Előszó

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az emberi erőforrások menedzselése (human resource management, HRM) a 21. században olyan komplex kihívás, amely nemcsak a HR-szakembereket készteti komoly fejtörésre, hanem a szervezetek vezetőit is. A folyamatosan változó, kiszámíthatatlan, bonyolult és bizonytalan (ún. VUCA) környezetben a megújulásra képes szervezetek gyakorlatai – a legfontosabb erőforráson, az embereken keresztül – biztosítják a versenyelőnyt. Ennek megfelelően a HR-szakmának is lépést kell tartania a gyors fejlődéssel. Ugyanakkor az elmúlt évtizedekben összegyűltek olyan tapasztalatok, amelyek biztos alapot szolgáltatnak az emberek hatékony és eredményes menedzseléséhez. Könyvünk azokat a módszertanokat, elveket, technikákat, eljárásokat és koncepciókat mutatja be, amelyek bizonytalan körülmények között is képesek útmutatást adni az olvasónak. Olyan szemléletmódot követünk, amely a gyakorló HR-szakembereknek és a cégvezetőknek is kiindulópontot adhat a váratlan helyzetek kezeléséhez.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A könyv négy felsőoktatási intézményben – Pécsi Tudományegyetem (PTE), Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE), Szegedi Tudományegyetem (SZTE), Széchenyi István Egyetem (SZE) – dolgozó tizenöt, tudományos fokozattal rendelkező kutató-oktató közös produktuma. Célunk az volt, hogy közreadjuk a legújabb eredményeket az emberierőforrás-menedzsment nemzetközi és hazai kutatásaiból és céges gyakorlataiból, egyúttal időtálló művet kínáljunk az ifjú és a már gyakorlott szakemberek számára. A könyv így egyszerre kíván megfelelni a tudományos igényesség és a közérthetőség, gyakorlatiasság kívánalmainak, a mai kor elvárásai szerinti köntösben.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Kiadványunk megkülönböztető erősségét és egyediségét a friss nemzetközi eredmények felhasználása adja. A szerzők tagjai a világon egyedülálló globális emberierőforrás-menedzsment kutatóhálózatnak, a CRANET-nek. Ez a kutatócsoport ma több, mint negyven ország részvételével és már több, mint harminc éve szolgáltat rendszeresen tényszerű adatokat a HR gyakorlatáról. A legújabb felmérési forduló 2021-ben zajlott, így a könyvben a lehető legfrissebb adatokat és nemzetközi trendeket tudjuk bemutatni. Ennek segítségével az olvasók össze tudják vetni a magyarországi sajátosságokat a globális és regionális jellemzőkkel. Ilyen például az a jelenség, hogy hazánkban a vezetők sok HR-ügyben a főbb kérdésekben maguknál tartják a döntés jogát. Sőt ezekben a kérdésekben gyakran maguk döntenek, akkor is, ha mellettük már megfelelő szakmai-módszertani felkészültséggel rendelkező HR-szakemberek is tevékenykednek. Ez például egy régóta jellemző magyar és közép-kelet-európai sajátosság, miközben a globális mintában a HR-es kollégával való kölcsönös konzultációra alapozó döntés a tipikus gyakorlat.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Könyvünk egy korszerű struktúrával követi a fenti szempontokat: az egyes fejezetekben a hangsúlyt az időtálló koncepciók bemutatására helyezzük, amelyek – az eddigi bizonyítékok alapján – hosszú távon alkalmazhatók lesznek a jövőben is. A gyorsan elavuló napi hírek, történések, vagyis az aktualitásokra való utalások elsősorban online tartalmakkal, hivatkozásokkal szerepelnek a könyvben. Jelen kiadvány szerves részének tekintjük az előszó végén található QR-kóddal szabadon elérhető és letölthető tartalmakat, amelyek folyamatos frissítésével biztosítható, hogy a könyv kiadásától kezdődően naprakész olvasmányok, szemelvények gazdagítsák az egyes fejezetekben leírtakat. Ebbe a mappába elsősorban friss tanulmányokat, kutatásokat, videókat, esetleírásokat helyezünk el, és a további tartalomgondozás során is ide töltjük fel azokat.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A könyv tizenkét fejezetből áll, amelyek átívelnek az emberierőforrás-menedzselés szervezeti szerepein és szereplőin, a sokszínű emberi erőforrások speciális csoportjain, az emberi erőforrások menedzselésének munkajogi környezetén Magyarország vonatkozásában, a nemzetközi emberierőforrás-menedzsment specialitásain, a toborzás–kiválasztás kérdéskörén, az alkalmazotti teljesítmény kibontakoztatásán, a bérezés, pénzügyi ösztönzők, juttatások szempontjain, a vonzás és megtartás nem pénzügyi eszközein, a tanulás és fejlődés szervezeti támogatásán, a sikeres alkalmazotti kommunikáción, az alkalmazotti egészség, biztonság és jóllét témáin, valamint az emberierőforrás-menedzselés információs és tervezési támogatásán.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A fejezetek struktúráját úgy terveztük meg, hogy egy figyelemfelhívó kép után egy-egy esetleírással szemléltetjük az adott téma jelentőségét, kihívásait. Ezeket a „HR-kihívások Alumni Albuma” elnevezésű eseteket a könyvünkhöz kapcsolódó felsőoktatási intézményekben diplomázott volt hallgatóinkkal közösen fogalmaztuk meg, hogy vállalati példákkal és nálunk végzett gyakorló szakemberek véleményével vezessük be a fejezetek mondanivalóját.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A megértést a főbb elméleti koncepciók bemutatásán kívül további HR-ügyek bemutatásával, gondolkodtató kérdések felvetésével támogatjuk. Minden fejezetnek része egy „Tudáspróba”, amely négy-öt önellenőrző kérdést tartalmaz (a megoldással együtt), így az olvasó önmaga tesztelheti tudásának gyarapodását. A HR-kompetenciák gyakorlati elmélyítését célzó „Alkalmazáspróbák” pedig konkrét megoldandó szituációkat vázolnak (fejezetenként szintén négyet-ötöt), amelyek esetleg szemináriumi keretek között, kiscsoportos formában is elgondolkodtathatják az olvasót tudása alkalmazásával kapcsolatban. Minden fejezet végén felsoroljuk a témakörben bevezetett kulcsszavakat, a főbb tartalmi elemeket, valamint a legfontosabb felhasznált és olvasásra ajánlott szakirodalmakat. Továbbá – amelyik fejezetben releváns – szintén az összefoglalást megelőző, fejezetvégi kitekintésként ízelítőt adunk a CRANET-felmérés legfrissebb nemzetközi eredményeiből, elhelyezve a magyarországi HR-gyakorlatot a világ térképén.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A fentieknek megfelelően szintén online kiegészítő anyagként érheti el az olvasó azokat a dokumentummintákat, sablonokat, gyakorlati esetleírásokat és mintamegoldásaikat, amelyeket az elmúlt években gyűjtöttünk, és a következő időszakban is bővíteni szándékozunk.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Gyakran tapasztalható, hogy a kis- és közepes vállalkozások (KKV-k) esetében nincs kinevezve dedikáltan HR-feladatokkal foglalkozó munkatárs – akár százfős cégeknél sem –, holott a HR-tevékenységeket már néhány alkalmazott esetében is el kell látni (pl. toborzás, javadalmazás), és ehhez alkalmazhatók a nagyvállalatok professzionális HR-gyakorlataiban kialakult eszköztárak. Könyvünk e technikák megismerésére, alkalmazására, az ismeretek megszerzésére, bővítésére biztatja az olvasót. Tapasztalataink komplex közzétételével tehát az a célunk, hogy az olvasó jelenlegi vagy jövőbeni – akár vezetői – munkája során értse a HR-folyamatokat mind munkavállalói, mind munkáltatói szemszögből. A könyv segítségével képes legyen a szervezeteknél alkalmazott különböző HR-módszereket megalapozottan, szakszerűen megítélni, értékelni, esetleges hibáit felismerni, javaslatot tenni a fejlesztésére, és végső soron – ezeken a lépéseken keresztül – hozzájárulni a HR-szakma hazai minőségi színvonalának emeléséhez. Ehhez kívánunk az olvasónak sok lelkesedést, kitartást és élvezetes olvasást.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A szerkesztők
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave