Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


A szervezettség foka szerinti vagyon elleni bűnözés

A vagyon elleni bűncselekmények kapcsán a szervezettségi fok több szempontból érvényesül. A szervezettség elsősorban a kapcsolati viszonyokban jelenik meg. A szervezettség fokozottabb megjelenésére utal, ha a cselekményt nem egyedül, hanem társakkal követik el, illetve a társak tekintetében konkrét „munkamegosztás” érvényesül. Másik kiemelt jellemzője, hogy maga az elkövetés előkészítése és a végrehajtás is egyre inkább a társas üzleti vállalkozás mintájára valósul meg (Korinek 2010: 183). A szervezettség magasabb szintjével a tervezettség szintje és az információgyűjtés foka is emelkedik, ahogy a kifelé és befelé működő konspirációs készség is magasabb. Tudatosabb a sértettek kiválasztása, jobban épít a technikai specializációra, akár új technikai eszközök bevetésére, hosszabb ideig fennállnak ezek a szerveződések. Szabó András (1992: 290–296) szerint a megszerzett vagyon legalizálása érdekében a szervezettség magasabb fokán az elkövetők közvetlenül vagy mások bevonásával bekapcsolódnak a legális gazdaságba. A szervezettebb elkövetési formát mutató elkövetők jellemzően karrierbűnözők, és egzisztenciájuk alapja a folyamatos kriminalitás. Az ő esetükben szokás professzionális elkövetőkről beszélni. Mindezek arra utalnak, hogy a vagyon elleni bűncselekmények bizonyos megjelenési formái kapcsolódnak a szervezett bűnözés megnyilvánulásaihoz (ld. 21. fejezet). Kifejezetten megjelenik a szervezett elkövetési forma a készpénzre, ékszerre, műkincsre és műszaki cikkekre koncentráló betörőcsoportok kapcsán, üzlet-, iroda- és lakásbetöréseket végrehajtva (Orbán 2007). A szervezettebb formák tipikus megjelenése Magyarországon – a betöréses lopások mellett – a gépjárművekkel kapcsolatos bűnözéshez és a csalásokhoz kapcsolódik.

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave