4.2.2. A nemzetközi emberierőforrás-menedzsment kulcsterületeinek jellemző gyakorlatai

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A nagy nemzetközi szervezetek HR-részlegeinél (is) megtalálható jellegzetes NEEM-funkciók közül az öt kulcsterületen alkalmazott jellemző megoldásokat mutatjuk be az alábbiakban.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • Nemzetközi emberierőforrás-menedzsment stratégia. Legegyszerűbben megfogalmazva ez a tevékenység a vállalati és az emberierőforrás-menedzsment stratégiák nemzetközi szintű harmonizációjaként határozható meg, amelynek fókuszában az üzleti stratégia terület- és irányváltozásait figyelembe vevő foglalkoztatotti létszám meghatározása és biztosítása áll. A jövőbeli igények meghatározásakor a már foglalkoztatott munkatársak száma és alkalmazottaik szervezetbe való belépésének vagy kilépésének valószínűsége alapján döntenek arról, hogy külső vagy belső toborzási forrásokat használnak-e a pótlólagos munkaerőigény biztosítása érdekében. Ahhoz, hogy a nemzetközi szervezetek reális munkaerő-tervezést tudjanak készíteni, ismerniük kell az országonként eltérő munkaerőpiaci előrejelzéseket. Amikor egy multinacionális cég új leányvállalatot hoz létre egy másik országban, meg kell határoznia a számára ott szükséges létszámot és annak személyi összetételét és biztosításuk módját. Ebben a feladatban leginkább korábbi tapasztalataikra támaszkodnak, és a más egységeknél alkalmazott munkaköri leírásokat adaptálják.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

HR-ügyek: Egy amerikai multi (GE) több, mint három évtizede hazánkban
 
A néhai Jack Welch* – „Neutron Jack”, ahogy a General Electric (GE) vezetőjét nevezték – 1989-ben úgy döntött, hogy a GE felvásárolja az akkori magyar gazdaság egyik több, mint százéves múlttal rendelkező vállalatát, a Tungsramot, amelyet 1896-ban alapítottak Budapesten. A GE-t folyamatosan átalakító vezető az akkori átalakuló, bizonytalan helyzetben nem nagyon gondolhatott arra, hogy több, mint három évtized múlva is sikeresen fog működni Magyarországon az általa felvásárolt cég, a GE-Tungsram.
Akvizíció, 1990. Az 1990-es átvételt követően a GE-Tungsram 20 000 alkalmazottjának létszámát 9000 főre csökkentették. Az innováció javítása érdekében a GE világítástechnikai üzletága (GE-Lighting) K+F tevékenységének felét Magyarországra helyezte át. A GE 1994-ben kivásárolta a GE-Tungsram összes magyar kézen lévő részvényét, és így százszázalékos tulajdonosa lett a budapesti székhelyű vállalatnak.
Átalakítás, 1990–2007. Az akvizíciót követően a felső vezetői pozícióban lévő külföldi munkavállalók (expatok) voltak a változás fő mozgatórugói. Az expatok megfelelő kiválasztása, amely a készségeken, a kulturális érzékenységen és az emberkezelésen alapult, biztosította a zökkenőmentes átmenetet és a GE-be való integráció felé vezető első lépés sikerét. Az 1990-es években azonban az Egyesült Államokban lelassult a fényforrásgyártás növekedése, a világpiacon pedig megerősödtek az alacsony költséggel termelő kínai cégek. A GE válasza erre az volt, hogy az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában bezárt több gyárat, és a termelést alacsonyabb költségű gyártóhelyekre (Mexikóba, Magyarországra) helyezte át. Ennek nyomán 2002 februárjában a GE Tungsram lett a GE világítástechnikai üzletágának új európai, közel-keleti és afrikai központja. Ezután ismét lassú létszámemelkedés következett, és az időszak végére a foglalkoztatottak száma elérte a 14 000 főt.
Újabb szerkezetátalakítás, 2008–2017. A 2008. július 27–28-i Wall Street Journal meglepő hírt közölt. Jeffrey Immelt – a Jack Welchet követő vezérigazgató – bejelentette, hogy a vállalat különböző részlegeit négy globális üzletággá szervezik át: technológiai infrastruktúra (Technology Infrastructure), energia-infrastruktúra (Energy Infrastructure), banki-pénzügyi (GE Capital) és NBC általános üzletág (Universal Entertainment). A cikk szerint a többi terület vállalkozásait vagy kihelyezik, vagy eladják. Ez magában foglalta a háztartási, hitelkártya-, világítás- és ipari vállalkozásokat. A GE-Tungsram Magyarország sorsa ekkor nagyon bizonytalanná vált. A csoport elbocsátásait azonban gondosan kezelték, a meglévő kollektív szerződésre építve szakszervezeti együttműködést és további juttatásokat kínáltak a kilépő és a maradó alkalmazottaknak. A végkielégítések terén példamutatóan törekedtek leépített alkalmazottaik kárpótlására, másrészt outplacement szolgáltatással, vagyis személyre szabott munkaerő-közvetítési tervekkel, a kormány és a helyi foglalkoztatási szervezetek bevonásával sokféle át- és továbbképzési programmal növelték volt munkatársaik újbóli elhelyezkedésének esélyeit.
2017-től napjainkig. Az elmúlt évek gazdasági válsága a GE-re is hatással volt. Számos területen történtek elbocsátások, és néhány gyár be is zárt. A 2015-ös foglalkoztatási csúcs (333 ezer alkalmazott) óta ismét több, mint 100 ezer embert bocsátottak el. Az a tény, hogy a GE jelen van a gazdaság szinte minden szektorában és minden kontinensen, nagy szerepet játszott abban, hogy az egész világot és az összes iparágat érintő válság általános hatásai összességében kevésbé voltak kifejezettek, mint az olyan vállalatoknál, amelyek a gazdaság egyetlen ágazatában működnek.
A General Electric 2018-ban értékesítette „fény”- és autólámpa üzletágait, februárban pedig Jörg Bauer, a GE Hungary vezérigazgatója bejelentette, hogy Európában, a Közel-Keleten, Afrikában és Törökországban is megvásárolja azokat. A cég ekkortól kezdve Tungsram Group néven működik. Mára a Tungsram prémium európai világítástechnikai márkává vált a globális piacon. A fejlesztés, tervezés és gyártás nagy része Magyarországon maradt. A világítástechnika mellett az okos megoldások, a beltéri növénytermesztés és az alkatrészgyártás területén is jelen van.
A legújabb fejlemények. A GE közel százharminc éve van jelen Európa huszonkét országában. A vállalat öt fő üzletágában a régióban összesen 92 ezer embert foglalkoztat. A járvány fellendülést hozott a cég egészségügyi üzletágában, hiszen több új termék is egészségügyi vonatkozásúnak tekinthető: az egyik legfontosabb az az UV-fertőtlenítő készülék, amely ultraibolya fénnyel fertőtleníti a tárgyakat.
Az időközben kiszervezett Tungsram Groupnál a napjainkban kialakult inflációs helyzet újabb intézkedéseket követelt, ami miatt közel 15 500 fővel kívánják csökkenteni a Magyarországon működő gyárak létszámát. A túléléshez a cég kormányzati támogatást kért, és eddig közel félmilliárd forint támogatást kapott.
 
* Amikor nyugdíjba vonult a GE-től, Jack Welch (1935–2020) 417 millió dollár végkielégítést kapott. Ez a legnagyobb ilyen jellegű kifizetés az üzleti élet történetében.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • Toborzás és kiválasztás. A személyzetbiztosítási döntéseket a szervezeti kultúra mellett az adott multinacionális vállalat vonatkozó politikája is befolyásolja. Például az, hogy mennyire támaszkodik belső erőforrásokra. Mennyire nyitott a külső munkaerőpiac felé? A hierarchia bármely szintjén fogad kívülről jelentkezőket, vagy igyekszik csak a belépési szintű munkakörökbe új munkatársakat felvenni, akiket belső képzéssel kíván felkészíteni a belső mozgásokra, előmenetelre? A helyiek kiválasztásának előnyei közé tartozik a helyi nyelv, kultúra és szokások ismerete, bár a helyi alkalmazottak belépéskor alig ismerik az anyavállalat kultúráját. Nem tartoznak az anyavállalat vezetői hálózatába. Fennáll azonban annak a veszélye is, hogy más helyi szervezetek vagy multinacionális vállalatok leányvállalatai „ellopják”, átcsábítják magukhoz ezeket a helyi vezetőket. A külföldi kiküldött (expat) választása esetén tudni kell, hogy teljesítménye nagyban függ majd attól, mennyire tud alkalmazkodni a fogadó országhoz. Számos felmérés kimutatta, hogy a külföldi kiküldöttek kudarcának fő oka a nemzeti sajátosságok különbözőségében rejlik. Az expatok alkalmazásakor azzal is számolni kell, hogy általában családjukkal együtt költöznek. Probléma ehhez kapcsolódóan abból is származhat, hogy a külföldi kiküldöttek feleségei és családtagjai az egyes országokban eltérő társadalmi státusszal rendelkeznek. A feleségek alkalmazkodási képtelenségét az amerikai cégeknél a külföldiek kudarcait magyarázó legfontosabb oknak találták. A japán cégeknél ugyanez a tényező csak az ötödik helyen szerepelt. A külföldi kiküldöttek helyi alkalmazottakkal való helyettesítésének, felváltásának folyamatát lokalizációnak nevezik. Ezzel kapcsolatban több tényezőt is figyelembe kell venni. A legmagasabb szintű lokalizációnak azt tekintjük, amikor a helyi vezetőket, munkatársakat a leányvállalatot érintő stratégiai döntések megfogalmazásába és végrehajtásába egyaránt bevonják.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az elmúlt években több kutatás vizsgálta a japán expatok magyarországi beilleszkedésének és alkalmazkodásának kérdéskörét. Az alábbi, „HR-ügyek” című összefoglaló az ezzel kapcsolatos fontosabb tapasztalatokat mutatja be.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

HR-ügyek: Kulturális hasonlóságok és különbségek japán kiküldöttek (expatok) körében
 
Magyarországon a magyar és a japán kultúra közötti első jelentős különbség az individualizmuskollektivizmus dimenziójában figyelhető meg. A japán társadalomban a csoport harmóniája fontosabb, mint az egyéni érdekérvényesítés, véleménynyilvánítás. A japán kollektivista társadalom, ahol az emberek híresek a cégeik iránti hűségükről. A vállalati lojalitás azonban olyasmi, amit az emberek maguk választanak, tehát egyéni mérlegelés függvénye. A japán individualizmust tarthatjuk helyzetfüggőnek. Korábbi kutatási eredmények azt mutatják, hogy Japán a nyugati felfogás szerint ugyan kollektivista társadalom, de ázsiai szempontból individualista vonásokat is mutat. Más ázsiai országokkal összehasonlítva a japán introvertált, visszavonuló társadalom.
A japán és a magyar kultúra között jelentős különbség tapasztalható a hosszú távú orientáció tekintetében is. A japánok az életüket egy nagyon rövid pillanatnak tekintik az emberiség hosszú történelmében. Céljuk az, hogy mindenből a legjobbat hozzák ki. Úgy vélik, ez minden, amit tehetünk. Az egyetlen mindenható Isten fogalmát a japánok nem ismerik. Az emberek erényektől és gyakorlati példáktól vezérelve élik az életüket. A japán üzleti életben a hosszú távú orientáció a tartósan magas befektetési hajlandóságban nyilvánul meg, még nehéz gazdasági időkben is. A magasabb sajáttőke-arány, a piaci részesedés növekedése megelőzi a negyedéves eredményt. Ez a hozzáállás nem a részvényesek és az érintettek érdekét szolgálja, hanem a vállalatok tartósságát és fenntarthatóságát.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • Teljesítménymenedzsment. A nemzetközi szervezetek teljesítménymenedzsment-rendszereiket két fő célból alkalmazzák. Az egyik, hogy pontosan tudják értékelni dolgozóik éves teljesítményét, a másik pedig, amely az utóbbi években vált fontossá, a munkatársak fejlődésének megalapozása. A hagyományos módon irányított cégek inkább az előbbire koncentrálnak, de a modern vállalkozások mindkét cél egyidejű elérésére törekszenek (Poór, 2013). A teljesítménymenedzsment nemzetközi viszonylatban azt jelenti, hogy a multinacionális vállalat képes az egyéni, a csapat- és a leányvállalati teljesítmény értékelésére és folyamatos fejlesztésére az előre kitűzött célokhoz képest. A teljesítménymenedzsment gyakorlata kultúránként jelentősen eltér, és különösen nehéz olyan rendszert kidolgozni, amely a hierarchia különböző szintjein és különböző kultúrákból származó alkalmazottak egyidejű értékelésére szolgál. A nyugati vezetési kultúra erősen eredményorientált (vagy célorientált). A nyugati irányítási rendszerekben a munka és a hatékonyság az elsődleges teljesítménykritérium, míg a távol- és közel-keleti kultúrákban a munkavégzési módot vagy a folyamatot, illetve az eközben tanúsított magatartást gyakran ugyanolyan fontosnak tartják, mint az eredményt.
  • Személyzetfejlesztés és tudástranszfer. Az emberierőforrás-fejlesztés (személyzetfejlesztés) a nemzetközi cégeknél jelentősen különbözik a hagyományos vállalati képzéstől. Annál sokkal többről van szó, hiszen a fejlesztés egy folyamatos tevékenységsorozatból áll, amely szervezett tanulást jelent, amelynek célja, hogy az egyén megváltoztassa saját viselkedését, és javítsa szakmai tudását. A multinacionális cégek szívesen dolgoznak ki ezt támogató egyedi, nehezen utánozható megoldásokat. Ezek a cégek úgy vélik, hogy ha mindenki egyformán fejleszt és másol termékeket, akkor nehéz újat nyújtani. Tapasztalataink ezen a téren azt mutatják, hogy a felvásárlás vagy a zöldmezős beruházás kezdetén a külföldi kiküldöttek (expatok) a legfontosabb tudásközvetítők, akiknek a munkáját gyakran külső és belső tanácsadók is támogatják. A helyi munkatársak ismereteinek bővülésével, általános elfogadottságuk elnyerésével nő az esélyük arra, hogy bekapcsolódjanak a nemzetközi csapat munkájába, hogy ott nemzetközi feladatokat kapjanak. Karrierútjuk a rövidebb-hosszabb távú külföldi kiküldetést, munkavégzést is magában foglalhatja.
  • Ösztönzés és bérezés. Ez a funkció a NEEM egyik kritikus területe. A fő cél olyan javadalmazási politikák, stratégiák, gyakorlatok és rendszerek kidolgozása és megvalósítása, amelyek elősegítik a szervezet céljainak elérését a megfelelő emberek megszerzése, motiválása és megtartása révén. A multinacionális szervezetek számos gyakorlati problémával szembesülnek a kompenzációval kapcsolatban, amikor nemzetközi környezetben kívánják megvalósítani azt. A kompenzációs stratégiáknak összhangban kell lenniük a multinacionális vállalat általános és specifikus stratégiájával – globális és helyi szinten egyaránt. Az amerikai felfogás szerint a vállalati ösztönzés a vállalati versenyképesség legfontosabb eleme. A paternalista vállalati kultúra elválasztja a javadalmazást a jövedelmezőségtől, és nagyobb értéket tulajdonít a vállalatnál eltöltött időnek (szolgálati idő). Az ázsiai szervezetek – köztük a japán és koreai cégek – többnyire paternalista kompenzációs modelleket alkalmaznak. A hagyományos nyugat-európai kompenzációs modellnek azonban számos speciális jellemzője van. Ez abban különbözik az amerikai modelltől, hogy a szervezet felső és alsó szintje között jóval szűkebbek a jövedelmi különbségek, miközben az európai államok jelentős összegű juttatások (pl. öregségi nyugdíj és egészségügy) biztosításáért is felelősséget vállalnak.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave