Balázs Péter

Az Európai Unió külpolitikája


Az EU-csatlakozás akadályai

Törökország EU-csatlakozásával szemben mindenekelőtt háromféle általános politikai – lényegüket tekintve elsősorban külpolitikai tartalmú – aggály szokott felmerülni. Először, az Európai Unió egyes centrális, nyugat-európai tagállamaiban attól tartanak, hogy a munkaerő szabad mozgásának lehetőségével élve, a Nyugat-Európához képest fennálló jelentős bérkülönbség miatt Anatóliából nagy tömegek kelnének útra, és özönlenék el az Unió amúgy is gyengélkedő munkaerőpiacát, csatlakozva a már ott élő több millió törökhöz. Ezzel szoros összefüggésben az „iszlám világnak” az Európai Unióba való további beépülése vált ki – pontosan nem definiált – félelmeket.315 Másodszor, felmerül az Európai Unió Európán túli kiterjedésének kérdéskomplexuma, figyelembe véve azt a következményt, hogy Törökország csatlakozása révén például Szíria, Irak vagy Irán is az integráció közvetlen szomszédjává válna. Harmadszor, a vezető EU-tagállamokban ott lappang a félelem, hogy a döntéshozatalban megjelenne egy Németország méretű, újabb nagy ország, ami lényegesen megváltoztatná az erőviszonyokat. Készültek számítások arra vonatkozóan is, hogy miként módosítaná Törökország bekapcsolódása az uniós költségvetés belső arányait és a kialakult nettó befizetői és nettó kedvezményezetti pozíciókat.316 Feltételezhető, hogy mindezek a kérdések kezelhetők lennének, ha egy modern, európai, demokratikus berendezkedésű Törökország közeledik az Európai Unióhoz, amely azonos értékrend alapján hajlandó a különféle problémákról tárgyalni és megegyezni. Ezzel szemben a török belső törvényi helyzet, politikai és igazságszolgáltatási gyakorlat, amely éppen az EU-hoz való közeledés hatására rengeteget fejlődött, sok tekintetben még elmarad a nyugat-európai normáktól. 2000 óta a hatalom fokozódó koncentrációja és a mérsékelt reiszlamizálódással vegyített politikai populizmus növelte az eltéréseket. A török EU-tagság körül rendszerint akkor sűrűsödnek a gondok, amikor az ország fejlődése elakad, vagy visszafordul az európai modernizáció és felzárkózás útján. Ilyenkor kiütköznek a török belpolitika mindazon problémái, amelyek a nyugati világ értékrendjével nem egyeztethetők össze, és a különbségeknek az EU-csatlakozási folyamat is kárát látja.317

Az Európai Unió külpolitikája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 819 4

Megújult tartalommal kerül az olvasó kezébe az Európai Unió külpolitikájáról szóló könyv. A korábbi kiadás óta merőben megváltoztak a körülmények. Magyarország 2004-ben az EU tagja lett, 2009-ben pedig életbe lépett a Lisszaboni Szerződés, amelynek új szabályai és intézményei a korábbinál jobb feltételeket teremtettek az EU-ban a külpolitika közös gyakorlása számára.

Mindeközben alapvetően átalakult Európa külső környezete. A poszt-szovjet térségben az orosz külpolitika expanzív fordulatot vett. Az „arab tavasz” hatalmas változások kezdetét jelzi Európa szomszédságában. A korábban félreeső Törökország új geopolitikai kontextus kellős közepén találta magát. Ukrajna, Szíria, vagy Líbia megoldatlan problémái az európai jóléti övezetre nézve is súlyosbodó következményekkel járnak.

A világpolitika és benne az EU külpolitikai történései a média segítségével naprakészen követhetők, ám az események halmazában nem könnyű eligazodni.

Ez a könyv rendszerszerű megközelítéssel és a történelmi előzmények megvilágításával kíván segítséget nyújtani az újabb fejlemények megértéséhez.

Az első és második rész az Európai Uniót a nemzetközi rendszer részeként helyezi el a világban, bemutatva a tagállamok külpolitikai együttműködésének lépcsőfokait és az uniós szintű külkapcsolatok átalakuló szerkezetét.

A harmadik és a negyedik rész az EU külpolitikáját partnerek szerinti bontásban részletezi.

Ez a könyv épít a szerző diplomáciai, kormányzati és európai pozíciókban szerzett személyes tapasztalataira, de nagyrészt annak az egyetemi tananyagnak a magyar nyelvű lenyomata, amelyet egy évtizede oktat a Közép-európai Egyetemen. A soknemzetiségű hallgatók okos kérdései, az egyetemen végzett kutatások és a CEU Európai Szomszédságpolitikai Központjának (CENS) konferenciái is gazdagították a mondanivalót.

Hivatkozás: https://mersz.hu/balazs-az-europai-unio-kulpolitikaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave