Aszalós Dániel, Bányai Krisztina, Fónyiné Kazareczki Andrea, Vitál-Eigner Beáta

Ingatlanjog II.


A közigazgatási per megindításának feltételei

Az előzőekben bemutattuk, hogy a közigazgatási per alapjaiban, így tárgyában, céljában, eredményében is különbözik a polgári pertől. Ebből fakad, hogy a közigazgatási per lefolytatása is különbözik a polgári peres eljárástól, számos, csak a közigazgatási perben érvényesülő perrendi szabállyal találkozunk. Igaz ez a per megindításának feltételeire is. A perbeli jogképesség megléte, a keresetindítási határidő számítása, a jogi képviseletre vonatkozó szabályok viszonylag könnyen érthetők és alkalmazhatók mind a korábbi, mind a hatályos perjogban. Az ügyfél fogalma és az ehhez kapcsolódó keresetindítási és kereshetőségi jog elhatárolása már lényegesen nehezebb, ezért ezzel a témakörrel bővebben foglalkozunk. A perbeli legitimáció fennállása alapvető követelmény, hiánya a kereset érdemi elbírálásának akadályát képezi. Ezt mindig konkrétan, az adott közigazgatási jogviszony tekintetében kell vizsgálni. A jog társadalmi rendeltetésével ellentétes hatást váltana ki ugyanis a kereshetőségi jogban megnyilvánuló jogi érdekeltség kereteinek parttalan kiterjesztése. A joggal való visszaéléshez vezetne számos közigazgatási eljárásban olyan személyek számára is keresetindítási jogot engedni, akik az alapul szolgáló közigazgatási ügyben közvetlen törvényes érdekeltséggel nem rendelkeznek, nem érintettek, a közigazgatási jogviszonynak nem alanyai, érintettségüket távoli – egyéb jogi úton is megvédhető – gazdasági vagy más érdekre alapozzák (Legfelsőbb Bíróság Kfv.III.37.137/2005/8).

Ingatlanjog II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 930 6

A Ptk. magánjogi sorozat új kötete új területeket bont ki az ingatlanra vonatkozó szabályozásból. A kiadvány I. fejezete a birtok és birtokvédelem általános szabályaival foglalkozik, ezen belül is például a birtok megszerzésének, átruházásának, megszűnésének, a jogos és a jogalap nélküli birtoklásnak, a birtoksértésnek és a birtokvédelemnek a szabályaival.

A II. fejezet az ingatlan-végrehajtás szabályait mutatja, az ingatlan lefoglalásától kezdve az árverésen át egészen a jogorvoslatokig és az ingatlanigényperig.

A III. fejezet foglalkozik az ingatlan-nyilvántartási közigazgatási perekkel, amely pereket a Kp., illetve az Ákr. alapján mutat be, kiemelve a korábbi bírói gyakorlat időtálló elemeit. A fejezet feltárja azokat a problémákat, kérdéseket is, amelyeket a joggyakorlatnak kell majd kidolgoznia; ismerteti többek közt az alkalmazandó jogot, a per tárgyát, foglalkozik a per megindításának feltételeivel, a kereseti kérelemmel és a keresetlevéllel, a per folyamatával, a perorvoslatokkal.

A IV. fejezet a termőföldre vonatkozó szabályokat mutatja be, így többek között a föld tulajdonjogának megszerzését, a földhasználat és hasznosítás szabályait, foglalkozik az egyes korlátozásokkal, valamint a zsebszerződésekkel is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/aszalos-ingatlanjog-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave