11.3.2. A munka pozitív hatásait erősítő, kiaknázó egészség- és jóllétfejlesztő programok

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A fejezetben már korábban említésre került a jóllét (well-being) kifejezés, amely a munkahelyi egészség és biztonság témaköreinek tárgyalása során szinte megkerülhetetlen. Azonban a szakirodalmak és a mindennapi gyakorlat nyelvhasználatában gyakran vegyes fogalomhasználat tapasztalható. Így a témakör bevezetéseként Diener és munkatársai alapján talán érdemes a jólét és a jóllét közötti különbségtétellel kezdeni (Diener et al., 2009). Elírásról van szó, vagy csak egy betű a közöttük lévő különbség?

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A jólét (welfare) legtágabb értelemben jelentheti az egyének, a családok és a lakosság anyagi jólétét. Vannak, akik szerint inkább az anyagi téren önhibájukon kívül hátrányt szenvedők jóléti támogatásokkal, szolgáltatásokkal történő állami megsegítését jelenti. Amennyiben a jólét biztosításáról az utóbbi értelmezés szerint beszélünk, az többnyire az állam által, azaz a központi költségvetésből finanszírozott szolgáltatásokkal vagy közvetlen anyagi javakkal azonosítható.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A jóllét (wellbeing) ehhez képest teljesen más jelentéstartalommal bír, amely nem írható le egyetlen definícióval. Mi az OECD értelmezésére alapozva úgy véljük, hogy a jóllét olyan, az élet különböző területeit felölelő, többdimenziós fogalom, amely az egyéni szerepvállalástól a lakhatásig, a háztartás jövedelmétől a munka és a magánélet egyensúlyáig, valamint a készségektől az egészségi állapotig számos területet magában foglal (OECD, 2015). A fogalomhoz tartozó részterületek együttesen tehát a személyes boldogság, a munka- és magánéleti elégedettség érzetét kelthetik, vagyis jó közérzetet eredményeznek az élet számtalan területén, amelynek a munkahely is fontos alkotóeleme (Guest, 2002).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A jólét és a jóllét közötti különbségtétel mellett érdemes közös vonásaikra is rámutatni. Ez pedig – ahogyan az a fentiekből is látható – abban rejlik, hogy mindkettő legalább három: egyéni, szervezeti és makro-, azaz állami-társadalmi szinten is értelmezhető. Az egyéni szinten is hasznosítható megoldásokról az online verzió nyújt részletesebb áttekintést.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Saját „jóllétünk” megteremtése, avagy mit tehetünk saját boldogságunkért? – Karrier Trend

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

„Jóllét” a munkában – avagy hogyan tudunk „jól lenni” a munkahelyünkön? – Karrier Trend
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A fejezet további része a szervezeti szintű megfontolásokat és tennivalókat járja körül, azzal a kérdésfeltevéssel kezdve, hogy ezen a szinten miért lehet fontos a munkatársak jóllétéről való gondoskodás.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A munkatársak jóllétének megteremtése egyre több szervezet törekvéseiben jelenik meg. Miért? A válasz keresését kezdjük azzal, amit már az előző alfejezetben megfogalmaztuk. Eszerint a jóllét az élet pozitív megéléséről szól, amelynek a legtöbb ember életében szerves, sőt időben és jelentőségében meghatározó részét képezik a munkavégzés során, a munkahelyeken megéltek. A munkahelyi jóllét sok munkával kapcsolatos tényezőt foglalhat magában. Olyanokat, mint például a fejlődési, előrelépési lehetőségek, a vezetés színvonala, a munkavégzés fizikai, ergonómiai feltételei, a munkatársakkal való érintkezés lehetősége, a cégnél alkalmazott családbarát vagy egészségközpontú programok stb. Összességében mindezen területek észlelt állapotán alapul majd a munkatársak érzelmi viszonyulása a munkavégzéshez, illetve a munkáltatóhoz (Pradhan–Hati, 2022).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

HR-ügyek: A munkahelyi mentális egészség gazdasági megtérülése
 
Az Egyesült Királyságban nemrég végzett kutatások alapján készített becslés szerint a munkahelyi mentális egészség támogatására irányuló programok minden egyes eurójának egy év alatt kimutatható nettó megtérülése 0,81 EUR és 13,62 EUR között mozgott.
Forrás: Európai Bizottság: Segédlet a munkahelyi egészségfejlesztés megtérüléséhez. https://info.stressz-m.hu/egeszsegfejlesztes-megterules-kalkulator
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A Gallup Intézet munkatársai a 20. század közepe óta kutatják a jóllét kultúrákon átívelő, közös alkotóelemeit a világ legkülönbözőbb gazdasági és társadalmi hátterű országaiban. Immáron hosszú távú vizsgálódásaikra alapozva arra a megállapításra jutottak, hogy a jóllét az élet öt fő területén nyilvánul meg. Ahogyan azt a 11.2. ábra is szemlélteti, ezek a szakmai, a szociális, az anyagi, a fizikai és a közösségi jóllét. A modell öt pillére a teljes életet felölelően értelmezi a jóllétet, és pillérenként jól azonosítható, konkrét tartalommal bír, ám ebben meghatározó szerepet tölt be a munkahelyi jóllét (Clifton–Harter, 2021).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • Szakmai jóllétérzés abból származik, hogy örömünket leljük-e, helyünkön érezzük-e magunkat abban, amivel nap mint nap foglalkozunk.
  • Szociális jóllétet eredményezhet, amennyiben közeli, szoros, szeretetteli kapcsolatokkal rendelkezünk.
  • Anyagi jóllét érzéséhez vezethet, ha anyagi körülményeinket megfelelőnek ítéljük, és úgy látjuk, hogy pénzügyeinket lehetőségeinkhez képest hatékonyan kezeljük.
  • A fizikai jóllét tartalma arra a kérdésre adható válasz eredménye, hogy alapvetően jó egészségnek örvendünk-e.
  • A közösségi jóllét érzete azon múlik, mennyire vagyunk egy közösség (lakóközösség, sportkör, munkatársi gárda, team, nyugdíjaskör stb.) aktív részesei.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

11.2. ábra. A jóllét öt pillére
Forrás: Clifton–Harter, 2021, 25 alapján
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A kutatás eredményeire építő megállapítások szerint valódi jóllétet, tartós, elégedett jó érzést, örömöt akkor tapasztalunk, ha valamennyi, azaz mind az öt területen elég jó szinten teljesítünk – közel sem kell elérni a tökéleteset –, és így az összes területet felölelően megtaláljuk az elégedett egyensúlyt. Ezek a tanulságok komolyan megfontolandóak azoknál a cégeknél, amelyek egyébként jó eredménnyel alkalmazhatják a Gallup-modell öt elemét saját munkahelyi jóllétprogramjaik kiépítéséhez és továbbfejlesztéséhez.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Jó gyakorlatok a munkahelyi wellbeing területéről

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave