Pál József (szerk.)

Világirodalom


Germán nyelvek → A germán nyelvek az indoeurópai nyelvcsaládba tartoznak. Krisztus előtt a II. évezredben kezdtek kiválni az indoeurópai ősnyelvből, és a különválási folyamat több évszázadon keresztül tartott. Legjellegzetesebb változás az ún. I. hangeltolódás, amely a Kr. előtti évszázadokban fejeződött be.
A germán nyelvek három nagy csoportra oszthatók: az északi germán vagy skandináv, a déli vagy nyugati germán és a keleti germán nyelvekre.
Az északi germán nyelvek nyugati csoportjába tartozik az izlandi, a färöi (vö. 6.8.) és a norvég nyelv, a keleti csoportba pedig a dán és a svéd nyelv.
A nyugati germán nyelvek csoportja további három részre tagozódik: az északi-tengeri germán, a vezera-rajnai germán és az elbai germán nyelvek csoportjára. Ezeket a rómaiak ingveon, istveon és herminon néven ismerték.
Az északi-tengeri germán nyelvcsoportból fejlődött ki az ún. angolszász, illetve az angol nyelv és a fríz nyelv, valamint a vezera-rajnai behatással a németalföldi (illetve flamand) és ebből az afrikaans nyelv, továbbá az ún. alnémet nyelv a vezera-rajnai frank behatásával.
A vezera-rajnai nyelvcsoportból jöttek létre a középnémet dialektusok, az elbai germán nyelvcsoportból pedig az alemann, a bajor és a longobárd dialektus, amely utóbbi az idők folyamán kihalt. Azt is mondhatni, hogy az elbai germán nyelvcsoport nyelvei az ún. felnémet dialektusok. A felnémet és a középnémet dialektusok együttesen az ún. irodalmi német nyelvet jelentik. Az irodalmi német nyelv fő jellegzetessége az, hogy itt végbement a II. hangeltolódás (kb. Kr. u. 450–1200), amely az irodalmi német és az alnémet nyelv fő különbségét jelenti. Az alnémet nyelvben ugyanis nem történt meg ez a hangváltozás, ahogy a skandináv nyelvekben és az északi tengeri germán nyelvekben sem. Ezért hangzásra az alnémet nyelv közelebb áll a skandináv nyelvekhez, de különösen a németalföldi és az angol nyelvekhez.
A keleti germán nyelvek három csoportra oszthatók: a burgundiai, a gót és a vandál nyelvekre. Ezek már mind kihaltak. A gót nyelv három további nyelvre szakadt: a nyugati gót, a keleti gót és a krími gót nyelvre.

Világirodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2005

ISBN: 978 963 058 596 5

A kötet csaknem ötven nemzet irodalmának összehasonlítására vállalkozik, mindezt egységes folyamban, közérthető fogalmazással, mégis újszerű megközelítésekkel. Az antikvitástól egészen a kortárs-posztmodernig követi az írásokat. A fő fejezeteken belül a különböző nyelvű irodalmak önálló egységet alkotnak, ennek tiszteletben tartásával tárulkozik fel a világirodalom egysége és harmóniája. A könyv eredetisége és egyedülálló értéke abban áll, hogy a kis terjedelem ellenére számos, szakterületét kiválóan ismerő specialista jól összehangolt együttműködésével jött létre. A szerzők - közöttük akadémikusok és nagy egyetemeink irodalomprofesszorai - újszerű módon, változatos megközelítésben tárják az olvasó elé a világirodalom történeti folyamatát, azon belül pedig elsősorban a műalkotásokat. A kötet nemcsak a középiskolai tanulmányok lezárásához, hanem a felsőfokú képzés első éveiben is megkerülhetetlen mű. A Világirodalom népszerűségét mutatja, hogy már a második kiadása is megjelent.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pal-vilagirodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave