Mivel foglalkozik pontosan a modern regionális tudomány? A társadalom olyan területi egyenlőtlenségeire fókuszál, mint például az elmaradott régiók kialakulása és tartós megléte vagy a gazdag régiók-városok kiemelkedése. A területi egyenlőtlenségeket létrehozó folyamatok összetettek, ezek mérséklésére azonban szükség van, hiszen politikai feszültségeket keltenek. A sikeres beavatkozás feltétele, hogy a tünetek kezelése helyett a folyamatok befolyásolásán legyen a hangsúly, és a regionális tudomány éppen ebben segít vizsgálataival, elemzéseivel, a beavatkozások előkészítésével. „A regionális tudomány magyar elnevezés az angol regional science tükörfordítása. A bennük szereplő »regional«, illetve »regionális« kifejezés azonban nem régiót, valamilyen lehatárolt területegységet jelent, hanem teret, mégpedig alapvetően társadalmi teret” – magyarázza Nemes Nagy József Terek, helyek, régiók című könyvében.
Hol élsz?
„A modern államokban intézmények sokasága alakult, sajátos részpolitikák formálódnak a térbeli működés megszervezésére. A regionális kutatások eredményei elsődlegesen ezek gyakorlatában hasznosulnak. Ilyen sajátos szféra a regionális politika, a területfejlesztés, a településfejlesztés, a településrendezés. E szférák, állami részpolitikák a társadalmi térbeliség egy részterületéhez, a területi irányítás momentumához tartoznak. A területi társadalomirányítás eredményességét alapjaiban határozza meg ugyanis az, hogy ismerjük, értsük az irányítási befolyástól függetlenül is ható térfolyamatokat, a térbeli szerveződés sajátosságait, törvényszerűségeit, elméleti hátterét” – írja Nemes Nagy József.
„A 20. században a világ népességének rohamos létszámbeli gyarapodása nagy területi különbségekkel történt, ehhez a népesség területi mozgásfolyamatai is kapcsolódtak, és ennek egyik következménye volt a településrendszer és a településhálózat átalakulása” – olvasható A globális gazdaság földrajzi dimenziói című, Mészáros Rezső szerkesztésében megjelent könyvben. „Ha a globális gazdaság földrajzi dimenzióira tekintünk, jól érzékelhető, hogy mennyiféle területi egyenlőtlenség van a világon, nemcsak globális, hanem lokális méretben is. De azt is észre kell venni, hogy a tudomány 20. századi hatalmas méretű fejlődése szinte minden gazdasági ágazatban társadalmi előnyökkel is járó eredményeket hozott” – mutat rá továbbá A globális gazdaság földrajzi dimenziói című könyv. A MeRSZ online okoskönyvtár modern regionális tudományi könyvei között a regionális fejlesztéspolitika tárgyköre éppúgy megjelenik, mint a területi politika vagy a Duna szerepe a régió területi fejlődésében.
Varga Attila, a világ egyik legjelentősebb regionális gazdasági modellezője Regionális fejlesztéspolitikai hatáselemzés című könyvében a térszemléletű gazdaságmodellezés egyik első képviselőjeként megjelenő GMR-típusú modellek irányzatát mutatja be. A technikai részletek hangsúlyozása helyett igyekszik a modellezési irányzat által követett célok és az azokat támogató eszközök közti kapcsolatra is rávilágítani. „A GMR modellfejlesztési irányzat újdonsága a gyakran használt hagyományos (és a hatáselemzésekben tipikusnak tekinthető) modellekhez viszonyítva az, hogy integrálja a fölrajzi hatásokat a modell szerkezetébe, ami által a térbeli tudásáramlások, az agglomerációs hatások vagy az interregionális kereskedelem és a migráció következményei közvetlenül megfigyelhetőkké válnak” – magyarázza Varga Attila a könyvében.
A MeRSZ használatával hatékonyan feldolgozható a regionális tudományi könyvek szövege: egyéni jegyzeteket hozhatsz létre, könyvjelzőket, szúrhatsz be a művek szövegébe, kedvenc könyveidet pedig megjelölheted, és egyetlen kattintással elérheted.