Záray Gyula (szerk.)

Az elemanalitika korszerű módszerei


Mintaelőkészítési eljárások elemspeciációs vizsgálatokhoz

A speciációs analitikában a kapcsolt vagy hibrid méréstechnikák egy elválasztási eljárás és egy elemszelektív detektáló rendszer összekapcsolásán alapulnak. Ez egy standard elrendezés ahhoz, hogy különbséget tudjunk tenni egy elem különböző kémiai formái között [38]. Ezek az eljárások rendkívül jó teljesítőképességgel jellemezhetők standard oldatokra, de gyakran ez a teljesítőképesség sokkal rosszabb, ha természetes mintákat elemzünk. A környezeti és biológiai minták sikeres speciációs analízise erősen függ a minta-előkészítéstől, aminek a célja az, hogy a vizsgálni kívánt elemformát elválasszuk a kísérő matrixtól, kromatográfiás elválasztásra alkalmas formává alakítsuk és dúsítsuk annak érdekében, hogy a detektáló módszer kimutatási határa fölé növelhessük a koncentrációját. A nedves kémiai preparatív mintaelőkészítési módszerek, amelyeket csaknem elfelejtettek a nyomelem-analízisnél az induktív csatolású plazma atomemissziós spektrometria (ICP-AES), illetve induktív csatolású plazma tömegspektrometria (ICP-MS) elterjedésével[39], különleges szerephez jutnak a speciációs analízisben. A vizsgálandó komponensek gyakran igen kis koncentrációban (0,1 µg/kg vagy 0,1 µg/dm3 alatt) vannak jelen a mintában. E bomlékony fémorganikus vegyületek eredeti szerkezetét, koncentráció arányait meg kell óvni az előkészítés alatt. Emellett a kapcsolt méréstechnika szigorú követelményeket támaszt a mintatérfogat, az elemforma poláris volta, az elválasztó és detektáló rendszer számára elfogadható mátrix minőségét illetően is. Utóbbi kívánalmak teljesítése ugyancsak a speciációs analitikai minta-előkészítés fontos részét képezi. Mindezeken túl a speciációs analitikában is határozott törekvés az automatizálás, amely a gyors, lehetőleg egyszerű és hatékony előkészítő módszerek kifejlesztését foglalja magába.

Az elemanalitika korszerű módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 850 7

Az elemek minőségi és mennyiségi meghatározására kifejlesztett műszeres analitikai módszerek nélkülözhetetlen eszközei a természettudományi kutatásoknak és a minőségellenőrzésnek az ipar és a mezőgazdaság különböző területein. Segítségükkel nyerhetünk információt különböző anyagrendszerek (pl. talajok, felszíni vizek, légköri aeroszolok, meteoritok, fémötvözetek és nagytisztaságú fémek, kerámiák, élelmiszerek, biofilmek, vér- és vizeletminták stb.) elemösszetételéről. A nagyteljesítményű műszeres analitikai technikák több esetben fg/g - pg/g kimutatási határokkal és 5-8 koncentráció nagyságrendet átfogó munkatartományokkal jellemezhetők, azaz lehetővé teszik a fő-, mellék- és nyomalkotók egyidejű meghatározását akár 70 elem vonatkozásában is. Az ismertetett módszerek közül a felhasználó analitikusnak kell eldöntenie, hogy az adott anyagrendszer vizsgálatához roncsolásos vagy roncsolásmentes módszert, és ehhez mely mintaelőkészítési technikát alkalmaz. Ezen döntések meghozatalához nyújt a könyv megfelelő hátteret, ismertetve a különböző módszerek elméleti alapjait és gyakorlati példákkal segítve a legmegfelelőbb módszer kiválasztását.

A könyv egyaránt ajánlható egyetemi hallgatóknak, doktoranduszoknak és az analitikai laboratóriumokban dolgozó szakembereknek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zaray-az-elemanalitika-korszeru-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave