Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


Tűzgyújtás a 19. század előtt

A világítás térnyerése elválaszthatatlan a tűzgyújtás fejlődésétől. Az ősi tűzgyújtás a súrlódási hő felhasználásával – száraz fadarabok dörzsölésével, íjas tűzgyújtóval – még meglehetősen nehézkes volt, akárcsak a napfény sugarainak összegyűjtése egy kis lyukon keresztül. A legkülönbözőbb helyeken, több kontinensen is alkalmazták a szikrát vető kövek (kovakő, más néven tűzkő, kvarc, szilícium-dioxid) összeütögetését. Valamennyi esetben gyúlékony anyagra, gyakran szárított taplógombára irányították a szikrákat, fénypontot. Délkelet-Ázsia és Óceánia egyes területein fúvócsövet is alkalmaztak keményfából vagy bambuszból: egy tömör cső mozgott a hengeres fúvócsőben, dugattyúként. Utóbbit a légmentes illeszkedés kedvéért zsírral kenték be. Ráütve a dugattyúra az hirtelen összesűrítette a henger alján lévő levegőt, és ez meggyújtotta a dugattyú végén elhelyezett száraz anyagot.

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave