Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


A Szilícium-völgy

A számítástechnikai fejlődés szimbolikus kiindulópontja és központi színtere a San Franciscóhoz közeli kis település, Palo Alto és az itteni Stanford Egyetem volt. 1909-ben történt meg először, hogy az egyetem anyagilag támogatta egy vállalat technológiai kutatásait. Ezt a gyakorlatot bővítette ki az 1930-as évektől Frederick Terman, az egyetem egyik professzora, aki arra ösztönözte hallgatóit, hogy maradjanak a térségben, és itt alapítsanak cégeket az információs ágazatban. Palo Alto környékén sorra alakultak a vállalatok. Ma több ezer high-tech vállalat működik a völgyben, több mint 225 ezer munkahellyel. Fejlődésében szerepet játszottak az ázsiai bevándorlók: arányuk 1970-től 2000-ig mintegy tízszeresére nőtt (430 ezer fő). Jelentős részük Vietnamból menekült. A latin-amerikai bevándorlók száma is 25 százalékra nőtt.

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave