Matiscsákné Lizák Marianna (szerk.)

Emberi erőforrás gazdálkodás


Maga az értékelt

Az önértékelés egyre terjedőben levő eljárás. Általában kombinálják a vezetői értékeléssel, vagyis mind az egyén, mind a vezető elkészít egy értékelést, melyet az interjú keretében összevetnek, megvitatnak. Fejlesztési célú értékeléseknél célszerű alkalmazni. Az önértékelés empirikus felmérések szerint általában pozitívabb, mint a vezetői értékelés, aminek több oka is lehet. Az egyik az ún. elnéző önértékelés, kifejezetten olyan esetekben, amikor az értékelt egyértelműen érdekelt a jó értékelésben (pl. előléptetésnél) (Takács 2006). A másik ok az ún. attribúciós hiba, amikor is a sikereket az értékelt hajlamos saját magának, míg a kudarcokat külső tényezőknek tulajdonítani. Jelen fejezet, mindezek miatt is, amellett foglal állást, hogy a javadalmazási célú értékelést külön eljárás folyamán szükséges megbeszélni a beosztottal. Előfordulhat azonban az is, bár ez a ritkább, hogy az egyén értékelte magát reálisan és a vezető értékelése volt túl szigorú (Takács 2006).

Emberi erőforrás gazdálkodás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 617 6

A könyv szerzői - több felsőoktatási intézmény (Eger, Gödöllő, Miskolc, Szeged és Pécs) HR iránt elkötelezett oktatói és kutatói - egy egységes, az emberi erőforrás gazdálkodással kapcsolatos felfogás bemutatását tűzték ki célul.

A kiadvány a nemzetközi és hazai sztenderdeknek megfelelő témaköröket mutatja be, de elsődleges célja, hogy az elmúlt években megjelenő új módszereket, fogalmakat, eszközöket és gyakorlatokat ismertesse. Egyes fejezetei önmagukban is értelmezhetőek, így a könyv alkalmas különböző oktatási intézmények különböző tantárgyainak oktatására is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/matiscsakne-emberi-eroforras-gazdalkodas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave