Maróth Miklós

Iszlám és politikaelmélet


A könyv tartalma

A könyv négy nagy fejezetre oszlik. Az első egy általános bevezető, a második az etikát tárgyalja, a harmadik a tudományok rendszerét mutatja be részletesen, és csak a negyedik, egyben utolsó fejezet tárgyalja a politikaelmélet minket érdeklő kérdéseit. Ahogyan a szerző a negyedik fejezet elején mondja, a bevezető utáni etikai rész önmagunk vezetését (sijāsa) mutatja be, a következő fejezet a tudományos életmódot ismerteti (ezt nevezte Aristotelés bios theorétikosnak). Ez a két fejezet tehát azt tárgyalja, hogy milyen életvitellel érhetjük el a túlvilági boldogságot. Ezt követi az utolsó fejezet, amely a politikai közösség vezetésének (sijāsa) módját tárgyalja.


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 120 2

Létezik-e az iszlám világának állameszméje? Mi az umma és a saría? Mi az állam célja? Miről szól a medinai alkotmány? Hogy függ össze vallás és politika a muzulmán világban? Ki a kalifa, a vezír, a sejk és az imám? Hogyan értelmezzük az arab világ társadalmi folyamatait? Miért érdekelte az Omajjád kalifákat Arisztotelész és Nagy Sándor levelezése? Ki volt Alfarabi, Ibn Sziná és Al-Mávardí? Összeegyeztethető-e az iszlám és a modern politika?

A Pont könyvek sorozat új darabja, az Iszlám és politikaelmélet érthető és logikus válaszokkal szolgál, határozott pontokat téve a kérdőjelek helyére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/maroth-iszlam-es-politikaelmelet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave