Matiscsákné Lizák Marianna (szerk.)

Emberi erőforrás gazdálkodás


8.5.3. Kommunikációs hibák

  • Nem győződik meg a célmeghatározó megbeszélésen a vezető, hogy a beosztott tisztában van-e az elvárásokkal, esetleg nem vonja be a célmeghatározásba.
  • Nem megfelelő kérdéseket alkalmaz információgyűjtésre az értékelő, a megszerzett információk esetleg összegzés (megértés ellenőrzése) hiányában elvesznek vagy torzulnak. Ide tartozik az ún. halmozott kérdések alkalmazása is. Szélsőséges eset, amikor az értékelő az értékelt megkérdezése helyett „előre gyártott” ítéleteket közöl.
  • Az „aktív hallgatás” mellőzése. Könnyen megesik, hogy az interjú során már akkor kritizál és véleményt alkot az értékelő, amikor még csak hallgatnia kell az értékeltet; tényeket firtat, a „miért” kérdést erőlteti, illetve túlzottan a pillanatnyi tennivalókra koncentrál.
  • A „kellett volna” kifejezés önmagában való használata. Ha a megváltoztathatatlanról beszélünk, akkor azt is az értékelt tudomására kell hozni, hogy mit tehet a jövőben a hiba kiküszöbölésére, mit tanulhat a hibából.
  • Megfoghatatlan tanácsok, pl. „adj el több terméket”, „emeld a képzések színvonalát”, „ne légy lusta” stb. Ezek nem konkrétak, esetleg személyiségváltoztatásra vonatkoznak konkrét viselkedésbeli változásokra utalás helyett („emeld az eladás értékét legalább 10%-kal”, „alkalmazz számítógépet és projektort a képzéseiden”, „a jelentéseidet határidőre add le”).
  • Oda nem illő témák megbeszélése, ami az értékelt teljesítményével nem hozható kapcsolatba.
  • Harmadik személyről történő beszélgetés, példálózás („bezzeg XY” típusú mondatok) és mások kritizálása.
  • Az érzelmek kezelése rossz, esetleg képzés hiányában nem rendelkezik megfelelő interperszonális és empátiás készséggel az értékelő (bár a képzés hiánya szervezeti hiba).
  • Helytelen technikákat alkalmaz az értékelő interjút lefolytató a viselkedés befolyásolására (pl.: szidást alkalmaz, amikor esetleg egy építő kritikát kellene megfogalmaznia), ezáltal az akcióterv elfogadtatása nehézségekbe ütközik, az interjút így nem lehet befejezettnek tekinteni.

Emberi erőforrás gazdálkodás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 617 6

A könyv szerzői - több felsőoktatási intézmény (Eger, Gödöllő, Miskolc, Szeged és Pécs) HR iránt elkötelezett oktatói és kutatói - egy egységes, az emberi erőforrás gazdálkodással kapcsolatos felfogás bemutatását tűzték ki célul.

A kiadvány a nemzetközi és hazai sztenderdeknek megfelelő témaköröket mutatja be, de elsődleges célja, hogy az elmúlt években megjelenő új módszereket, fogalmakat, eszközöket és gyakorlatokat ismertesse. Egyes fejezetei önmagukban is értelmezhetőek, így a könyv alkalmas különböző oktatási intézmények különböző tantárgyainak oktatására is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/matiscsakne-emberi-eroforras-gazdalkodas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave