Záray Gyula (szerk.)

Az elemanalitika korszerű módszerei


Spektroszkópiai (spektrális) zavarások

Az ICP-MS-méréstechnika egyik előnyeként szokás említeni, hogy a kapott tömegspektrumok egyszerűek, legalábbis az ICP-AES-ben megszokott emissziós spektrumokhoz képest. Az egyes elemek tömegspektruma egyszerű és az illető elemre jellemző. Az elemek természetes izotópjainak megfelelő tömegszámoknál láthatunk csúcsokat, amelyeknek intenzitása arányos az illető izotóp természetes gyakoriságával. Huszonegy elemnek mindössze egyetlen természetes izotópja van, és csak 14 elemnek van hatnál több természetes izotópja, a legtöbb az ónnak, összesen 10. Azt várnánk, hogy egy valós minta tömegspektrumában ezeknek az elemi spektrumoknak az egymásra rakódásával fogunk találkozni. Az így kapott spektrumok csak mindössze néhány száz csúcsból állnának, szemben az emissziós spektrumokban megtalálható több ezer spektrumvonallal, és ez a tény a tömegspektrumok interpretálását viszonylag egyszerűvé tenné.

Az elemanalitika korszerű módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 850 7

Az elemek minőségi és mennyiségi meghatározására kifejlesztett műszeres analitikai módszerek nélkülözhetetlen eszközei a természettudományi kutatásoknak és a minőségellenőrzésnek az ipar és a mezőgazdaság különböző területein. Segítségükkel nyerhetünk információt különböző anyagrendszerek (pl. talajok, felszíni vizek, légköri aeroszolok, meteoritok, fémötvözetek és nagytisztaságú fémek, kerámiák, élelmiszerek, biofilmek, vér- és vizeletminták stb.) elemösszetételéről. A nagyteljesítményű műszeres analitikai technikák több esetben fg/g - pg/g kimutatási határokkal és 5-8 koncentráció nagyságrendet átfogó munkatartományokkal jellemezhetők, azaz lehetővé teszik a fő-, mellék- és nyomalkotók egyidejű meghatározását akár 70 elem vonatkozásában is. Az ismertetett módszerek közül a felhasználó analitikusnak kell eldöntenie, hogy az adott anyagrendszer vizsgálatához roncsolásos vagy roncsolásmentes módszert, és ehhez mely mintaelőkészítési technikát alkalmaz. Ezen döntések meghozatalához nyújt a könyv megfelelő hátteret, ismertetve a különböző módszerek elméleti alapjait és gyakorlati példákkal segítve a legmegfelelőbb módszer kiválasztását.

A könyv egyaránt ajánlható egyetemi hallgatóknak, doktoranduszoknak és az analitikai laboratóriumokban dolgozó szakembereknek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zaray-az-elemanalitika-korszeru-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave