrajz legbelsőbb szakterületéhez illeszkedik. A kötetet egyrészt azoknak ajánljuk, akik hallgatóként doktoranduszként, oktatóként, kutatóként szakmai szempontból érdeklődnek a téma iránt, másrészt mindazoknak a szakembereknek, akiknek munkájuk során a természeti erőforrásokkal és adottságokkal kell sáfárkodniuk, vagy felelősek a környezet „egységes” állapotának fenntartásáért.

Hivatkozás: https://mersz.hu/mezosi-magyarorszag-termeszetfoldrajza//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave