8. A pénzügyileg stabil gazdálkodás vizsgálata EkoWIN pénzügyi szakértői rendszerrel

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Szalka Éva, Katits Etelka
 
„… véges térben nincsen végtelen anyagi növekedés.”
(Vida Gábor)
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A saját fejlesztésű EkoWIN pénzügyi elemző, előrejelző és vállalatértékelő számítógépes szakértői rendszer minden eredményt kétféleképpen minősít: „durván” egy ötfokozatú A-B-C-D-E skálán és „finoman” egy 0 és 100 közötti, egytizedes pontosságú, teljesítménypontnak nevezett értékkel. Az ötfokozatú skála jelentése: (E)=kritikus; (D)=problematikus; (C)=elfogadható; (B)=jó; (A)=kiváló. A szoftver minden számított értékhez előre definiál hat darab küszöbértéket. A küszöbök között lévő értékekhez tartozó teljesítménypontot lineáris interpolációval számolja ki a program. Az egy-egy modulba tartozó számításokkal kapott értékek teljesítménypontja az adott modulban szereplő egyedi számítások teljesítménypontjainak a rendszerben előre definiált súlyokkal számított átlaga. (Az átlagképzésben felhasznált súlyok a számítások fontosságát, jelentőségét fejezik ki.) Egy-egy modul A-B-C-D-E minősítése – az átlagos teljesítménypont alapján – a következő módon történik: 0–19,9=(E)=kritikus; 20–39,9=(D)=problematikus; 40–59,9=(C)=elfogadható; 60–79,9=(B)=jó; 80–100,0=(A)=kiváló.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A szoftver a gazdasági teljesítmény és a kockázatviselő képesség (pénzügyi stabilitás) értékelésekor hasonlóan jár el: az I–III. (8.1. táblázat) és az I–V. modul (8.2. táblázat) átlagos teljesítménypontjait előre definiált súlyokkal „tovább átlagolja”, majd az átlagot betűvel is minősíti. Az összértékelés finomított besorolása azt jelenti, hogy az elért betű által reprezentált 20 pontos sáv melyik negyedébe esik a kapott pontszám (annyi „csillag” jelenik meg a betű után). Az elmondottaknak megfelelően a „B**” azt jelenti, hogy a cég a 65–69,9 teljesítménypont-tartományban van.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az EkoWIN az ágazat egy adott időszakban nyújtott gazdasági teljesítményét három oldalról – forgalom, termelés–termelékenység, pénzügyi realizálás – vizsgálja. Amíg ez a három oldal hosszú távon összefügg, addig rövidebb távon akár jelentősen el is térhetnek egymástól. Egy olyan ágazatban, amely élelmiszeripari anyagokat, árukat, termékeket készletez, felvesz, hitelt nyújt, a vevőktől előleget kap és a vevőknek előleget fizet stb., a háromféle gazdasági teljesítmény jellemzően ciklikus hullámzást mutat: nemcsak éven belül, de gyakran éves vagy többéves periódusokban is. Így aztán más megítélés alá esik az alacsony értékesítési jövedelmezőség akkor, ha a vállalat teljesítménye mindhárom oldalról nézve hanyatlik, illetve, ha éppen csak az értékesítés van saját ciklusának mélypontján. A példa megfordítva is igaz: a magas értékesítési jövedelmezőség csak akkor örvendetes, ha a vállalat teljesítménye a másik két oldalról nézve is javul. A 8.1. ábra egyrészt szemlélteti a gazdasági teljesítmény és a pénzügyi stabilitás (kockázatviselő képesség vagy biztonság) moduljait, másrészt a modulok alapján, a kapott minősítési pontszámok ismeretében a pénzügyi pozíció térképét is el lehet készíteni. A pénzügyi pozíció térképének abszcissza-tengelye a jövedelmezőség vagy gazdasági teljesítmény, ordináta-tengelye pedig a biztonság (azaz kockázatviselő képesség) minősítési pontszáma szerint van skálázva. A vastagon keretezett területek a különböző vállalati kilátásokat kifejező zónák, amelyeket az ábra alatt látható jelmagyarázatok azonosítanak (8.13. ábra).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

8.1. ábra. Az EkoWIN pénzügyi elemző, előrejelző és vállalatértékelő számítógépes szakértői rendszer három elemzési és diagnosztikai modulja
Forrás: saját szerkesztés
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az értékesítési teljesítményt a forgalmi költség eljárással készülő, „B” típusú eredménykimutatás tükrözi, amely az adott időszak értékesítési bevételeiből indul ki, szembeállítva a hozzájuk kapcsolódó ráfordításokkal. A termelést/termelékenységet mint a gazdasági teljesítmény második összetevőjét jelző termeléscentrikus, összköltség-eljárással készülő, „A” típusú eredménykimutatás az adott időszakban felmerült összes ráfordításból indul ki, szembeállítva a ráfordítások által elért bevételekkel és az aktivált saját teljesítményekkel. A gazdasági teljesítmény harmadik összetevője a pénzáramláson alapuló, pénzügyileg realizált eredmény, amely az alábbi három okból tér el az értékesítési eredménytől.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  1. Az értékcsökkenési leírás olyan ráfordítás, amely nem jár pénzkiadással, tehát ennyivel nagyobb a pénzügyileg realizált eredmény.
  2. A kötelezettségek növekedése egyrészt finanszírozási pénzbeáramlást (hiteleket, kölcsönöket), másrészt fizetési haladékot (szállítói tartozásokat, egyéb rövid lejáratú kötelezettségeket) jelent cégünk számára, vagyis szintén növeli a pénzügyileg realizált eredményt.
  3. A készletek és a követelések növekedése viszont leköti a pénzt, vagyis csökkenti a pénzügyileg realizált eredményt.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Amikor egy potenciális befektető döntéshozatal előtt áll, akkor – a kockázatokon túl – a lekötött tőkéjére vetített minél nagyobb hozam érdekli. Ezek után az lenne a logikus, ha a pénzügyi elemzők is elsősorban a tőkearányos jövedelmezőségi mutatók alapján rangsorolnák akár a vállalatokat, akár az ágazatokat. A tapasztalt szakemberek azonban sokkal inkább hajlamosak az árbevétel-arányos nyereségre alapozni véleményüket, mert tudják, hogy a tőkearányos nyereséget a cég finanszírozási politikája jelentősen torzíthatja. Vegyünk például két élelmiszeripari céget, amelyek ugyanazokat a termékeket forgalmazzák, ugyanolyan mennyiségben és haszonnal, de az egyik teljesen saját tőkéből finanszírozott épületben működik, míg a másik bérli azt (vagyis az épület nem része a vagyonának). Ha tényleg hasonlóan működnek, akkor árbevétel-arányos nyereségük nagyjából hasonló lesz – az egyik értékcsökkenési leírást, a másik bérleti díjat számol el a ráfordítások között –, de tőkearányos nyereségük akár nagyságrendileg is eltérhet egymástól. Létezik még egy érv az árbevétel-arányos megközelítés mellett: mégpedig az infláció, amely ugyan minden mutatószámot torzít, de a bevételek és a ráfordítások időben közelebb állnak egymáshoz, ezért arányuk is kevésbé torzul, mint a több éve beruházott eszközök értéke és az elért eredmény aránya. Tehát a gyakorlatban használt árbevétel-arányos jövedelmezőségi számítások viszonylag a legkedvezőbbek, de az alábbi két problémától nem tekinthetünk el.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  1. Kizárólag az értékesítés oldaláról mutatják be a céget, ezért az EkoWIN szoftverrel vizsgáljuk a termelést és a pénzügyi realizációt is.
  2. Az a bevétel, amelyhez az eredményt viszonyítják, bruttó, tehát torzított, ezért – úgymond – „nettósítunk” az alábbi három módon.
    • Az eladott áruk beszerzési értékét és az alvállalkozók díjazását kivesszük mind a ráfordításokból, mind a bevételekből, vagyis az „árrés” marad a bevételek között.
    • Az egyéb bevételeknek és ráfordításoknak csak az egyenlegével számolunk: pozitív egyenleg esetén a bevételek, negatív egyenleg esetén a ráfordítások között.
    • Hasonlóan járunk el a pénzügyi eredménnyel is: nyereség esetén a bevételek, veszteség esetén a ráfordítások között számoljuk el őket.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Amíg az értékesítés és a termelés között még a jellegzetesen készletre termelő cégeknél is ritkán van igazán jelentős eltérés, addig a pénzügyi realizáció sokkal kedvezőtlenebb az értékesítési eredményhez képest. Miért? Ha egy vállalat állandó készlet-, vevő- és rövid lejáratú kötelezettség állománnyal működne, akkor pénzügyileg realizált eredménye elvben (az értékcsökkenési leírás összegével) nagyobb lenne, mint az értékesítési eredmény. A kisebb pénzügyi eredményt tehát csak a jelentősen megnövekedett készlet- és vevőállománnyal, valamint a jelentősen csökkent rövid lejáratú kötelezettség állománnyal lehet magyarázni. Érdekes, hogy a pénzügyi eredmény romlását nemcsak a dekonjunktúra szokásos tünetei – az eladhatatlan készletek és a rosszul fizető vevők állománynövekedése – okozhatják, de a lendületes fejlődés, a növekedési expanzió is járhat működési zavarokkal, a készlet- és vevőállomány növekedésével, valamint a rövid lejáratú kötelezettség állomány relatív csökkenésével. Az értékesítési mutatók szintén jelentősen eltérhetnek a szokásos módon számolt eredményektől, az úgynevezett „nettósítás” miatt. Az eltérés – pozitív eredmény esetén – mindig javulás. Ez a javulás azonban nem „szépítés”, hanem éppen a reális teljesítményt tükrözi. Ismerünk például olyan anyavállalatot, amely a belső transzferárak kalkulálásakor 10 százalékos árbevétel-arányos nyereséget garantál leányvállalatának. Ha ez a leányvállalat olyan munkákat is elvállal, amelyekre valójában nincsen kapacitása, és ezeket változatlan áron „továbbpasszolja” alvállalkozóknak, akkor az eredménye abszolút összegben nem változik, árbevétele mégis megnő, így árbevétel-arányos eredménye csökken, tehát joggal tart igényt magasabb összegű támogatásra. Ha a reális – nettó – jövedelmezőséghez kötnék a támogatását, akkor nem volna értelme az efféle praktikáknak.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A pénzügyi stabilitás I. modulja a saját tőke részarányának vizsgálatát tartalmazza, mert a saját tőke tulajdonosai viselik az igénybe vett összes tőke üzleti és finanszírozási kockázatát. Itt azt vizsgáljuk, hogy van-e a cégnek/ágazatnak elegendő saját tőkéje, javul-e a tőkeellátottsága, és vajon létezik-e megfelelő fedezet a hosszú lejáratú hitelek törlesztésére.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A II. modul ellenőrzi a finanszírozás aranyszabályainak betartását, vagyis a keresztbefinanszírozás formáját (a befektetett eszközök finanszírozását ismétlődő folyó forrásokkal). Ezt negatívumként értékeljük, mert a folyó források futamideje rövidebb a befektetett eszközökhöz képest, tehát ezeket ismétlődően meg kell újítani, különben finanszírozási gondok jelentkezhetnek. Amíg a szakirodalom kedvezőtlennek véli a keresztbefinanszírozás mindkét formáját – akár az összes forrás, akár a saját tőke arányában –, addig gyakorlati szempontból a befektetett eszközök ismétlődő rövid lejáratú hitelekkel történő finanszírozása a veszélyesebb.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A fizetőképesség mérhető számviteli (statikus) és pénzáram (dinamikus) szemléletben (III–IV. modul), vagyis a záró mérlegek megfelelő tételeinek számításával és a cash flow-tételek, illetve a rövid lejáratú kötelezettségek (RLK) szembeállításával (8.2. táblázat). A III. modul a likviditási mérlegből nyert négy számítással a következőket minősíti:

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • Van-e elegendő készpénz az esedékes havi bérekre és költségvetési befizetésekre?
  • Akkor is lesz-e elegendő készpénz, ha befolynak a vevőkövetelések, és kifizetjük a szállítókat?
  • A teljes forgóeszköz-állomány milyen mértékben fedezi az összes RLK-t?
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A IV. modul a dinamikus likviditási rátákat tartalmazza, amelyek az éves bruttó cash flow és a kötelezettségek arányáról nyújtanak információkat. Az a kedvező, ha az éves bruttó cash flow minél nagyobb arányban fedezi a RLK-t (8.2. táblázat).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az elemzői gyakorlat két leggyakrabban használt hányadosa az összes kötelezettség cash flow-fedezete és a rövid lejáratú kötelezettségek cash flow-fedezete. Annak ellenére, hogy ez a két hányados érdekes és informatív az üzleti/működési kockázatok becslésére nézve, az RLK fedezetének a gyakorlatban elsősorban a forgóeszközöket kell tekintenünk. A „tartós forráshiány várható futamideje” azt fejezi ki, hogy ha tartós forráshiány (negatív forgótőke) mutatható ki, de mellette a bruttó cash flow pozitív, akkor – ha minden változatlan marad – hány év alatt lehet „ledolgozni” ezt a hiányt. A minél rövidebb futamidő a kívánatos. A „tartós forrástöbblet várható futamideje” azt fejezi ki, hogy ha tartós forrástöbblet (pozitív forgótőke) mutatkozik, de mellette a bruttó cash flow negatív, akkor – ha minden változatlan marad – hány év alatt lehet „felélni” ezt a többletet. Ekkor a minél hosszabb futamidő a kívánatos.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Külön eseteknek tekintjük, hogy az ágazatnak pozitív vagy negatív-e a bruttó cash flow-ja, vagyis probléma esetén van-e „mivel” ledolgozni azt. Hasonlóképpen megkülönböztetjük azt is, hogy az ágazatnak a befektetett eszközállományhoz képest tartós forrástöbblete vagy hiánya van-e (forgótőkéje pozitív vagy negatív). A többlet felélhető „tartalékot”, a hiány pedig „ledolgozandó problémát” jelent. A vevőktől kapott előlegeket és a szállítók állományát nem a cash flow-ból törlesztik, ezért az EkoWIN meghatározza az említett két tétel nélkül vett rövid lejáratú és teljes kötelezettségállományokat is.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az V. modulban a finanszírozási idő számítása úgy történik, hogy a készletlekötési időnek és a vevői követelések behajtási idejének összegéből levonjuk a szállítói tartozások rendezésének idejét. A finanszírozási idő számításával kapjuk meg azoknak a napoknak a számát, ameddig likvid finanszírozási forrást kell szereznünk – különben fennakadásra számíthatunk működésünkben és a fizetőképességünkben. Ha a számolás során negatív értéket kapunk, akkor az ágazatnak a kapott értéknek megfelelő időtartamra (napokra) elegendő többletforrása van (Katits & Szalka, 2015a). Ha a szállítói tartozásokat előbb kell rendezni ahhoz képest, mint amikor a vevő fizet, és más ügyletből közben nem származik bevétel, akkor ezt az időszakot finanszírozni kell. Ezt a problémát a likvid forgótőke létezése megoldja. Ennek hiányában kérhetjük a szállítói tartozások rendezési idejének meghosszabbítását, igénybe vehetünk faktoringszolgáltatást, de folyamodhatunk bianco és fedezettel biztosított rövid lejáratú hitelfelvételhez is (Katits & Szalka, 2015b). A finanszírozási idő pozitív értéke esetén hiányzik a pénzügyi forrás a működés finanszírozásához.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Most pedig rátérünk az EkoWIN pénzügyi szakértői rendszerrel végzett számítások eredményeinek közlésére. A vizsgált minta a magyarországi top 500-as lista élelmiszeripari ágazata. Először megnézzük a gazdasági teljesítmény három összetevőjének alakulását és minősítését (8.1. táblázat; 8.2–5. ábra)
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

8.1. táblázat. Az ágazati minta gazdasági teljesítményének alakulása 2016 és 2022 között (%)
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
I. ÉRTÉKESÍTÉS
Nettó (üzemi) jövedelmezőség
104,90
105,77
106,04
105,61
105,75
106,00
105,46
Nettó (adózás előtti) jövedelmezőség
105,69
105,08
105,80
105,26
104,82
105,50
104,85
Eszközarányos (üzemi) eredmény
6,18
7,22
7,21
6,70
6,63
6,33
5,13
Eszközarányos AEE
7,17
6,41
6,94
6,30
5,61
5,83
4,58
Összes forrásra jutó kamat és AE
7,59
6,91
7,38
6,46
6,17
6,47
5,89
Saját tőkére jutó AE
15,42
13,85
15,03
14,11
15,27
17,71
11,63
Nettó (üzemi) jövedelmezőség = nettó (üzemi) értékesítési bevételek/nettó (üzemi) értékesítési ráfordítások
Nettó (adózás előtti) jövedelmezőség = összes nettó értékesítési bevétel/összes nettó értékesítési ráfordítás
Eszközarányos (üzemi) eredmény = üzemi eredmény/összes eszköz
Eszközarányos (adózás előtti) eredmény (AEE) = adózás előtti eredmény/összes eszköz
Összes forrásra jutó kamat és adózott eredmény (AE) = (fizetett kamatok és kamatjellegű kifizetések + adózott eredmény)/összes forrás
Saját tőkére jutó adózott eredmény = adózott eredmény/saját tőke
II. TERMELÉKENYSÉG
Nettó (üzemi) termelékenység
104,94
105,75
106,07
105,63
105,81
106,05
105,53
Nettó (adózás előtti) termelékenység
105,72
105,07
105,83
105,28
104,89
105,55
104,93
Eszközarányos termelési (üzemi) eredmény
6,25
7,20
7,26
6,73
6,75
6,42
5,28
Eszközarányos termelési (adózás előtti) eredmény
7,24
6,38
7,00
6,34
5,74
5,92
4,74
Nettó (üzemi) termelékenység = nettó (üzemi) termelési eredmény/nettó (üzemi) termelési ráfordítások
Nettó (adózás előtti) termelékenység = összes nettó termelési eredmény/összes nettó termelési ráfordítás
Eszközarányos termelési (üzemi) eredmény = termelési (üzemi) eredmény/összes eszköz
Eszközarányos termelési (adózás előtti) eredmény = termelési (adózás előtti) eredmény/összes eszköz
III. PÉNZÜGYI REALIZÁCIÓ
Pénzügyi realizált nettó (üzemi) jövedelem
52,3
59,8
59,2
49,5
45,9
49,6
47,1
Pénzügyi realizált nettó (adózás előtti) jövedelem
35,0
60,9
59,5
35,0
61,7
42,9
47,0
Pénzügyi realizált eszközarányos (üzemi) eredmény
50,8
57,0
54,9
47,2
43,9
44,7
40,3
Pénzügyi realizált eszközarányos (adózás előtti) eredmény
35,9
59,1
55,3
34,9
58,5
40,0
40,3
Pénzügyi realizált nettó (üzemi) jövedelmezőség = pénzügyi realizált nettó (üzemi) bevételek/pénzügyi realizált nettó (üzemi) ráfordítások
Pénzügyi realizált nettó (adózás előtti) jövedelmezőség = összes pénzügyi realizált nettó bevétel/összes pénzügyi realizált nettó ráfordítás
Pénzügyi realizált eszközarányos (üzemi) eredmény = pénzügyi realizált (üzemi) eredmény/összes eszköz
Pénzügyi realizált eszközarányos (adózás előtti) eredmény = pénzügyi realizált (adózás előtti) eredmény/összes eszköz
Az élelmiszeripari ágazati minta értékesítési folyamatának értékelésénél a következő minősítést kaptuk:
C****: a 2022. üzleti év értékesítésének pontszámai az elfogadható sáv negyedik negyedébe esnek, nagyon közel a jó sáv alsó értékeihez.
B*: a 2016–2021. üzleti évek értékesítésének pontszámai a jó sáv első negyedében vannak (lásd 8.2. ábra).
Forrás: saját szerkesztés az EkoWIN szoftver alapján
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

8.2. ábra. Az ágazati minta értékesítésének minősítése 2016 és 2022 között
Forrás: saját szerkesztés az EkoWIN szoftver alapján
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Láthatjuk, hogy az élelmiszeripari ágazati minta értékesítésének minősítése a vizsgálat utolsó évében, 2022-ben érte el a legkedvezőtlenebb értéket. Az eszközarányos (üzemi és adózás előtti) eredmény rontja leginkább a 2022-ben elért elfogadható minősítést a korábbi jó minősítéshez képest. Az ágazati minta termelékenysége alakulásának értékelésénél a következő minősítést kaptuk:

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • B*: a 2016–2021. üzleti évek értékesítésének pontszámai a jó sáv első negyedében vannak.
  • C****: 2022-ben a termelékenység pontszámai az elfogadható sáv negyedik negyedébe esnek (8.3. ábra).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

8.3. ábra. Az ágazati minta termelékenységének minősítése 2016 és 2022 között
Forrás: saját szerkesztés az EkoWIN szoftver alapján
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Jól látszik, hogy az élelmiszeripari ágazati minta termelékenysége a vizsgálat utolsó évében, 2022-ben érte el a legkedvezőtlenebb értéket, amit leginkább az eszközarányos termelési (üzemi és adózás előtti) eredmény csökkenése okozott, és ez végig rontja a termelékenység minősítését. A nettó (adózás előtti) termelékenység javulása sem tette lehetővé, hogy az ágazat 2022-ben a jó kategóriába kerüljön. Az ágazati minta pénzügyi realizációja alakulásának értékelésénél a következő minősítést kaptuk:

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • C****: a 2017. és 2018. üzleti év az elfogadható sáv felső negyedébe esik, a jó minősítés közelébe.
  • C***: a 2017., 2018. és 2020. üzleti év az elfogadható sáv harmadik negyedében van.
  • C**: a 2022. üzleti év az elfogadható sáv második negyedébe került.
  • C*: a 2016., 2019. és 2021. üzleti év az elfogadható sáv első negyedébe került, sajnos közel a problematikus minősítéshez (8.4. ábra).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

8.4. ábra. Az ágazati minta pénzügyi realizációjának minősítése 2016 és 2022 között
Forrás: saját szerkesztés az EkoWIN szoftver alapján
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az EkoWIN szakértői rendszer gazdasági teljesítményt meghatározó harmadik összetevője a pénzügyi realizáció, amikor kizárólag a pénzmozgáshoz kötött tételeket vesszük figyelembe. A három összetevő minősítése közül az élelmiszeripari ágazati minta tényleges pénzárammal mért gazdasági teljesítménye a vizsgálat utolsó évében, 2022-ben sem javult, végig az elfogadható sávban maradt. Ez a készletek és a vevői követelések növekedésének következménye, ami növelte a pénzlekötést (a 8.1. táblázatban szürke háttérrel jelölt érték), és így csökkentette a pénzügyi realizált eredményt. Az ágazati minta gazdasági teljesítményének (jövedelmezőségi mix) összesített minősítése az alábbi:

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • B*: a 2017. és 2018 üzleti év a jó sáv első negyedében van.
  • C****: a 2016. és 2019–2022. üzleti években az elfogadható minősítési sáv legfelső negyedébe esik (8.5. ábra).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Tehát a magyarországi top élelmiszeripari ágazati minta gazdasági teljesítményének összesített minősítése a két üzleti év „jó” minősítésének alsó sávjából a nem sokkal kedvezőtlenebb „elfogadható” sáv felső kategóriájába került a többi vizsgált évben. Így az ágazat elkerülte a „kritikus”, a „problematikus” minősítést, és nem került lejjebb az „elfogadható” minősítés felső, a „jó” minősítéshez közel álló kategóriájából. A pénzügyi realizációs folyamatokban 2016-ban és 2019-ben bekövetkezett mérsékelt visszaeséssel együtt a termelékenység és az értékesítés fokozását sem látjuk, ami az ágazat gazdálkodása számára jelzésértékű.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

8.5. ábra. Az ágazati minta gazdasági teljesítményének (jövedelmezőségi mix) minősítése 2016 és 2022 között
Forrás: saját szerkesztés az EkoWIN szoftver alapján
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A pénzügyi stabilitás vizsgálatának logikája a következő: a tőkeszerkezet változása illeszkedjen az eszközlekötés időtartamához úgy, hogy a fizetőképesség maradjon zavartalan időpont és lejárati idő szerint, mert így zökkenőmentes lesz a forgótőke-gazdálkodás (8.2. táblázat).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

8.2. táblázat. Az ágazati minta kockázatviselő képességet meghatározó értékeinek alakulása 2016 és 2022 között
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
I. TŐKESZERKEZET (%)
Tőkeellátottság
45,09
47,07
45,18
44,88
39,47
35,80
42,85
Fedezeti tőke dinamikája
10,47
6,05
3,04
6,07
1,58
4,59
16,36
Tartós forrásokon belüli tőkeellátottság
74,24
78,83
74,17
69,95
63,40
56,42
62,44
Befektetett eszközök tőkefedezete
101,94
106,74
95,08
96,80
81,42
77,14
83,23
Hosszú lejáratú kötelezettségek eszközfedezete
282,69
348,80
302,03
240,52
212,78
167,83
199,70
Tőkeellátottság = fedezeti tőke/összes forrás
Fedezeti tőke = saját tőke + hátrasorolt kötelezettségek + halasztott bevételek
Fedezeti tőke dinamikája = fedezeti tőke változása/összes forrás (előző év)
Tartós forrásokon belüli tőkeellátottság = fedezeti tőke/tartós forrás
Tartós forrás = fedezeti tőke + hosszú lejáratú kötelezettségek
Befektetett eszközök tőkefedezete = fedezeti tőke/befektetett eszközök
Hosszú lejáratú kötelezettségek eszközfedezete = befektetett eszközök/hosszú lejáratú kötelezettségek
II. ESZKÖZFINANSZÍROZÁS (%)
Keresztbefinanszírozás az összes forrás %-ában
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
Keresztbefinanszírozás a saját tőke %-ában
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
Keresztbefinanszírozás az összes forrás %-ában = forgóeszközök finanszírozási többlete (ha van)/összes forrás
Forgóeszközök finanszírozási többlete = folyó források – forgóeszközök, ha > = 0
Folyó források = RLK + céltartalékok + bevételek passzív időbeli elhatárolása + költségek, ráfordítások passzív időbeli elhatárolása
Keresztbefinanszírozás a saját tőke %-ában = forgóeszközök finanszírozási többlete (ha van)/saját tőke
III. STATIKUS LIKVIDITÁS
Azonnali likviditási mutató
1,15
1,63
1,38
1,18
1,32
2,05
1,94
Gyors likviditási mutató
1,95
1,95
1,91
1,81
1,87
1,97
1,97
Általános likviditási mutató
1,50
1,46
1,42
1,57
1,45
1,57
1,73
Teljes likviditási mutató
1,42
1,39
1,35
1,50
1,37
1,47
1,55
Azonnali likviditás = (pénzeszközök + értékpapírok)/(egy hónapon belül esedékes bér és költségvetési befizetések)
Gyors likviditás = (pénzeszközök + értékpapírok + követelések)/(egy hónapon belül esedékes bér és költségvetési befizetések + szállítókkal szembeni kötelezettségek és váltótartozások)
Általános likviditás = (pénzeszközök + értékpapírok + követelések + készletek)/(egy hónapon belül esedékes bér és költségvetési befizetések + szállítókkal szembeni kötelezettségek és váltótartozások + rövid lejáratú hitelek és egyéb RLK)
Teljes likviditás = (pénzeszközök + értékpapírok + követelések + készletek + aktív időbeli elhatárolások)/(egy hónapon belül esedékes bér és költségvetési befizetések + szállítókkal szembeni kötelezettségek és váltótartozások + rövid lejáratú hitelek és egyéb RLK + céltartalékok és passzív időbeli elhatárolások)
IV. DINAMIKUS LIKVIDITÁS (%)
Összes kötelezettség cash flow-fedezete
27,67
28,62
27,53
26,35
20,85
18,87
21,48
RLK cash flow-fedezete
47,91
44,88
47,29
54,07
42,92
45,63
58,57
Tartósforrás-hiány várható futamideje
0
0
0
0
0
0
0
Rövid lejáratú kötelezettségek cash flow-fedezete (%) = pozitív bruttó cash flow/cash flow-hoz kapcsolódó RLK
Cash flow-hoz kapcsolódó RLK = RLK – vevőktől kapott előlegek – szállítói tartozások
Bruttó cash flow = adózás utáni eredmény + értékcsökkenési leírás
Tartósforrás-hiány várható futamideje (év) = tartósforrás-hiány/pozitív bruttó cash flow
Tartósforrás-hiány = tartós források – befektetett eszközök (ha negatív)
V. MŰKÖDÉSI ÉS FINANSZÍROZÁSI DINAMIKA (nap)
Szállítók futamideje
33
34
35
38
35
38
37
Vevők futamideje
26
24
24
25
25
24
29
Készletek futamideje
44
41
40
42
45
50
51
Követelések és készletek szállítókkal finanszírozott aránya (%)
42,51
46,20
48,28
49,33
44,92
47,61
43,90
Szállítók futamideje = [szállítók állománya/anyagjellegű ráfordítások] × napok
Követelések futamideje = [követelések/ÉNÁ] × napok
Készletek futamideje = [készletek/ÉNÁ] × napok
Követelések és készletek szállítókkal finanszírozott részaránya = szállítók állománya/(követelések állománya + készletek állománya)
Forrás: saját szerkesztés az EkoWIN szoftver alapján
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az élelmiszeripari ágazati minta tőkestruktúra-alakulásból eredő finanszírozási kockázatának értékelésénél a következő minősítést kaptuk: a tőkeszerkezet 2016–2018 közötti pontszámai a „kiváló” sáv alsó feléből 2019-től a „jó” sávba, 2021-ben pedig az „elfogadható” sávba kerültek, majd 2022-ben a „jó” sáv közepére esnek. 2017-ben a legkedvezőbb minősítésű kategóriában találjuk (8.6. ábra). Mivel az élelmiszeripari ágazat nemcsak operatív finanszírozási forrást (forgótőkét), hanem stratégiai tőkét is igényel, az összes forráson belül a sajáttőke-ellátottságra vonatkozó döntések fokozott figyelmet igényelnek.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

8.6. ábra. Az ágazati minta tőkeszerkezetének minősítése 2016 és 2022 között
Forrás: saját szerkesztés az EkoWIN szoftver alapján
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A vizsgált ágazat tőkeszerkezetének minősítésekor azt látjuk, hogy amíg a fedezeti tőke tartós forrásokon belüli részaránya csökkent, addig a fedezeti tőke változásának összes forráson belüli aránya megnőtt. Az utóbbi a kockázatviselő és az önfinanszírozó képesség növekedését jelenti. Mindezek mellett a befektetett eszközök sajáttőke-fedezete és a hosszú lejáratú kötelezettségek eszközfedezeti biztosítéka a „kiváló” sávból a „jó” sávba került.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A keresztbefinanszírozás összegének az összes forráshoz számított aránya a probléma nagyságrendjét mutatja, vagyis az arány növekedésével a finanszírozási probléma egyre nagyobb. A keresztbefinanszírozás saját tőkéhez viszonyított egyre növekvő aránya pedig akadályoztatja a saját erőből való növekedés megvalósítását. Az élelmiszeripari ágazati mintában ilyen nem fordult elő a vizsgált időszakban, mivel az A**** kiváló minősítési kategóriát kaptuk. Így keresztbefinanszírozásra utaló elem nincsen, vagyis a befektetett eszközöket nem rövid lejáratú forrásokkal finanszírozzák (8.7. ábra).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

8.7. ábra. Az ágazati minta eszközfinanszírozásának minősítése 2016 és 2022 között
Forrás: saját szerkesztés az EkoWIN szoftver alapján
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az élelmiszeripari ágazati minta időponti likviditásának értékelésénél az alábbi minősítést kaptuk:

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • B***: a 2021. és 2022. év értékei a „jó” sáv felső felébe kerültek, közel a „kiváló” minősítéshez.
  • B**: a 2016., 2017. és 2019. üzleti év a „jó” sáv második negyedébe esik.
  • B*: a 2018. és 2020. év értékei a „jó” sáv legkedvezőtlenebb részébe kerültek (8.8. ábra).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

8.8. ábra. Az ágazati minta statikus likviditásának minősítése 2016 és 2022 között
Forrás: saját szerkesztés az EkoWIN szoftver alapján
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az ágazat statikus likviditási fokozat szerint számított valamennyi értékének alakulása kedvező tendenciát mutat, mert a forgóeszközök adott csoportjai egyre inkább kedvező mértékben és összetételben fedezik az üzletmenethez kapcsolódó tartozásokat, ami fokozódó biztonságot jelent a zökkenőmentes gazdálkodás terén.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az élelmiszeripari ágazati minta pénzárammal mért fizetőképességének alakulásából eredő finanszírozási kockázat értékelésénél azt látjuk, hogy a kezdeti „jó” sáv legkedvezőbb részéből 2020-ban és 2021-ben a „jó” sáv egy fokkal kedvezőtlenebb részébe került, de 2022-ben már ismét közel járt a „kiváló” minősítéshez (8.9. ábra). Annak érdekében, hogy az ágazat „kiváló” minősítést érjen el, javulnia kellene az összes és a rövid lejáratú kötelezettségek cash flow-fedezetének.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

8.9. ábra. Az ágazati minta dinamikus likviditásának minősítése 2016 és 2022 között
Forrás: saját szerkesztés az EkoWIN szoftver alapján
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A vizsgált ágazat működési és finanszírozási dinamikájának minősítése az alábbi:

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • B****: a 2016. és 2020–2022. üzleti évek pontszámai a „jó” sáv legkedvezőbb negyedébe esnek, a „kiváló” sáv közelébe.
  • A*: a 2017–2019 közötti üzleti évek a „kiváló” sáv alsó negyedébe esnek, közel a jó minősítéshez (8.10. ábra).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A vizsgált ágazatban a készletek futamideje nagyjából másfél hónapot tett ki, de emelkedő tendenciára, kilengésekre utaló, szélsőséges eredményeket nem kaptunk. Miközben a követelések ellenértékét 30 napon belül sikerült realizálni, addig az ágazat a szállítók irányában 30 nap fölött rendezte tartozását, ezért érvényesült „a vevő finanszírozza a szállítót” elv (8.2. táblázat). Így a vizsgált ágazat működési és finanszírozási dinamikájának minősítése 2022-ben a „jó” sáv negyedik negyedébe esett, közel járt a „kiváló” sávhoz (8.10. ábra).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

8.10. ábra. Az ágazati mintában a működési és finanszírozási dinamika minősítése 2016 és 2022 között
Forrás: saját szerkesztés az EkoWIN szoftver alapján
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A vizsgált ágazat jelentős problémát hordoz azáltal, hogy likvid finanszírozási forrásról kell gondoskodni, mivel 2016 és 2022 között emelkedett a pénzlekötési idő a készletekben és a kintlévőségekben a szállítói tartozások rendezésének idejéhez képest, ami fokozza az üzleti – valamint a finanszírozási és a likviditási – kockázatot. A cégek irányítóinak tehát gondoskodniuk kell a működés zökkenőmentes finanszírozásáról. Ügyelniük kell arra, hogy a pénzlekötések idejéhez igazítsák halasztott vagy új tartozásaik rendezési idejét.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Vizsgáltuk és értékeltük a forgótőke-gazdálkodás hatékonyságát. Mivel megalapozott feltételezés a szállítókat kamatmentes hitelnyújtóknak, a vevőket pedig kamatmentes hitelfelvevőknek tekinteni, kívánatos, hogy a szállítók megfelelő mértékben vegyenek részt a vevők (és a készletek) finanszírozásában. Ebben a tekintetben a vizsgált időszakban a négy hónapos készletlekötési idő és a követelések behajtásának ideje – mint pénzlekötési idő – jelentősen meghaladja a szállítói tartozások másfél hónapos rendezésének idejét mint hitelnyújtási időt. Mivel ezek az időtartamok közvetlenül befolyásolják a szabad pénzáram nagyságát, az időtartamok varianciája az üzleti kockázat mértékére enged következtetni (Michalski, 2014).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az elmondottakból következően a magyarországi élelmiszeripari ágazati minta kockázatviselő képessége a „jó” minősítést érte el a vizsgált időszakban – a 2017. év kivételével. Ez az ágazat biztonságos gazdálkodását is jelenti, még annak ellenére is, hogy találtunk figyelmeztető jeleket, amelyeket a 8.2. táblázat szürke háttérrel jelölt értékei igazolnak. Az ágazat tehát elkerülte a „kritikus”, a „problematikus” és az „elfogadható” minősítést is (8.11. ábra).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

8.11. ábra. Az ágazati minta kockázatának minősítése 2016 és 2022 között
Forrás: saját szerkesztés az EkoWIN szoftver alapján
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az ágazatot – befektetői és a pénzügyi vezető szemszögéből – összességében stabilnak és jónak értékeljük, közel a „kiváló” sávhoz. Tehát az ágazat 2016 és 2022 közötti pénzügyi stabilitásának és kockázatviselő képességének elemzéséből arra következtetünk, hogy a dinamikusan változó külső környezeti hatások reziliens és preventív módon történő kezelésével növekedési pályára kerülhet (8.12. ábra).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

8.12. ábra. Az ágazati minta összminősítése 2016 és 2022 között
Forrás: saját szerkesztés az EkoWIN szoftver alapján
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A 8.13. ábra szemlélteti az ágazat pénzügyi pozíciójának alakulását a 2016 és 2022 közötti beszámolási időszakban. Az ágazat a siker zónájában van, de figyelni kell zónán belüli aktuális helyzetére. A gazdasági teljesítmény és a kockázatviselő képesség egyaránt javult, és 2022-ben már a kiváló zóna közelébe került. Ez is alátámasztja, hogy az ágazat növekedési pályára állítható, de ehhez nagyon körültekintő és üzletileg intelligens menedzselés szükséges.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

8.13. ábra. Az ágazati minta pénzügyi pozíciójának változása 2016 és 2022 között
Forrás: saját szerkesztés az EkoWIN szoftver alapján
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Elérkeztünk vizsgálódásaink végéhez. Három kérdés megválaszolása állt a középpontban.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  1. Melyek a gazdasági teljesítmény és a pénzügyi stabilitás összetevői a multikauzális ok-okozati összefüggésrendszer világában?
  2. Ezek az összetevők vajon milyen mértékben alakultak a választott időszakban?
  3. Változott-e a pénzügyi piaci pozíció térképe a gazdasági teljesítmény és a kockázatviselő képesség függvényében?
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az első kérdésre számításokkal alátámasztottan válaszoltunk két pénzügyi szakértői rendszer moduljainak alkalmazásával. Melyek tehát a gazdasági teljesítmény és a pénzügyi stabilitás összetevői a multikauzális ok-okozati összefüggésrendszer világában? Az EkoWIN pénzügyi szoftver az értékesítési, a termelékenységi és a pénzügyi realizációs folyamatok vizsgálatával méri a gazdasági teljesítményt. A pénzügyi stabilitás vagy kockázatviselő képesség akkor kedvező, ha a tőkeszerkezet változása illeszkedik az eszközlekötés időtartamához úgy, hogy a fizetőképesség időpont és lejárati idő szerint is zavartalan, mert így zökkenőmentes lesz a forgótőke-gazdálkodás. Mindezek következményeként alakul a pénzügyi pozíció térképen történő elhelyezése (8.13. ábra).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az EkoWIN pénzügyi szoftverrel kapott eredmények azt mutatják, hogy a vizsgált élelmiszeripari ágazati minta gazdasági teljesítménye a 2016 és 2022 közötti időszakban változatlan maradt, miközben az értékesítés nem lendült fel, a termelékenység sem javult az adott időszakban, sőt eggyel alacsonyabb minősítési kategóriába került, de ennél is gyengébb a tényleges pénzmozgáshoz kötödő teljesítményt növelő hatása (8.1. táblázat és 8.2–4. ábra). A pénzügyi stabilitás vagy kockázatviselő képesség 2022. évi minősítése kedvezőbb lett az időszak eleji minősítéshez képest, de a „B” kategória változatlan maradt. A tőkeszerkezet változása illeszkedett az eszközlekötés időtartamához. A vizsgált időszakban javult az összes rövid lejáratú tartozás összhangja a forgóeszköz-elemekkel és a pénzáramokkal, ami fontos jelzés a fizetőképesség időpont és lejárati idő szerinti megtartásához, miközben a működési cash-ciklus 70 napról 80 napra nőtt, ami a pénzlekötési idő növekedését jelenti, miközben érvényesül „a vevő finanszírozza a szállítót” elv (8.2. táblázat). Mindezek következtében a pénzügyi pozíció térképén a kockázatviselő képesség és a gazdasági teljesítmény 2022-ben a sikeres, fehér zónában volt (8.13. ábra). Ennek kapcsán megjegyezzük, hogy az itt közölt kockázati mértékeket és típusokat az élelmiszeripar szereplői képesek befolyásolni döntéseikkel.1

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Olyan pénzügyi támpontok közlése volt a célunk, amelyek segítik az élelmiszeripari ágazatot és az abban működő üzleti egységeket pénzügyileg stabil alapon tartani és növekedési pályára állítani. Bízhatunk abban, hogy átgondolt racionalizálással és az elavult, korszerűtlen tevékenységek piaci szelektálódásával az ellátási lánc egészében valóban fordulat történik.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A 8.1. táblázat és a 8.2. táblázat szürke háttérrel jelzett értékei a pénzügyi tüneteket, a „gyenge jelzéseket” mutatják, amelyek az ágazat funkcionális területéről származnak. Kiemeljük a makrogazdasági indikátorok és az ágazati konjunktúra alakulásának figyelmeztetéseit, ami alól a vizsgált ágazati minta sem vonhatta ki magát. Preventív turnaround menedzselési technikával, a szolgáltatási igények és a profil stratégiai elemzésével, a fogyasztói kör szokásainak és magatartásának vizsgálatával és előrejelzések készítésével elkerülhető a hanyatló tendencia. A projektek és a tevékenységek észszerűsítésével, az értékteremtő és -romboló folyamatok idejében történő felülvizsgálatával még a reorganizációs turnaround keretében sem következik be a végzetes végkifejlet. Mindezt természetesen fejlődő válság esetén tudják megtenni a vállalkozások.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Annak érdekében, hogy fokozzák jövedelemtermelő képességüket, meg kell vizsgálni, hogy vajon az alap- és kiszolgáló tevékenységek haszonkulcsa romlott-e, esetleg emelkedtek-e az adminisztrációs és értékesítési költségek, vagy a magas kamatköltségek rontják a nettó jövedelmezőséget.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A vizsgálat utolsó évében, 2022-ben az eszközfinanszírozás (8.7. ábra) kitűnő minősítése mellett az értékesítési folyamat (8.2. ábra) elfogadható minősítése mérsékelt finanszírozási, továbbá értékesítési kockázatra utal. A javuló likviditás (8.8. ábra és 8.9. ábra) és a közel változatlan működési cash-ciklus (8.10. ábra) ellenére a forgótőke és a likviditás menedzselése külön figyelmet igényel. A fizetőkészség és -képesség erősítése érdekében megfelelő partnerségek kialakításával mozgósíthatók a belső erőforrások. Az IKT-eszközök, a digitalizáció és a robotizáció segítheti az élelmiszeripari ágazat innovatívabb, eredményesebb, hatékonyabb, termelékenyebb működését.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A szisztematikus és kritikus monitoring- és kontrollingrendszer működtetéséhez igazítva érdemes (lenne) kialakítani korai figyelmeztető, felismerő, felderítő és előrejelző rendszereket. A stabil vállalati gazdálkodás támogatója az életszakaszoknak megfelelő és a cég profiljára illesztett kontrolling- és korai figyelmeztető rendszer kiépítése, valamint tanuláson alapuló működtetése.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az élelmiszeripari potenciál kihasználásának és növekedési pályára állításának első lépése az ágazat működésének pénzügyi stabilizálása annak érdekében, hogy a növekedést belső forrásokra alapozhassák. Prioritást élvezhetne a következő három cél, de ezeket nem külön, hanem egymást erősítve lehet megvalósítani: a pénzügyi realizáció és a termelékenység növekedése, valamint a fizetőképesség jelentős javítása. Az említett három cél megvalósításához szükséges lépéseket foglalja össze a 8.3. táblázat.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

8.3. táblázat. Az ágazati minta stabilizációs tevékenységei és ezek várható pénzügyi hatása
Stabilizálási feladat
Elvárt éves hatása
Megjegyzés
Korszerű és tudatos táplálkozási kampányok indítása és tervszerű menedzselése
Forgalomnövekedés
Emelkedő készletezési és finanszírozási költségek mellett az élelmiszeripari termékek árai különbözőképpen emelkedtek az árucsoportoknak és a fogyasztói igényeknek megfelelően. A vevők helyzetének stabilizálódása és a versenytársak árszínvonala megengedik a termékárak és a szolgáltatási díjak piaci viszonyokhoz történő alakítását.
Rövid lejáratú finanszírozás átalakítása
A pénzügyi műveletek ráfordításainak csökkenése
A faktoringszolgáltatás, a tartozás átvállalása és a fizetési módok összehangolása, a rövid lejáratú hitelekből finanszírozott beruházások hitelezésének átalakítása alacsony/kedvező kamatozású, hosszú lejáratú forrásokra.
Finanszírozási idő csökkentése
A forgótőke-igény csökkenése (a bevételek növekedésének figyelembevételével)
A finanszírozási idő csökkentése a vevői fizetési határidők csökkentésével (60–90 napos szerződéses határidők újratárgyalásával csökkenjen 30 nap alá) és a készletek felülvizsgálatával.
Az IGR, az SGR és az SFGR növekedési ráta nyújtotta bővülési lehetőségek kihasználása
Árbevétel-növekedés
A meglévő erőforrások hatékonyabb kihasználása, hasznosítási lehetőségek feltárása BSC-módszerrel. Sikeres reorganizációs turnaround után prevenciós szemlélet és eszközök (monitoring, kontrolling és figyelmeztető rendszerek) alkalmazása.
Bérköltségek növekedése
Személyi jellegű ráfordítások növekedése
A munkaerő megtartása érdekében alkalmazkodni kell a bérek piaci változásához.
Alvállalkozói, üzemeltetési és anyagköltségek növekedése
Anyagjellegű ráfordítások növekedése
Az alvállalkozók és a szállítók költségei is növekedni fognak a bérek piaci változása miatt.
Forrás: saját szerkesztés
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A stabilizált és profitábilis működés megnyitja a lehetőségeket a további növekedés előtt. Az alábbi két alapvető finanszírozási forgatókönyv szerint érdemes tervezeteket készíteni.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  1. Növekedés belső finanszírozásból. A kedvező üzleti környezet nyújtotta lehetőségek maximális kihasználását ebben a forgatókönyvben kizárólag belső forrásból fedezzük. A további forrásbevonás kizárólag pályázattal lehetséges, ezért ezt a forgatókönyvet kizárólag az ágazat belső növekedési képességét maximálisan kihasználva javasoljuk felépíteni.
  2. Növekedés külső finanszírozásból az optimális tulajdonosi érték növelése érdekében. A befektetői saját tőke mellé hosszú lejáratú, alacsony kamatozású növekedési hitelből vagy tőkeracionalizálással lehet biztosítani a szükséges forrást. Ennél az alternatívánál a működési ráfordítás növekedését lehet tervezni, amely a létszámnövekedésből eredő személyi jellegű ráfordítást vagy azt kiváltó technikai fejlesztésből eredő fenntartási és üzemeltetési költségeket, valamint arányos anyagjellegű ráfordításnövekedést tartalmaz. Célszerű a létszámot saját, alvállalkozói és interim erőforrásokból felépíteni annak érdekében, hogy a vállalkozói erőforrásokat – szükség esetén – le lehessen építeni, a saját erőforrásokat pedig át lehet képezni a rugalmas kapacitások hasznosítása esetén.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Tehát a növekedési pályára állítás két forgatókönyvét a stabilizálást követően lehetne megvalósítani. A két növekedési forgatókönyv közül az önerőből történő változat áll közelebb az ágazatban jelentős számban tevékenykedő családi vállalkozások tulajdonosainak gondolkodásához. A sikeres stabilizálás és a növekedési program véghezviteléhez is elengedhetetlen a professzionális és agilis cégvezetés. Napjainkban mindez nélkülözhetetlen a sikeres átörökítési folyamathoz csakúgy, mint a növekedési pálya programjának végrehajtásához, ezzel hosszabb távon jelentősen növelve a tulajdonosi értéket. Javasoljuk az értékesítési árbevételből levezetett nyereségre vonatkozó növekedési cél megfogalmazását, amely a tulajdonosi érték (Shareholder Value, SV) növelése érdekében történik. Az értékteremtési kör hozzájárul a növekményes SV- vagy családi érték létrejöttéhez. A gyújtópont a hatékony beruházás realizálása. Az a családi vállalkozás, amelyik beruház, növekszik, és növekményes szabad pénzáramot ér el, amely megalapozza a növekedést, egyúttal nyereségesen növekszik, ezért SV-értéke emelkedik, tőkét vonz és képes újra beruházni – így pedig érvényesül(het) nemcsak az értékteremtési, hanem az értékgeneráló kör is a magyarországi élelmiszeriparban (8.14. ábra).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

8.14. ábra. Az SV értékteremtési kör
Forrás: saját szerkesztés
 
1 A nem szisztematikus vagy vállalatspecifikus kockázat típusai: értékesítési, üzleti, likviditási, befektetési és finanszírozási kockázatok; ezeket az SMESBJ applikáció méri (lásd 7. fejezet).
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave