Nagy Ferenc

Régi és új tendenciák a büntetőjogban és a büntetőjog-tudományban


5.3. Összegzés

Összefoglalásként megállapítható, hogy az 1940-es évtized végétől kezdődően a büntetőjog szerepének átértékelése és a kriminálpolitika új arculata jelent meg. A büntetőjog elveszítette garanciális funkcióját: a hatalom korlátozását és az egyén jogait védő szerepét. A büntetőjog tudománya, a dogmatika leértékelődött, jogászi szőrszálhasogatássá vált. A kriminálpolitikából a politika kriminalizálása alakult ki. A szocializmus időszakát a társadalom „agyonpolitizálása” és az egységes marxista ideológia jellemezte.450 Új alapokra épült a bűncselekménynek a dogmatikai struktúrája is. A bűncselekménnyé nyilvánítás új legitimációs forrását a társadalomra veszélyesség fogalmi kategóriája szolgáltatta. Az 1950-es években és a ’60-as évek első felében a magyar büntetőjog tudománya leszakad a korábban irányadó német tudományról. Az az abszurd és téves ideológiai tétel érvényesült, miszerint a bűnözés okai a szocialista társadalomban a külső kapitalista környezet hatása és a burzsoá eredetű belső tudati maradványok. A bűnözés társadalmi okait kutató kriminológia és a büntetőjog-tudomány létjogosultsága ezáltal megszűnt. A tudományos vizsgálódás a büntetőjogi dogmatika határai közé szorult. Az 1950-es évek vége felé azonban már „felbukkannak” német szerzők a magyar szakirodalomban. Az 1960-as évek végétől az NSZK büntetőjog-tudományának reprezentánsaira való hivatkozás nélkül már elképzelhetetlen volt Magyarországon a büntetőjog tudományos művelése és monográfiák megjelentetése.451 A korabeli ideológiától – legalábbis részben – függetlenítve jelentős és korszakos munkák születtek, ezt mutatják Szabó András, Viski László, Földvári József, Horváth Tibor, Tokaji Géza, Békés Imre, Györgyi Kálmán, Nagy Ferenc ez idő tájt született művei. Az 1970-es évtized második felétől, az 1980-as évtizedtől az anyagi büntetőjog mellett a büntetéstani, a büntetés-végrehajtási jog és a kriminálpolitika területén is az adott évtizedet/korszakot meghatározó könyvek jelentek meg (Horváth Tibor, Földvári József).

Régi és új tendenciák a büntetőjogban és a büntetőjog-tudományban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 860 6

A büntetőjog és a büntetőjog tudománya korábbi és újabb tendenciáinak, fejlődési irányainak, tudományos irányzatainak bemutatása a bűnügyi jogterület alapvető, központi problémája. A kötet egyik célja e tendenciák, irányzatok alapos, a történelmi/szellemi gyökereket, filozófiai forrásokat érintő elemzése.

A szerző a büntetőjog feladatát, a szabadság és/vagy biztonság (jog)filozófiai hátterét megvilágítva jut el a jelenkor alkotmányossági és büntetőelvi kérdéseihez. A dogmatikára vonatkozó ismeretek és nézetek áttekintése után tárgyalja a büntetendőség kiterjesztését és előbbre hozatalát, a rizikó-büntetőjogot, a szimbolikus büntetőjogot.

A tananyagként is szolgáló szakkönyv kiemelten foglalkozik egyrészt a jóvátétellel, a bűncselekmény áldozatainak segítésével, másrészt a jogállami büntetőjog tartós és egyre erősödő eróziós folyamatával, a büntetőjog kiterjesztésével és a szigor reneszánszával, röviden az ellenség-büntetőjog problematikájával.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-regi-es-uj-tendenciak-a-buntetojogban-es-a-buntetojog-tudomanyban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave