Kende Tamás, Nagy Boldizsár, Sonnevend Pál, Valki László (szerk.)

Nemzetközi jog

2., átdolgozott kiadás


F) A nukleáris fegyverek használatának jogszerűsége/jogellenessége

2110  Mivel a nukleáris fegyverek képtelenek különbséget tenni a polgári lakosság és a hadviselők között, mindig is kétséges volt, hogy bevethető-e a nukleáris fegyver, vagy az nem egyeztethető össze a nemzetközi joggal. Ebben a kérdésben 1996 júliusában a Nemzetközi Bíróság is állást foglalt egy tanácsadó véleményében. A bíróság a következő kérdésre adott választ: „A nemzetközi jogban megengedett-e minden körülmények között a nukleáris fegyverekkel való fenyegetés vagy azok használata?1223 A válasz összetett volt. A bíróság egyfelől kimondta, hogy „sem a szokásjogban, sem a nemzetközi szerződési jogban nincs semmilyen átfogó, univerzális tilalom a nukleáris fegyverekkel való fenyegetésre vagy azok használatára vonatkozóan”.1224 Másfelől azonban egyhangúlag megállapította, hogy „jogellenes a nukleáris fegyverekkel való fenyegetés vagy azok használata, amennyiben az ellentétes az ENSZ Alapokmánya 2. cikkének 4. bekezdésével, és nem felel meg az 51. cikk valamennyi feltételének”.1225 Ezt követően megállapította azt is, hogy „a nukleáris fegyverekkel való fenyegetésnek, illetve azok alkalmazásának összhangban kell állnia a nemzetközi jog fegyveres konfliktusokban alkalmazandó előírásaival, különösen a nemzetközi humanitárius jog elveivel és szabályaival és a kifejezetten a nukleáris fegyverekkel foglalkozó nemzetközi szerződésekből és más kötelezettségvállalásokból származó kötelezettségekkel.”1226

Nemzetközi jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 908 5

Létezhet-e nemzetközi jog Putyin, Trump és Kim Dzsong Un világában? Többet érnek-e a szerződések, mint a papír, amelyre írták őket?

Jelen tankönyv szerzői – az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, a Nemzetközi Jogi Tanszéken oktató, vagy ott tanult szakemberek – szenvedélyesen vallják, hogy a nemzetközi jog a 21. században nem kevésbé fontos mint a Westfáliai béke óta bármikor. Mindennapi létünk elképzelhetetlen lenne a tengerjog, a légijog, a folyók szabályozása nélkül, nem folyhatna kereskedelem, ha korlátait nem a nemzetközi jogi egyezmények rögzítenék, eluralkodhatna az önkény, ha nem lennének emberi jogaink. A menekültek a nemzetközi jogtól várják a segítséget és az őket távoltartók is a nemzetközi jog alapelvére, a szuverenitásra hivatkoznak.

A nemzetközi jog: nyelv, amelyen a nemzetközi színtér szereplői megfogalmazzák kölcsönös igényeiket, és amelyen megszabják jövőbeli magatartásuk irányát.

Ez a tankönyv 38 gazdagon adatolt, jogeseteket bőséggel felsorakoztató, térképeket segítségül hívó fejezetben győzi meg olvasóit: a világ folyamatainak értelmezéséhez, akár jogszerűek a tettek, akár durva jogsértések, a nemzetközi jog ismeretén át vezet az út.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-nagy-sonnevend-valki-nemzetkozi-jog-2018//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave