Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


Az alkoholizmus és a pálinka

A mai értelemben vett alkoholizmus problémája Magyarországon is a 19. században jelent meg, az égetett szeszek elterjedésével. A közírók az 1830-as évektől foglalkoztak a kérdéssel, miután már nemcsak gabonából, hanem a sokkal olcsóbb burgonyából is kezdtek pálinkát főzni. A dualizmus idején Magyarországon a malomipar után a szeszipar volt a legfejlettebb ágazat: gomba módra szaporodtak a szeszgyárak, ahová – a malmokhoz hasonlóan – szép számmal érkeztek külföldről az új technológiákat megismerni vágyó szeszipari munkások. Számos technológiai újítást itt vezettek be először. Leopold Rezső gőzölőgépének köszönhetően például 1872-ben Magyarországon főztek először ipari keretek között kukoricából pálinkát. Leopold a szerkezetet destructeurnek nevezte, amely közvetett hatását tekintve nemcsak a kukoricaszemeket, de sokak életét is „destruálta”.

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave