7.1.3. A szervezeti javadalmazási rendszer versenyképességéről való informálódás forrása

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Átlagbérszintjük meghatározásakor a szervezetek üzleti és HR-stratégiájuktól függően megcélozhatják a piacvezető pozíciót (magasabb béreket biztosítanak), tanúsíthatnak piackövető magatartást (figyelik a munkaerőpiac mozgását), illetve jellemezheti őket az úgynevezett piacsemleges magatartás is (a versenytársaktól függetlenül mindenkinek a minimumot fizetik). E stratégiák választási lehetőségei nagyban függnek a szervezet adottságaitól, lehetőségeitől és a fejezet elején ismertetett külső körülményektől, környezeti tényezőktől (pl. munkaerőpiac, gazdasági növekedés). Az alfejezet címében megjelenő kérdés megválaszolásához a szervezet vezetői és HR-es szakemberei tekinthetnek a szervezeten kívülre és belülre is (Mathis et al., 2020). A szervezetek bérpolitikai stratégiájának kialakításakor mérlegelhetik, hogy a piaci szinthez képest hol kívánják meghatározni saját szervezetüket. Ezt kvartilis vagy negyed-stratégiának is nevezik. Lényege, hogy ha az első (minimum) negyedbe pozicionálja magát a szervezet, akkor ezzel azt választják, hogy a náluk elérhető bérnél a szervezetek 75 százaléka fizet többet, 25 százaléka pedig kevesebbet. A második (medián) negyedben a kereseti szintnél a többi szervezet 50 százaléka többet, másik 50 százaléka kevesebbet fizet. A harmadik (maximum) negyedben a munkáltató úgy pozicionálja a bérszínvonalát, hogy ehhez képest a szervezetek 25 százaléka többet, 75 százaléka kevesebbet fizet. (Karoliny, 2008)

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ahhoz, hogy egy szervezet meg tudja állapítani, hogy a javadalmazási rendszere mennyire versenyképes, fel kell térképeznie a konkurenciánál tapasztaltható eljárásokat, megoldásokat. A versenytárselemzés kiterjedhet más, hasonló profilú szervezetek bérszínvonalának elemzésére, a javadalmazási csomag tartalmi elemeire és a dolgozókra gyakorolt határokra. A külső trendek felmérésében további lehetőség a munkaerőpiaci statisztikák, keresetek elemzése, a regionális és helyi jövedelmi viszonyok számbavétele. (Armstrong, 2014) Az efféle vizsgálatok összefoglaló megnevezése a jövedelemszint-tanulmány.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A belső információforrások közül a versenyképes javadalmazás fokmérője lehet a szervezethez jelentkezők száma, annak változásai, a felmondások számának alakulása – azaz a szervezet vonzó-megtartó erejének egy részét magyarázhatja a kompenzációs rendszer működése. Érdemes kilépéskor úgynevezett „exit”-interjúkat is készíteni a távozó kollégákkal arról, hogy mi az oka a távozásuknak, illetve folyamatosan végezni az elégedettségi felméréseket, amelyekből kiderülhet, hogy a munkatársak mennyire tekintik versenyképesnek saját fizetésüket. (Torrington et al., 2021)
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

HR-ügyek: Bérmeghatározó egyenletek a tudomány világában
 
A kutatók számos tudományos vizsgálat során igyekeztek olyan matematikai-statisztikai modelleket alkotni, amelyekben empirikusan is meg lehet mérni egy-egy tényező hatását a bérekre. A mai, bérmeghatározó elméletek már számos tényezőt integrálnak, és alkalmasak a szignifikáns befolyásoló tényezők azonosítására. A bérek alakulását magyarázó elemek (független változók) között lehet említeni az oktatást (képzettség), a tapasztalatot, az iparágat, a foglalkozás típusát, a helyszínt (régió, megye), a szakszervezetek jelenlétét, a rasszt (faji különbségeket), a nemet, a településméretet, a vállalati méretet, a családi állapotot. Bár a 2. fejezetben kitértünk a sokszínűség kérdéseire, itt fontos újra megjegyezni, hogy például nemek szerint továbbra is kimutatható különbségek tapasztalhatók a nők és a férfiak fizetésében Magyarországon. A humán tőke értékelésével foglalkozó tudományos kutatások sok hasonló jelenséget vizsgálnak, és egyenletekkel számszerűsítenek azért, hogy jobban megérthessük a béreket meghatározó szempontokat.
Forrás: Németh, 2022
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave